Jezioro Szymbarskie

/ 1 komentarzy / 10 zdjęć


Nie jest to duze jezioro jego powierzchnia wynosi 165,2 ha jego kształt patrzac na mape przypomina literę L Jezioro jest typem jeziora polodowcowego rynnowego w swoim najglebszym miejsu ma 25 m tak jak pokazuje to mapa batymetryczna koniec północno zachodni jest obfitujacy w roslinnosc przybrzeżna szeroki pas trzciny i dosć mocno porośniety grązelem sa tam wymarzone miejsca do połowu ryb typu lin karp karaś. Południowo wschodni koniec jeziora jest natomiast duzo bardziej ubogi w roslinnosc, a to zwiazane jest z duzo wiekszą glębokością jeziora dosc szybko opadajacym dnem i kamienitym dnem.

Południowo wschodnia strona jest zarazem miejscem gdzie znajduje sie najgłebsze miejsce. Na tej stronie nalezy sie spodziewać przedewszystkim okonia sandacza oraz dużego leszcza z tym ze nalezy go szukać w miejscach gdzie dno jest miekkie muliste na głebokosci ok 7-9 m czyli prawie w samym koncu jeziora. Ta strona jest stosunkowo czesto odwiedzana przez gospodarza jeziora czyli Gospodarstwo Rybackie Iława tam najczesciej sa stawiane sieci i dokonywany jest połów. Jezioro to jest dosc trudnym zbiornikiem do wędkowania populacja takich gatunków jak sandacz czy szczupak bardzo została wytrzebiona tak samo z duzym leszczem jest nie za wesolo. Poznanie zbiornika a przynajmniej jego poludniowo wschodniej czesci zajeło mi kilka lat a bywam tam raz dwa razy do roku na łodzi i dwa razy do roku na lodzie. Jezioro poprzez swoje polozenie geograficzne i to ze jest osłoniete drzewami ma tendencje do poźnego zamarzania w zimie.

Nie bez znaczenia jest tez głebokość . Jesli chodzi o dostępnosc z brzegu do lustra wody nie jest ona za bogata przez to ze jezioro posiada dosc szeroki pas trzcin i jest porosniete dookoła lasem. W samej wsi Kamionka jest kilka pomostów wykonanych przez miejscowych na ktorych mozna wędkować. Najlepsza dostepnosc jednak jest z łodzi. Plywanie tylko na silniku elektrycznym ( STREFA CISZY) lub wiosłach. Co do metod polowu to tak jak wszedzie drapieznik ( OKOŃ ) bo za takim najczesciej sie wybieram głownie na gumy koloru nie podaje bo to zalezy od dnia i humoru okoni przyłowem czasem jest szczupak bardzo zadko . Za kilka lat złowiłem dwa i to na obrotówkę . Ponoc na szczupaka zaraz po 1 maja najlepiej . Węgorza z pomostu w lipcu kiedy jest tarło ukleji jak sie ,, gotuje " woda w trzcinie jest szansa na wegorza.

Przynęty - najlepsza rosówka albo własnie ukleja. Leszcze tak jak wspomniałem łowiłem na dosc głebokiej wodzie ok 9m metoda spławikowa z przelotowym spławikiem wielkosc 6-7 gr moze wazne aby szybko przyneta spadała na dno ( duzo drobnicy ktora obskubuje) najlepsze efekty dawał biały robak. Duze głebinowe płocie nie zadko po 30 cm nie sa zadkoscia ,ale na łowisku dobrze zneconym najwieksze sztuki łowiłem na kukurydze konserwowa. Karpia lina karasia nie łowiłem choc przyznam ze w tym roku mam zamiar popłynać w drugi koniec jeziora i zastawić sie własnie na te gatunki ryb. Najlepsze efekty osiągałem na tym jeziorze przy wietrznej pogodzie sporym zachmurzeniu z rana .

W upały lepiej isc na plaze jedyna szansa to okoń . Biala ryba praktycznie nie zeruje widywałem czasem płynac łodzia przy trzcinie jak stały pionowo glową w dół duze płocie w bezruchu. Zapomnialem dodac ze woda w tym jeziorku jest stosunkowo czysta daleko jej do kalsy czystosci 1 ale w porównaniu z innymi jeziorami chocby Jeziorakiem to kryształ. Po długich okresach upalnej aury dochodzi do kwitniecia wody.
W najblizszym czasie dołacze kilka fotekJezioro Szymbarskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Szymbarskie »
GPS: N 53o 37' 27" E 19o 30' 3"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Iława » Gmina: Iława
Właściciel: Łowisko specjalne
Regulamin połowu:1. Połowu można dokonywać na podstawie wykupionego zezwolenia i określonych w nim zasad połowu.

2. Posiadacz zezwolenia jest zobowiązany do wędkowania zgodnie z przepisami o Rybactwie Środkolądowym z dnia 18.04.1985r. z późn. Zmianami oraz wydanymi Rozporządzeniami Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym przedmiocie, Ustawy o Ochronie Przyrody i niniejszym regulaminem.

3. Posiadacz zezwolenia ma prawo wędkować dwoma wędkami brzegu, łodzi i jedną wędką z lodu/w zależności od wykupionego zezwolenia/na godzinę przed wschodem słońca i godzinę po zachodzie słońca wg Zapisów kalendarza.
W zamian za dwie wędki można dokonywać połowów jednym spinningiem.

