Jezioro Wigry

/ 6 komentarzy / 5 zdjęć


Powierzchnia jeziora Wigry to 2170 ha, maksymalna głębokość to 73 m, a średnia głębokość wynosi 15,4 m.

Jezioro Wigry jest położone wśród lasów Puszczy Augustowskiej - gdzie las porasta prawie 80 % linii brzegowej. Jej rzeźba jest bardzo urozmaicona - od niskich gdzie niegdzie bagiennych - po wyniosłe z kemami i wzgórzami morenowymi. Taka sama rzeźba terenu obejmuje i dno jeziora. Liczne płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i toniami o wyrównanym dnie.
Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni. Jezioro Wigry także posiada dziwiętnaście mniejszych i większych wysp. Niektóre powstały jednocześnie z nim, inne mają pochodzenie wtórne - jako rezultat obniżenia poziomu wód oraz komasacji osadów na mieliznach (wyspy: Krowa, Ostrowy Brzozowe).
Pobrzeża jeziora Wigry - te poddane działaniu fal - posiadają jedynie wąski pas zarośli i ubogi świat roślinny, - te w zacisznych zatokach - mają bogate szuwary i i roślinność zanurzoną. W takich miejscach tworzą się "łąki podwodne" porastające stoki ławicy do 7 metrów w ich głąb.
Wigry nie posiadają jednolitego charakteru biologicznego. Części głębokie i rynnowe wskazują cechy oligotroficzne, zaś nieckowate i szersze - w wiekszych zatokach - cechy eutroficzne i mezotroficzne.
Dzięki tej różnorodności, możliwe stało się współżycie wielu różnych gatunków zwierząt. Specjaliści doliczyli się aż 26 gatunków ryb. Żyją tu między innymi: węgorz, stynka, sieja, sielawa, okoń, szczupak, troć jeziorowa, sandacz oraz sum.

Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego i z tym związane są pewne nakazy i zakazy zachowań. Objęte jest stefą ciszy. Biwakować wolno wyłącznie na wyznaczonych polach namiotowych, tak samo jest z paleniem ognisk.
Jezioro Wigry wspaniale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa. Przez cały akwen prowadzi słynny szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą - nazwany imieniem papieża Jana Pawła II.
Rzeka Czarna Hańcza wpływa do Zatoki Hańczańskiej, wypływając u jej krańca za Półwyspem Klasztornym. Miejsce wpływu rzeki - jak i duża część zachodniego brzegu jeziora - jest otoczone 100 metrowym pasem wód, niedostępnych dla turystyki wodnej.

źródło: www.wigry.net.pl



Jezioro Wigry opis łowiska:

Akwen: Jezioro Wigry »
GPS: N 54o 1' 45" E 23o 6' 55"
Położenie: Województwo: Podlaskie » Powiat: Augustowski » Gmina: Nowinka
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Białystok » (zobacz porozumienia Okręg PZW Białystok 2024r »)
Regulamin połowu:Połowy wędkarskie dozwolone są : od 15 maja do 31 października, przy czym od dnia 1 czerwca do 15 lipca nie wolno łowić od brzegów wyspy Ordów, Ostrów, Krowa aż po wieś Zakąty i przy brzegach wysp : Brzozowych oraz Kamień.
Noclegi w pobliżu: Bryzgiel - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Białystok

 

4
Oceń
(4 głosów)

Jezioro Wigry mapa:



- opinie i komentarze

stanislaw7845stanislaw7845
0
Jezioro ładne ale ryb to w nim chyba nie ma. Przez tygodniowy pobyt zlapałem zaledwie jednego małego szczupaka ;( (2010-01-27 14:46)
kamsonkamson
0
pustynia wigierska- temu jezioru już podziękowałem a łowiłem w nim b.często (2012-09-10 13:39)
lukasz5566lukasz5566
0
tych idiotóow z z dyrektorstwa wykastrowac i wyj... bac z z roboty do kamieniolomow (2013-02-02 22:20)
asllanasllan
0
Kurde na wigrach jest więcej sieci jak ryb normalnie masakra. Jednego dnia kilka razy zaczepiłem o nie. Myśle popłyne dalej a tu znowu zaczep. Strach odczepiać blache.To na rosochatym. Potem popłynełem w okolice ostrówka i tam znowu ale to chyba rybaków. (2014-01-06 19:01)
guliverogulivero
0
1. Ryba w Wigrach jeszcze jest, ale nie w każdym miejscu. Trzeba znać miejsca albo mieś echosondę. Ponieważ na Wigrach zabronione jest nęcenie ryb, nie da się ściągnąć ryby w dane miejsce. 2. Jeśli ktoś był nad Wigrami, to widział zapewne wielotysięczne stada kormoranów, które się tu przywlekły jakiś czas temu. Ochronę środowiska interesują tylko te ptaszyska. Wędkarzy i ryby mają w dipie da dnie. 3. Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb w wybranych wodach WPN napisał zapewne ktoś, kto ryb nie łowi. Przykład: "4. Wędkowanie z łodzi lub brzegu dozwolone jest wyłącznie dwiema wędkami zwykłymi". Niestety, nigdzie nie znalazłem (a i inni wędkarze też) co znaczy "wędka zwykła"? Może to leszczynówka ze sznurkiem i z zagiętą szpilką? Inny kwiatek w tym samym punkcie 4.: "Zimą z lodu wolno łowić na dwie wędki spławikowe lub z mormyszką. Łowienie z lodu na przynęty sztuczne dozwolone jest przy użyciu jednej wędki.Wigierski Park nie odpowiedział mi na moje pytania". Zatem mormyszka, wg Parku, nie jest przynętą sztuczną. Może dyrektor, który regulamin zatwierdził, ma produkcję mormyszek naturalnych? 4. Na Wigrach łowię wielkie leszcze (4-5 kg sztuka), płocie (ponad 0,5. kg sztuka), są też duże szczupaki i okonie. Złowienie lina 4 kg, to niezła jazda. Zdarz się jednak, że na duże okazy się nie trafi. Węgorz, to rzadkość. Zdarzają się bardzo duże sztuki, jak to miejscowi mówią: "jeszcze poniemieckie". 5. Z doskoku rzadko kto łowi duże ryby. Dobrze jest mieć dobrą łódkę (zdarzają się duże fale), mocny silnik (tylko elektryczny) i dwa akumulatory po 120 Ah. 6. Zachęcam do poszukania noclegów w pięknej miejscowość Bryzgiel położonej na wysokiej morenie czołowej. Na widoki na pewno nikt nie będzie narzekał, a na ryby... (2014-04-17 12:34)
guliverogulivero
0
1. Ryba w Wigrach jeszcze jest, ale nie w każdym miejscu. Trzeba znać miejsca albo mieś echosondę. Ponieważ na Wigrach zabronione jest nęcenie ryb, nie da się ściągnąć ryby w dane miejsce. 2. Jeśli ktoś był nad Wigrami, to widział zapewne wielotysięczne stada kormoranów, które się tu przywlekły jakiś czas temu. Ochronę środowiska interesują tylko te ptaszyska. Wędkarzy i ryby mają w dipie da dnie. 3. Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb w wybranych wodach WPN napisał zapewne ktoś, kto ryb nie łowi. Przykład: "4. Wędkowanie z łodzi lub brzegu dozwolone jest wyłącznie dwiema wędkami zwykłymi". Niestety, nigdzie nie znalazłem (a i inni wędkarze też) co znaczy "wędka zwykła"? Może to leszczynówka ze sznurkiem i z zagiętą szpilką? Inny kwiatek w tym samym punkcie 4.: "Zimą z lodu wolno łowić na dwie wędki spławikowe lub z mormyszką. Łowienie z lodu na przynęty sztuczne dozwolone jest przy użyciu jednej wędki.Wigierski Park nie odpowiedział mi na moje pytania". Zatem mormyszka, wg Parku, nie jest przynętą sztuczną. Może dyrektor, który regulamin zatwierdził, ma produkcję mormyszek naturalnych? 4. Na Wigrach łowię wielkie leszcze (4-5 kg sztuka), płocie (ponad 0,5. kg sztuka), są też duże szczupaki i okonie. Złowienie lina 4 kg, to niezła jazda. Zdarz się jednak, że na duże okazy się nie trafi. Węgorz, to rzadkość. Zdarzają się bardzo duże sztuki, jak to miejscowi mówią: "jeszcze poniemieckie". 5. Z doskoku rzadko kto łowi duże ryby. Dobrze jest mieć dobrą łódkę (zdarzają się duże fale), mocny silnik (tylko elektryczny) i dwa akumulatory po 120 Ah. 6. Zachęcam do poszukania noclegów w pięknej miejscowość Bryzgiel położonej na wysokiej morenie czołowej. Na widoki na pewno nikt nie będzie narzekał, a na ryby... (2014-04-17 12:38)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy