Jezioro Zb±szyńskie - Błędno

/ 7 komentarzy / 6 zdjęć


Błędno (Jezioro Zb±szyńskie) – jezioro w zachodniej Polsce w województwie wielkopolskim, Gmina Zb±szyń. Jezioro leży w regionie nazywanym Bruzd± Zb±szyńsk± icz. Jezioro Zb±szyńskie jest jeziorem przepływowym, największym i ostatnim z kolei w ci±gu Jezior Zb±szyńskich. Rzeka Obra dopływa do jeziora z południa poprzez przesmyk od strony Jeziora Nowowiejskiego i odpływa z czę¶ci ¶rodkowej, kieruj±c się najpierw na wschód (około 500 m) następnie skręcaj±c na północ.

Zbiornik położony jest na południowo-zachodnim krańcu miasta Zb±szyń. W jego bezpo¶rednim s±siedztwie położone s± wsie: Perzyny i Przyprostynia po stronie wschodniej, N±dnia i Nowa Wie¶-Zamek po stronie północno-zachodniej; a nieco dalej na południe, przy przesmyku ł±cz±cym z Jeziorem Nowowiejskim - miejscowo¶ć Nowa Wie¶ Zb±ska.Dobry dojazd do akwenu zapewnia linia kolejowa Berlin - Warszawa - stacja kolejowa Zb±szyń Główny.

Jest to jezioro rynnowe. Jezioro ma kształt wydłużony, z rynn± ukierunkowan± południkowo; jego południow± czę¶ć stanowi poszerzone koryto dopływaj±cej od południa Obry. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta; zdecydowanie największ± czę¶ć stanowi brzeg płaski, bagnisty, znajduj±cy się przy wschodniej i północnej stronie.

Jezioro wykorzystywane jest zarówno do rekreacji pobytowej jak i do uprawiania sportów wodnych. W sezonie przebywa tu około 25 tysięcy osób. Indywidualna zabudowa letniskowa jest nieliczna, rozproszona. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy, s± tu doskonałe warunki do żeglowania. W Zb±szyniu funkcjonuje plaża miejska z k±pieliskiem, wypożyczalni± sprzętu pływaj±cego i campingiem.

Parametry jeziora Błędno (Jezioro Zb±szyńskie) Powierzchnia (742,5 ha) 15,62 km Wymiary 7,1 × 2,2 km Głęboko¶ć
• ¶rednia 3.5 m
• maksymalna 9.6 m
ro¶linno¶ć jeziora trzcina pałka wodna gr±Ľiel żółty i biały tatarak

Rybostan jeziora to płoć duż± wzdręga karp amur lin kara¶ no i słyn±ce z kapitalnych węgorzy dochodz±cychdo 2 kg. Baza noclegowa Hotel i restouracja Podzamcze 50 miejsc noclegowych cena od 45 zł Schronisko wyżywienie dziene 17 zł nocleg12 zł Agroturystyka nocleg 30 zł wiele ofert niekture na zdjęciach Akwen i okolica bardzo ciekawa warta spędzenia urlopu z cał± rodzin±Jezioro Zb±szyńskie - Błędno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Błędno (Zb±szyńskie) »
GPS: N 52o 13' 34" E 15o 54' 30"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Wolsztyn » Gmina: Wolsztyn
Wła¶ciciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:pzw
Noclegi w pobliżu: Zb±szyń - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

4
Oceń
(29 głosów)

Jezioro Zb±szyńskie - Błędno mapa:

Jak było dzi¶ na rybach?