4. Zezwolenie należy okazywać na każde żądanie Policji, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej, Straży Miejskiej, Straży Gminnej oraz osób upoważnionych przez Gospodarstwo Rybackie do kontroli.

5. Wprowadza się dodatkowo następujące okresy ochronne:
- SANDACZ od 1 stycznia do 31 maja
- SZCZUPAK od 1 stycznia do 30 kwietnia

6. Wprowadza się następujące ochronne wymiary gospodarcze:
- AMUR 50 cm
- KARAŚ, OKOŃ, PŁOĆ 15 cm
- KARP 39 cm
- LESZCZ 25 cm
- SANDACZ 47 cm
- SUM 90 cm
- SZCZUPAK 50 cm
- WĘGORZ 60 cm

7. Obowiązują następują następujące dzienne limity połowu:
- SUM 1 szt.
- KARP, LIN, SANDACZ,
SZCZUPAK, WĘGORZ 4 szt.
Łącznie z w/w gatunków dziennie można złowić 6 sztuk.
Dla pozostałych gatunków limit dzienny wynosi 10 kg.

8. Przez określenie "wędkowanie z brzegu" należy rozumieć wędkowanie z brzegu naturalnego lub pomostu.
W PORZE DZIENNEJ ZAKAZ POŁOWU Z ŁODZI ZACUMOWANEJ DO BRZEGU/ Nie dotyczy połowów nocnych/

9. Wędkowanie z łodzi dozwolone jest na zarejestrowanych jednostkach pływających, na których widoczny jest numer rejestracyjny.

10. Przy wędkowaniu z łodzi lub z brzegu zezwala się na połów ryb osobie towarzyszącej, w limicie sprzętu dla tegoż wędkarza./Dotyczy współmałżonka i dzieci wędkarza do lat 18/

11. Dopuszcza się możliwość połowów nocnych z brzegu na podstawie odrębnie wykupionej dopłaty do zezwolenia.

12. Zawody wędkarskie odbyć się, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia i dokonaniu stosownych opłat w biurze Gospodarstwa.

13. . Złowienie ryby niewymiarowej, w okresie ochronnym lub nieprzeznaczone do zatrzymania należy bezzwłocznie, z zachowaniem należytej ostrożności, odhaczyć i wypuścić do wody, w której zostały złowione, NAWET WTEDY, GDY STAN ICH WSKAZUJE NA ZNIKOME SZANSE PRZEŻYCIA. W przypadku trudności z odhaczeniem ryby bez zadania jej zbędnych cierpień należy odciąć haczyk.

14. Należy opuścić łowisko, gdy w jego obrębie odbywa się tarło jakiegokolwiek gatunku ryb, odbywają się zawody wędkarskie, na które zostało wydane stosowne zezwolenie lub pobyt wędkarza utrudnia rybakom prowadzenie odłowów gospodarczych.

15. Opuszczając łowisko należy zostawić po sobie ład i porządek.

16. Do wędkowania z lodu udostępnia się na jeziorze JEZIORAK DUŻY akwen od Iławy do zatoki Smolny Kąt oraz zatoka Kraga od ośrodka Chmielówka w kierunku północno-wchodnim do mostu oraz w Siemianach od południowego krańca wyspy Lipowy Ostrów w kierunku północnym przez wyspy Kępy Rybacie akwen wschodni od Różka do ośrodka "Celulozy” Kwidzyn.

17. ZABRANIA SIĘ:
- połowu raka szlachetnego i błotnego
- połowu ryb przez holowanie przynęty - trolling
- w okresie zimowym połowu błystką podlądową na całym obszarze jeziora "Jeziorak Duży"
- stosowania żywej i martwej ryby jako przynęty naprzy połowach z lodu
- stosowania ryb niewymiarowych jako przynęty
- usuwania i niszczenia roślinności wodnej i nabrzeżnej, zanieczyszczania wody, brzegów oraz szkodzenia w inny sposób środowisku wodnemu
- pozostawiania zarzucowych wędek bez osobistego nadzoru

18. W PRZYPADKU NARUSZENIA USTAWY O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM I NINIEJSZEGO REGULAMINU KONTROLUJĄCY MOŻE ODEBRAĆ, ZA POKWITOWANIEM:
1.ZEZWOLENIE, UPRAWNIAJĄCE DO POŁOWU RYB WODACH GOSPODARSTWA RYBACKIEGO IŁAWA.
2.ZŁOWIONE RYBY I PRZEDMIOTY SŁUŻĄCE DO DO ICH POŁOWU
Noclegi w pobliżu: Iława - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4.5
Oceń
(22 głosów)

Jezioro Szymbarskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

linek69linek69
0
Witam kolego po kiju ,przeczytałem Twój artykuł o Szymbarku i jedyne co mogę dodać to to że to jezioro jest od kilkunastu lat totalnie spustoszone przez rybaków i kłusoli ,tam praktycznie wytępiono sandacza ,szczupaka,a nawet o dużym leszczu to można zapomnieć .Wiem o tym jeziorze praktycznie wszystko bo łowie na nim od 30 lat i z roku na rok jest coraz gorzej.Możesz spróbować na zatoce przy zamku tam można jeszcze zaczaić się na lina i ładnego karasia,ale z racji kapryśności jeziora trzeba trafić na dzień.poza tym to piękny zbiornik i warto nad nim po odpoczywać .Jak będziesz kiedyś się wybierał to daj cynk może uda się spotkać nad wodą.DO ZOBACZYSKA
(2011-02-14 20:49)

skomentuj ten artykuł