Jezioro Jaroszewskie

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Jezioro Jaroszewskie jest ważnym punktem turystyczno-rekreacyjnym na Pojezierzu Poznańskim.

Powierzchnia: 0,92 km²
Wymiary: 1,9 × 1,0 km
Głębokość: 36 m
Wysokość lustra: 38 m n.p.m.
Rodzaj jeziora: morenowe

Znajduje się tu duży kompleks ośrodków wczasowych oraz obiektów sportowych (W ośrodku TKKF: korty tenisowe, hala sportowa, kryta pływalnia ze zjeżdżalnią, stadion, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, kręgielnia).

Jezioro Jaroszewskie ma dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad brzegiem znajdują się wypożyczalnie sprzętu: kajaków, łódek, rowerów wodnych, żaglówek. Są tu dwie duże, strzeżone plaże.

Typ jeziora-sielawowy. Jezioro położone jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Jest typowym zbiornikiem polodowcowym w pagórkowatym terenie, o wysokich brzegach, częściowo zalesionych. Posiada dopływ i odpływ do rzeki Warty. Na wschodnim brzegu jeziora zlokalizowano liczne ośrodki wczasowe i kąpieliska z pomostami i mocno rozwiniętą bazą turystyczno-gastronomiczną. Latem wschodni brzeg tętni życiem, liczne ośrodki przyciągają turystów z całej Polski - miłośników sportów wodnych, grzybobrania i wędkarstwa.

Powierzchnia jeziora wynosi 92,2 ha. Średnia głębokość wynosi 14,1 m, a maksymalna 35,7 m. Maksymalna długość wynosi 1850 m, a szerokość 1020 m.

Dno jest silnie zróżnicowane, z trzema głęboczkami, stromo opadającymi stokami i licznymi wypłyceniami. Dno jest silnie pofałdowane, miąższość osadów jest nieznaczna i wynosi średnio 20 cm.

Roślinność wynurzona porasta wąskim pasem ok. 80 % linii brzegowej, złożona jest głównie z trzciny pospolitej, tataraku, sitowia i pałki wąskolistnej.

Roślinność zanurzona pokrywa dno nierównomiernie, obejmując ok. 6 ha jego powierzchni, tworząc podwodne łąki. W wypłyconych partiach jeziora występują: wywłócznik, rdestnice, osoka aloesowa, ramienica.

Roślinność o liściach pływających jest rozwinięta głównie w zatokach jeziora i składa się głównie z zespołu grzybienia białego i grążela żółtego.

Przeźroczystość wody - średnio 1,5m, czasem latem spada do 1 m.

Występujące gatunki ryb: sieja, sielawa, węgorz, szczupak, okoń, ukleja, lin, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, jazgarz, kiełb.

Warunki wędkowania. Do niedawna zbiornik był własnością Technikum Rybackiego w Sierakowie. Od 2009 roku został przejęty przez JSGR w Lutomiu i udostępniony do wędkowania za opłatą.

Do najczęściej poławianych ryb należą okazałe leszcze, płocie, okonie oraz sporadycznie duże szczupaki. Zimą można liczyć na piękne okazy okoni spod lodu.

Jezioro należy do atrakcyjnych wód wędkarskich z uwagi na zaplecze sportowo-rekreacyjne, dogodny dojazd, liczne pomosty i dość dobre dojścia z brzegu.


Jezioro Jaroszewskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Jaroszewskie »
GPS: N 52o 37' 39" E 16o 5' 33"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Międzychodzki » Gmina: Sieraków
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:1.zezwolenie jest ważne z karta wedkarską.

2.zezwala się łowic na dwie wędki z brzegu i jedną wędke z lodu.

3.ilość złowionych ryb ogranicza sie do 2 szczupaków, 2 sandaczy, 2 węgorzy, 2 karpi. Łączny dzienny odłów nie może przekraczać 5kg. ryb.

4.zabrania się łowić w miejscach oznaczonych jako tarliska i wyłączonych z odłowów wędkarskich.

5.zabrania się łowić od zachodu do wshodu słońca zgodnie z kalendarzem.

6.zabrania się samowolnego budowania stanowisk wędkarskich.

7.ustala się wymiar ochronny : szczupaka i sandacza 50cm.

8.nie przestrzeganie niniejszego regulaminu spowoduję cofnięcie pozwolenia bez odszkodowania.

9.UWAGA!!! PARKING DOZWOLONY W WYZNACZONYM MIEJSCU.
Noclegi w pobliżu: Sieraków - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

4
Oceń
(9 głosów)

Jezioro Jaroszewskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

pmizera87pmizera87
0
Szczególną atrakcją Jez. Jaroszewskiegio są piękne leszcze. Sztuki 2-4 kg nie należą do rzadkości. No ale oczywiście trzeba się trochę postarac.  (2010-09-06 23:03)

skomentuj ten artykuł