Jezioro Otomińskie

/ 3 komentarzy / 5 zdjęć


Jezioro Otomin, położone blisko Gdańska, typowe jezioro na rekreacyjny połów ryb nie wielki zbiornik o głębokościach nie przekraczających 15m.

Jezioro nie jest już zbyt zasobne w ryby choć dla wytrawnego każda woda niesie ze sobą spore emocje, jeżeli chodzi o specjalne efekty. Zimą dosyć często zaglądamy tam by połapać sobie spod lodu ten kto dobrze zna to jeziorko wie, iż można dostać tam ładnego okonia i ładną płoteczkę, choć z tą drugą trochę gorzej.

Wiosną każdy wędkarz szuka ryby w zależności od pogody oczywiście, na płyciznach kiedy to płoć szuka miejsc do tarła na rozlewiskach w przybrzeżnych trzcinkach - tam gdzie woda się szybko nagrzewa na otomanie jest parę takich miejsc, ładnych zatoczek płytkich i niezbyt dostępnych z brzegu. Tak więc na wiosnę lecz nie za wcześniej gdyż wiadomo ryba na jeziorze zaczyna się ruszać później niż na rzekach w granicach marca (późnego) gdy ładnie świeci słoneczko bądź kwietnia możemy powoli wybrać się na pierwsze wędkowanie nad jezioro Otomin.

Latem jeziorko odżywa zaczyna się tam pojawiać coraz więcej ludzi zaczyna brakować nam wędkarzom spokoju ryba jest spłoszona, dlatego też należy szukać jej w głębszych partiach jeziora i jak wcześniej napisałem najlepiej z łódki. Ogólnie jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu łódki pontonu bądź innej jednostki pływającej życzę powodzenia, ponieważ spotkałem się kilkakrotnie z takim zjawiskiem, iż wędkarz łowiący z brzegu miał bardzo słabe efekty, natomiast wędkujący blisko niego wędkarz na łodzi wyciągał całkiem niezłe sztuki leszcza czy płoci.

Jeżeli chodzi o drapieżnika i tu warto by się było na tym skupić uważam że jest to lepszy pomysł, by się na niego przyczaić niż czekać na białą rybę, gdyż charakterystyka jeziora daje nam większe nadzieję na "zabawę" z okazałym szczupaczkiem czy też z okoniem. Niestety zastał ustanowiony zakaz połowu na żywca więc dużo tracimy gdyż jezioro będzie na pewno przerzucone różnego rodzaju super blachami, więc nasze szanse na dorwanie okazałego szczupaka będą malały z dnia na dzień od rozpoczęci sezonu!!!.

Jezioro Otomin polecam dla wędkarzy którzy nie dysponują środkiem transportu i czasem gdyż naprawdę można tam wyskoczyć na rybki na przysłowiowe pół godzinki choć wiele do życzenia pozostawia nam częstość kursowania autobusów lecz znając rozkład można sobie dać radę.

Ja osobiście uważam ze jezioro to ze względu na swoje położenie jest dobrym kąskiem dla kłusowników dlatego nie należy mieć wielkich nadzieje jadąc tam na połów wielkich okazów-(choć nigdy nic nie wiadomo).

PODSUMOWANIE: Jezioro to leży w odległości ok. 20 km od centrum Gdańska i nadal jest dość obfite w ryby. Należy do jezior typu polodowcowego. Jego brzeg z jednej strony jest płaski, z drugiej zaś - stromy i gęsto zalesiony . Żyją tu m.in. leszcze, których waga dochodzi do 2,5 kg. Najlepsze miejsca wędkarskie są po stronie stromego brzegu gdzie jezioro jest głębokie. Najlepszą metodą na połów tej ryby będzie zestaw gruntowy ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym. Najlepsze brania i największe ryby będziemy łowić w okresie sierpnia w czasie nocnych zasiadek.

Sprzęt powinien być mocny, umożliwiający wyrzut ciężkiej sprężyny lub koszyczka na odległość ponad 30 metrów. Łowimy tam na dzikuny przeważnie białe , zakładając na haczyk nr 9 ok 4 szt. , ale zdarzały się też noce gdy okazywało się że najlepszą przynętą jest kukurydza , dlatego puszka tego specyfiku powinna zawsze nam towarzyszyć w wyprawie .
Co do zanęty to leszcze tutaj nie są zbyt wymagające , tak więc standardowa zanęta leszczowa w zupełności wystarczy , ale warto mieć pod ręką zmieloną kolendrę (przy słabszych braniach daje czasami zaskakujące wyniki) .
Jedyne wymagania co do zanęty to musi ładnie smużyć i być koloru ciemno brunatnego (ceglanego) .
(Opracował DaFFy)