Dodaj swoj± relację

Wedkuje.pl poleca 

- opinie i komentarze

PiciuPiciu
0
Czytam już kolejny opis łowiska dodany przez kolegę Darka i mam wrażenie, że już gdzie¶ czytałem tak± sam± tre¶ć. Moja osobista opinia jest taka, że w opisach łowisk powinny być osobiste uwagi o danej wodzie a nie przepisany jaki¶ folder. Co do jeziora Błędnowskiego popularnie nazywanego Zb±szyńskim to poznałem je w latach 80 ubiegłego wieku. Co roku spędzałem tam z rodzin± urlop. Więcej byłem na wodzie niż z rodzin±. Mieli¶my do dyspozycji łodzie, z których można było swobodnie łowić, tym bardziej że brzeg wschodni jeziora (od strony Zb±szynia) jest niedostępny do wędkowania z brzegu. Również od tej strony głęboko¶ć jeziora jest niewielka. Trzeba było zwracać uwagę na warunki atmosferyczne. Już przy niewielkich podmuchach wiatru na jeziorze tworzył się sztorm, a w przypadku nadej¶cia burzy powrót do brzegu bywał niebezpieczny przez wysokie fale. Wiem co¶ o tym bo sam tego zaznałem. Nam udało się dopłyn±ć ale innych WOPR do wieczora ¶ci±gał z wody. Dominował w naszych połowach leszcz. Węgorzy też się kilka chwyciło przez te dwa tygodnie urlopu. W pobliżu domków, w których mieszkali¶my zrobili¶my z dostępnych materiałów wędzarnię i można było delektować się własnoręcznie złowionymi i owędzonymi węgorzami i leszczami. Jako że wówczas z zaopatrzeniem było kiepsko to do domów wracali¶my z zamarynowanymi w słoiki rybami. Po tak spędzonym urlopie przez jaki¶ czas nie chciało się jeĽdzić na ryby. (2009-07-02 09:22)
mydimydi
0
złe wrarzenie opis muj a nie plagiat (2009-07-02 18:27)
strabon65strabon65
0
Położenie - powiat wolsztyński gmina - Wolsztyn ? Obawiam się że to bł±d lokalizacji... (2009-07-04 23:37)
01jm218mm0901jm218mm09
0
Zbaszyn nalezy do powiatu Nowy Tomysl(kiedys Wolsztyn).W ciagu ostatnich 30 lat jezioro mocno zdegradowane.Zginely wyspy z grazeli w polnocnej czesci jeziora-starsi wedkarze to pamietaja.Zyznosc jeziora powoduje letnia przyduche.Obecnie lowie glownie pod Nadnia z lodzi,chociaz wiosna gdy nie ma roslinnosci mozna z brzegu(z lodzi od czerwca).Z brzegu na koszyczek glownie leszcze i plocie.Latem z lodzi leszcze nawet do 2 kg. Podobnej wielkosci karasie(japonce)-najwieksze jakie w zyciu widzialem.Bardzo dobrym lowiskiem sa miejsca przy samej trzcinie.Warunek to rzuty koszyczkiem nie dalej jak 1 metr od trzciny albo i blizej.No i odpowiednia zaneta.Bardzo dobrym miejscem jest tez koryto Obry"pod lasem" w kierunku Nowej Wsi.Stoi sie na 2m.a rzuca na 4-5 metrow gleboko.Sa tam piekne leszcze,wegorze a nawet karpie.Na "gorce" pod parkiem mozna dostac sandacze,chociaz to nie to co kiedys.Narazie tyle.Polamania. (2009-09-17 11:49)
użytkownik695użytkownik695
0
Daję 5. (2009-10-29 17:29)
kotlet999999kotlet999999
0
Witam ! byłem nad tym jeziorem tydzień czasu (od24.07.2011) i mam pytanie do miejscowych wędkarzy co się z tym jeziorem dzieje ? Leszcza tony ale nie przekracza 40cm .Mam wrażenie że jest skarłowaciały .Tak poza tym z roku na rok jest coraz gożej .(Leszcze portfelowe)Dysponowałem echosond± i nie udało mi się złowić okazów powyżej 1kg.Sandacze też mizerne , złowiłem 2 sztuki na trola 55cm i 51cm .Słyszałem że miejscowi nie kupuj± ryby na ¶więta bo to siara , większo¶ć ma w domu firanki a kontrol swoich nie tyka .Wędkowałem na tzw.kominach (2011-08-27 15:14)
witold-stachowiwitold-stachowi
0
leszcz góruje a jesli chodzi o inne ryby to chyba płoć moze sie spotkac niestety jesli chodzi o inne to raczej łódka (2013-07-12 16:03)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja