Jezioro Zajączkowskie.

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Warunki naturalne:

Bezpośrednią zlewnię jeziora zajmują pola uprawne i łąki oraz przy południowo-wschodnim brzegu wioska Zajączkowo. Jezioro posiada dwa małe dopływy z torfianek i jeden okresowy z pól (rów melioracyjny). Odpływ z jeziora znajduje się w pn-zach. jego części , jest mocno zarośnięty i łączy się z jeziorem Psarskim. Półwysep oddzielający dwa główne głęboczki jeziora, dzieli je na dwie części: mniejszą (południową) i większą (północną). Na półwyspie znajduje się pałac z parkiem krajobrazowym.

Położone jest na terenie gm. Pniewy. Od drogi krajowej nr 92 Poznań-Pniewy, skręcamy w miejscowości Podrzewie i poprzez Lubosinę , Buszewo po ok. 10 km osiągamy wieś Zajączkowo , położona na wschodnim brzegu jeziora.


Wyświetl większą mapę

Typ jeziora - sielawowy. Bezpośrednią zlewnie jeziora zajmują pola uprawne i łąki oraz przy południowo-wschodnim brzegu wioska Zajączkowo. Jezioro posiada dwa małe dopływy z torfiarek i jeden okresowy z pól. (rów melioracyjny). Odpływ z jeziora znajduje się w pn-zach. jego części , jest mocno zarośnięty i łączy się z jeziorem Psarskim. Półwysep oddzielający dwa główne głęboczki jeziora dzieli je na dwie części: mniejszą (południową) i większą (północną). Na półwyspie znajduje się pałac z parkiem krajobrazowym.

Powierzchnia jeziora wynosi 46,5 ha. Średnia głębokość to 10,2 m, a maksymalna 35,4. Maksymalna długość jeziora to 1505 m, a szerokość 520 m. Jezioro jest wyraźnie rozgraniczone półwyspem, posiada mocno wypłyconą zatokę południową i rozległy głęboczek. Dno posiada bardzo regularnie ukształtowaną misę i równomiernie opada ku środkowi, gdzie znajduje się maksymalna głębokość (ok. 35,4 m) . Dno jest twarde, pokryte nierównomiernie osadami od 0,3 do 0,6 metra.

Roślinność wynurzona występuje wzdłuż ok. 80% linii brzegowej i tworzą ja głównie : trzcina pospolita, pólka wąsko- i szerokolistna, manna mielec oraz pojedyncze skupiska situ.

Roślinność zanurzoną tworzą liczne bujne łąki utworzone przez moczarkę kanadyjską, rogatek do głębokości 3 metrów.

Roślinność o liściach pływających zajmuje ok. 10 ha jeziora, tworząc rozległe obszary, złożone z grążela żółtego, grzybienia białego i strzałki wodnej.

Przejrzystość wody jest bardzo dobra. Woda jest bardzo czysta, czego efektem są bardzo smaczne ryby, w okresie wiosny i jesieni woda osiąga przejrzystość do 4 m., latem 1 m.

Gatunki ryb: sieja, sielawa, leszcz, krąp, węgorz, sandacz, szczupak, lin, karaś złocisty, okoń, płoć, wzdręga, jazgarz, ciernik. Poławiane są duże okazy leszcza, szczupaka i węgorza. Zimą jezioro godne polecenia dla wędkowania podlodowego.

Warunki wędkarskie. Jezioro jest głębokie i bardzo czyste, interesująco wędkarskie. Najlepsze miejsca do wędkowania znajdują się wzdłuż wschodniego brzegu, od strony wsi Zajączkowo. Warto zaznaczyć , że wieś Zajączkowo jest otwarta na turystów. W najbliższym sąsiedztwie jeziora znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i pałac, gdzie można dobrze zjeść i znaleźć nocleg.


Jezioro Zajączkowskie. opis łowiska:

Akwen: Jezioro Zajączkowskie »
GPS: N 52o 34' 48" E 16o 20' 18"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Szamotulski » Gmina: Pniewy
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:1.zezwolenie jest ważne z karta wedkarską.

2.zezwala się łowic na dwie wędki z brzegu i jedną wędke z lodu.

3.ilość złowionych ryb ogranicza sie do 2 szczupaków, 2 sandaczy, 2 węgorzy, 2 karpi. Łączny dzienny odłów nie może przekraczać 5kg. ryb.

4.zabrania się łowić w miejscach oznaczonych jako tarliska i wyłączonych z odłowów wędkarskich.

5.zabrania się łowić od zachodu do wshodu słońca zgodnie z kalendarzem.

6.zabrania się samowolnego budowania stanowisk wędkarskich.

7.ustala się wymiar ochronny : szczupaka i sandacza 50cm.

8.nie przestrzeganie niniejszego regulaminu spowoduję cofnięcie pozwolenia bez odszkodowania.

9.UWAGA!!! PARKING DOZWOLONY W WYZNACZONYM MIEJSCU.
Noclegi w pobliżu: Chrzypsko Wielkie - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

3
Oceń
(2 głosów)

Jezioro Zajączkowskie. mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

nlcnlc
-1
Skandalem należy nazwać sprzedaż zezwoleń na jezioro zajączkowskie przez gospodarstwo Lutom, - te zezwolenia służą chyba tylko właścicielom działek które mają prywatne pomosty i dojścia. Próbowałem dojechać samochodem (opinia na dzień 03.05. 2023) nie znalazłem miejsca gdzie mógłbym dojechać samochodem w podliże brzegu i ograniczyć donoszenie sprzętu. Stanowiska gdzie mogłem dojść przez krzaki znalazłem raptem góra 5. Góra, możecie sami sprawdzić. Plaży nie liczę bo tam nie wolno łowić. Przy plaży jak się stanie samochodem to może przy trzcinach isć 70m wzdłuż zachodniego brzegu – 1 stanowisko. Można od plaży obejść opuszczony zameczek czy dworek i po 100m znajdziecie może 2 stanowiska z brzegu i jeden pomost. I to wszystko co mi się udało znaleźć. Są jeszcze 2 pomosty na tzw. małym zajączkowskim tym od południa na jego południowym brzegu – dojście przynajmniej 150 m przez pole ( o ile nie posiane) I to wszystko. Lipa. (2023-05-03 21:38)

skomentuj ten artykuł