Jezioro Skarbińskie

/ 3 komentarzy / 11 zdjęć


Witam,

Kolejna perełka z Pałuk a mianowicie jezioro Skarbińskie. Jedno z kilku jezior przez które przepływa rzeka Gąsawka. Od strony zachodniej możemy dojechać do jeziora z krajowej drogi nr 5 we wsi Bożejewiczki oraz Bożejewice (kierunek z Bydgoszczy do Poznania) polnymi drogami które po deszczu nie są przyjazne dla zmotoryzowanych (podłoże z gliny, łatwo ugrząźć – dojazd stromymi zjazdami nad jezioro). Od południa dojedziemy ze wsi Gogółkowo a po wschodniej stronie bezpośrednio przy jeziorze leży wieś Skarbienice z ośrodkiem agroturystycznym „Pod Żurawiem”. Pieczę nad jeziorem (oraz szeregiem innych w tej okolicy) sprawuje Gospodarstwo Rybackie Łysinin –możemy tam nabyć zezwolenie na połów ryb w tym akwenie (dostępne również w sklepach wędkarskich).

Jezioro o powierzchni 64 ha i maksymalnej głębokości 9,6m. Ogólnie głębokość jeziora jest stała i w zależności od miejsca wynosi od 1,5 do 4,3m. Dno jeziora w większości pokryte jest mułem, choć są miejsca piaszczyste czy żwirowe oraz bujnie porośnięte podwodną roślinnością. Linia brzegowa regularna. Brzegi w większości miejsc porośnięte są trzciną, ale nie wychodzi ona dalej niż 3m w głąb jeziora (są oczywiście miejsca gdzie sięga dalej). Najczęściej odwiedzaną przez wędkarzy jest zachodnia strona jeziora. Tu brzeg porośnięty jest drzewami (olcha, topola, wierzba) i chaszczami między którymi znajdują się przepiękne stanowiska wędkarskie – te najlepsze są tak pochowane że nie zauważymy ich ze ścieżki prowadzonej wokół jeziora. Ryb nie trzeba szukać daleko od brzegu – o czym doskonale wiedzą miejscowi wędkarze - gdyż zaraz za pasem trzcin znajduje się spad i głębokość jest wystarczająca aby wyciągać konkretne ryby. Nie napotkamy też po stronie zachodniej pomostów – są one tylko po przeciwnej stronie przy prywatnych posesjach.
Jeśli zaś chodzi o rybostan to i w tej kategorii jezioro ma się czym pochwalić. Można tutaj złowić piękne leszcze, płocie, karpie, liny i krąpie. Wiatr od południa, delikatna fala to wręcz idealna pogoda na leszcza. Z drapieżnych ryb najwięcej jest sandacza, następnie okoń i szczupak – choć tego ostatniego jest mało. Poza tym wzdręgi, ukleja, tołpyga, węgorz, zdarzył się miętus oraz sum. Ryby biorą najlepiej od wczesnych godzin porannych aż do południa, następnie jest przerwa, po czym późnym popołudniem znów zaczynają żerować. Często można spotkać wędkarzy na nockach. Zasiadają się głównie na węgorze i sandacze. Poza tym podczas łowienia możemy dość często mieć przyjemność obserwowania przepływających koło spławika łysek oraz perkozów czy tez dzikich kaczek. Woda nie powala czystością a i na brzegu można czasami się rozczarować stertami śmieci pozostawionymi po „wędkarzach” (co to za wędkarz który nie dba o miejsce uprawiania swojego hobby?). Łowi się głównie metodą spławikową. Zestaw – jaki kto preferuje i w zależności na jaką rybę się nastawia. Najbardziej standardowy zestaw to spławik 3,5 – 6g, żyłka 0,20mm oraz przypon z haczykiem typowo leszczowym. Wyciągniemy na niego od płoci po ładnego leszcza. Kolejną metodą jest metoda gruntowa oraz łowienie metodą na żywca. Ze względu na bardzo słabą przejrzystość wody na spinning praktycznie się tutaj nie łowi, ale wczesną wiosną (zanim woda zakwitnie) czy późną jesienią gdy roślinność wodna opadnie można próbować. Wędkarze przede wszystkim łowią z brzegu, choć można czasami spotkać pojedyncze łódki. Zimą często można spotkać wędkarzy z powodzeniem łowiących na lodzie.

Przez ostatnie 10 lat rybostan bardzo zubożał co spowodowane jest nie do końca dobrą gospodarką wód (częściej sieciuje się jezioro niż je zarybia) oraz kłusownictwem – prawdziwa plaga. Mimo wszystko można jeszcze złowić wspaniałe okazy.

PozdrawiamJezioro Skarbińskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Skarbińskie »
GPS: N 52o 48' 42" E 17o 42' 40"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Żnin » Gmina: Żnin
Właściciel: Łowiska komercyjne
Noclegi w pobliżu: Biskupin - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE JEZIORA

 

4.7
Oceń
(14 głosów)

Jezioro Skarbińskie mapa:- opinie i komentarze

KatmonoKatmono
0
Bardzo dobre łowisko, udało mi sie złowić kilka łądnych płoci i leszczy.
Można zaobserwować potężne pływające przy brzegach.
Mój kuzyn zerwał prawdopodobnie dużego leszcza lub amura, więc duże ryby sa. Minusem jest to,że na jeziorze znajduje się ośrodek i często spokój zakłócają motorówki. Moim zdaniem powinno się ograniczyć połowy siecią, a powinno zarybić łowisko.
Mogę powiedzieć, że łowisko jest kontrolowane bo już mnie spotkała kontrola.
Pozdrawiam K. (2013-11-10 18:40)
bajson12991bajson12991
0
Po pierwsze proszę o poprawienie nazwy jeziora na Skarbienickie bo tak się ono nazywa.A po drugie jest to świetne jezioro węgorz sandacz czy karpie to łapie się codziennie najlepiej łapać z gruntu i jak najmniej zanęty. Najlepsza pszynęta to czerwone robaki rosówy i ukleje.Co do samej zanęty to polecam te najtańsze firmy Profess w czerwonych paczkach bo z własnego doświadczenia wiem że te zanęty są najlepsze na to jesioro i najlepiej dodać ziemię z pola lub kretowiny. Śmieszą mnie zieloni wędkarze "zawodowcy" którzy przyjadą z okolic Bydgoszczy i Gniezna którzy narzucają zanęty i marudzą że nie ma ryb albo że drobnica bierze :D (2018-03-25 22:44)
Jabba84Jabba84
0
Prawidłowa i jedyna nazwa jeziora to : jezioro Skarbińskie (można sprawdzić na mapach googla chociażby, czy w książce "jeziora pałuckie"), więc nie ma co poprawiać. Natomiast co do tekstu, przez ostatnie lata trochę się zmieniło - szczególnie jeśli chodzi o rybostan - zubożał. Pojawił się także pomost od strony zachodniej. (2020-04-27 12:46)

skomentuj ten artykuł