Jezioro Otomińskie (kaszb. Òtomënscze Jezoro) – jezioro w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego przy turystycznych szlakach POL Szlak czarny Wzgórz Szymbarskich, POL Szlak niebieski Kartuskim i POL Szlak zielony Skarszewskim. Położone pośród malowniczego, dużego kompleksu leśnego z dominacją buczyn i lasów dębowo- bukowych. Stanowi element, należący do objętego ochroną Otomińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Zalicza się do jezior polodowcowych, które powstały na skutek wypełnienia się wodą wgłębień po lądolodzie Skandynawskim. Znajdując się w obszarze moreny dennej falistej stanowi typ jeziora wytopiskowego, o urozmaiconej linii brzegowej z licznymi zatoczkami i półwyspem. Organem właścicielskim jest Skarb Państwa, a trwały zarząd nad jeziorem sprawuje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbudy. Obecnym dzierżawcą, odpowiedzialnym również za czystość jeziora i jego zarybianie jest Polski Związek Wędkarski oddział w Gdańsku. Pełni głównie funkcje rekreacyjno-turystyczne dla mieszkańców Gdańska i pobliskich miejscowości Kowale, Sulmin. Stanowi atrakcję dla wędkarzy i osób kochających ciszę oraz piękno przyrody. Charakteryzuje się bogactwem roślin, ryb i ptaków wodnych.
(Wikipedia)

Ogólna powierzchnia: 40,7 ha
Wymiary 1,2 × 0,41 km
Wysokość lustra 110 m n.p.m.
Rodzaj jeziora wytopiskoweJezioro Otomińskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Otomińskie »
GPS: N 54o 18' 56" E 18o 29' 59"
Położenie: Województwo: Pomorskie » Powiat: Gdański » Gmina: Kolbudy
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gdańsk » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gdańsk 2022r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Żukowo - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Gdańsk

 

5
Oceń
(2 głosów)

Jezioro Otomińskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

francuzfrancuz
+1

Witaj Przemku,

Przeczytałem właśnie Twój opis Otomina. Zabrakło mi czegoś. Gdy jeszcze mieszkałem w Gdańsku przy Kartuskiej na Ul. Tarasy /do1975/moja presja na wędkę była tak duża że nad to jezioro chodziłem pieszo od głównej trasy na Żukowo. Bywałem tam i w nocy i w dzień. Łapałem węgorze, które po prostu nie chciały się dać wyciągnąć /noc/. W dzień szczupaki na niezastąpioną "Wydrę" białą lub miedzianą. Gdy chciałem łapać na żywca szedłem kawałeczek w górę i tam po prawej stronie było bajorko gdzie mieszkały karłowate karasie. Na nie z zalanego pomostu przy dawnym ośrodku gazownictwa stojąc na śliskim pomoście w woderach po kolana w wodzie łapałem na metrowym gruncie przepiękne sandacze. Nie jakieś tam bladozielone, al brązowo-zielone! Wyciągałem ręką co drugiego bo nie miałem podbieraka a barierki z łańcuchów skuteczne przeszkadzały. Czy tam już ich nie ma? Nie byłem tam 25 lat. Napisz słowo. Pozdrawiam wojtek

(2011-01-17 14:18)
wlprzemekwlprzemek
0
Z tego co wiem to były stare dobre czasy tego łowiska, mój wujek za dawnych lat też jeździł tam regularnie (tak jak i nad Jasień). Osobiście na ryby tam nie jeżdżę, choć mam niedaleko to opinie jakie czytam na temat łowiska są NIESTETY nieciekawe :(. Widuje czasem tam wędkujących, więc "coś" tam zapewne pływa... (2014-06-27 07:31)
radoslaw-kamonradoslaw-kamon
+1
To jeszcze ja podsumuję sezon 2015: 1) okoń stał się rybą dominującą i łyka wszystko co się zarzuci(czy to na spining czy na spławik), bywają o dziwo ładne sztuki - mój rekord z tego roku 42cm 2) białoryb przetrzebiony straszliwie(sporadyczne sztuki większe niż 25 cm), stawiam że winnymi są jednako kłusole jak i PZW - absolutny brak kontroli łowiska - na 52 zasiadki żadnej kontroli 3) dostęp do wody bezproblemowy 4) sandacz praktycznie nie występuje 5) całkiem duża ilość szczupaka, jednakże maksymalnie 1-2 letnie - brak dużych sztuk 6) jedyny naprawdę duży plus tego jeziora to dojazd i przyjemna przyroda dookoła 7) o dziwo zdarzył się jeden karp (2016-02-13 01:47)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy