Jezioro Zioło

/ 1 komentarzy

Jezioro Zioło położone jest w dorzeczu rzeki Wełny, 17 km na płd. zachód od Żnina, w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Rogowo.

Powierzchnia lustra wody według różnych źródeł wynosi od 232,5 do 248,7 ha. Średnia głębokość jeziora to 5,9 m a głębokość maksymalna 17,9 m.

Jezioro ma kształt wydłużony z zatokami na krańcach północnym i południowym, jego szerokość wynosi 1120 m a długość 27OO m. W środkowej części znajduje się zalesiona wyspa o pow. 1,4 ha na której gniazdują kolonie kormoranów.

Dno jeziora jest urozmaicone częściowo zamulone, stoki brzegów łagodne. Przez jezioro przepływa rzeka Wełna, która łączy się z jeziorem Rogowskim, Strefa przybrzeżna (litoral) sięga do 2 m głębokości, obejmując około 20% powierzchni jeziora.

W rybostanie dominuje leszcz, płoć, krąp, ukleja i okoń. Można liczyć również na szczupaka, węgorza, sandacza, karpia, lina.

Gospodarz jeziora zapewnia że szczególnie interesujące są sandacze i karpie występujące tylko w dużych asortymentach. Na jeziorze nie wolno wędkować z łodzi.

Od szeregu lat spędzałem z rodziną wakacje z wędką właśnie nad Jeziorem Zioło. Pomimo tego że pozwolenia sprzedawane przez gospodarza wody Gospodarstwo Rybackie Łysinin nie były tanie (brak zezwoleń miesięcznych a koszt 2-tygodniowych niewiele różnił się od rocznych) to z samych połowów byłem każdorazowo zadowolony. Dojazd do jeziora jest dość dobry bo wokół prowadzą drogi gruntowe i auto można zaparkować w zasięgu wzroku (ja jeździłem zawsze drogą prowadzącą do miejscowości Rzym). Z tej strony znajduje się wiele stanowisk i każdy może znaleźć miejsce dla siebie.
W jeziorze najwięcej jest białej ryby. Leszcze, płocie, krąpie, ukleje i wzdręgi biorą praktycznie bez nęcenia i mogą być atrakcją dla milusińskich, którzy z łatwością pobiją swój rekord. Folklorem jeziora są kiełbie które skubią w palce wędkarzy brodzących po łydki w wodzie. Dodatkowo kiełbie są znakomitą przynętą na większe okonie i węgorze. Dobre rezultaty daje mały twister podany na troku bocznym. Jeżeli trafimy na stanowiska okoni możemy sobie zapewnić rozrywkę na dłuższy czas. Zauważyłem że okonie biorą na twistera wtedy gdy niebo jest lekko zachmurzone a woda sfalowana. Na żywca brały lepiej wieczorami gdy woda była spokojna. Wtedy brały większe egzemplarze a czasem trafiał się węgorz.

Jeżeli znudzi się nam Jezioro Zioło to w bezpośrednim sąsiedztwie mamy jeszcze co najmniej 2 lub 3 jeziora (Rogowskie, Tonowo, Kołdrąb) na których możemy spróbować szczęścia.
Polecam rejon miejscowości Rogowo nie tylko ze względu na liczne jeziora ale również niedaleko znajdujące się atrakcje turystyczne takie jak Zaurolandia k. Rogowa, Biskupin i wiele innych.Jezioro Zioło opis łowiska:

Akwen: Jezioro Zioło »
GPS: N 52o 42' 17" E 17o 39' 9"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Żnin » Gmina: Rogowo
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Noclegi w pobliżu: Rogowo - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE JEZIORA

 

4.1
Oceń
(10 głosów)

Jezioro Zioło mapa:- opinie i komentarze

krystian-wojtczkrystian-wojtcz
0
Witam. Na jezioro wymagana jest karta wędkarska ?> Planuje wybrać się, z znajomym w sobotę ale nie posiadamy karty wędkarskiej (2015-05-12 20:36)

skomentuj ten artykuł