Jezioro Pamiątkowo

/ 2 komentarzy / 4 zdjęćJezioro Pamiątkowo położone jest w gm. Szamotuły, około 10 km na południowy-wschód od Szamotuł ok. 20 km od Poznania przy drodze nr 184 i linii kolejowej Poznań-Szamotuły. Na północnym krańcu jeziora leży wieś Pamiątkowo.
Typ jeziora: Linowo-szczupakowy. Pamiątkowo jest rynnowym, mocno wydłużonym i płytkim zbiornikiem położonym w zlewni pól agrarnych. Dopływ stanowi rów z kierunku Przecławia , wpływający wyraźnie na użyźnianie wód jeziora. Około 70% zlewni stanowią pola uprawne i sady. Odpływ do rzeki Samy - lewobrzeżnego dopływu Warty. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się kąpielisko i pole namiotowe.
Powierzchnia jeziora wynosi 76,8 ha. Średnia głębokość wynosi 2,2 m, a maksymalna 4,9 m. Maksymalna długość to 2540 m, a szerokość 560 m.

Dno na całej powierzchni jest wyrównane, z łagodnie opadającymi stokami, oprócz wąskiego pasa przybrzeżnego o dnie mineralnym. Całą powierzchnię tego pasa zalegają osady o średniej miąższości 0,5 m i miejscami, głównie przy odpływie ok.0,8 m.

Roślinność wynurzona - cała linia brzegowa z niewielkimi przerwami porośnięta trzciną pospolitą, niewielkie skupiska pałki wąskolistnej, situ i manny mielec.Roślinność wynurzona - cała linia brzegowa z niewielkimi przerwami porośnięta trzciną pospolitą, niewielkie skupiska pałki wąskolistnej, situ i manny mielec.

Roślinność zanurzona porasta dno do głębokości ok. 2,5 m, tworząc bujne łąki, głównie rogatek i wywłócznik.

Roślinność pływająca to głównie zespoły grążela żółtego, osoki aloesowej, pojedyncze stanowiska grzybienia białego i przy odpływie - żabiściek pływający.

Przeźroczystość wody latem dosyć niska ( do 60 cm), wskutek zakwitów sinic i zielenic.

Gatunki ryb: węgorz, lin, szczupak, sandacz, okoń, karaś złocisty, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, tołpyga, ukleja, jazgarz, ciernik.

Warunki do wędkowania są bardzo dobre, przede wszystkim z brzegu, z uwagi na liczne stanowiska wędkarskie i pomosty. Do najczęściej łowionych ryb należą: ładne okazy leszcza, węgorza i sandacza.Jezioro Pamiątkowo opis łowiska:

Akwen: Jezioro Pamiątkowskie »
GPS: N 52o 32' 32" E 16o 41' 12"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Szamotulski »
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Rokietnica - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

2
Oceń
(4 głosów)

Jezioro Pamiątkowo mapa:- opinie i komentarze

gtcgtc
+2
Szkoda ze juz nikt nie dba o te jezioro od 20 lat mam tam domek letniskowy i spedzam duzo czasu nad woda ostatnie lata sa coraz gorsze 2014 to totalna klenska bylem ok 50 razy na rybach i prucz drobnicy leszcz max 20cm mala plotka nic nie zlowilem totalny brak wiekszej ryby wszystko siatami powyciagane to jakis absurd jak mozna zaniedbac tak fajne lowisko gdzie duzy leszcz karp nie byl zadkoscia osoba odpowiedzialna za jezioro powinna sie wstydzic (2014-12-26 20:18)
nlcnlc
0
To będzie parę gorzkich słów w kierunku gospodarstwa rybackiego lutom, które to zarządza tym jeziorem, nie ze złośliwości nie z zemsty a z faktu obserwacji własnej i własnego doświadczenia które to na tym jeziorze mam od ok 5 lat. Nie jestem zapalonym wędkarzem ale jak jest sezon to miło jest spędzić czas na tym bezrybiu, mogłoby być milej gdyby cokolwiek brało. A jeżeli już bierze to płotki leszczyki i krąpiki, specjalnie nazywając je zdrobniale bo i zdrobniałe są ich wymiary. Wszystko wypuszczałem mając nadzieję że podrośnie Od strony południowej dojedziemy do brzegu jeziora przez las zjeżdżając z drogi Szamotuły-Cerekwica-Mrowino. Stanowisk z brzegu, mogę się mylić ale oceniam na do 5. Stanowisk z pomostu – 2 chyba, są jeszcze pomosty zamykane na kłódki – takie zjawisko, Na południowo-zachodnim końcu drogi polnej dziwne znaki ze teren prywatny, znaki zakazu zatrzymywania się i postoju, znowu prywatne tabliczki, ktoś kiedyś wyszedł z zabudowań i zaczął mi radzić abym odjechał bo mi poprzebijają opony.... Od strony Pamiątkowa – czyli północnego zachodu można przez park dojechać do pomostu przy pompowni wody, jest też jedno miejsce po stronie południowej ale trzeba zaparkować przy pompowni i iść przez pole, miejsce z brzegu. Po stronie południowej dojazd od wsi Pamiątkowo – plaża, stanowisk z brzegu raczej nie ma, są za to pomosty, dostępne chyba razem 3-4. Plus dwa zamykane na kłódkę czy ogrodzone. W sezonie ciężko znaleźć czasami miejsce na połów. Jedyne co w gospodarstwie sprawnie działa to system poboru opłat, szybko sprawnie internetowo. Za np. łowienie z brzegu, pozwolenie dzienne 30 zł – 2 wędki. Sami oceńcie czy warto. Za bilet na mecz czy do kina czy do teatru mam cokolwiek w zamian. Tu się nic nie robi i nic nie dzieje. Może działa kłusownictwo, może kłusuje samo gospodarstwo ? Nie wiem, sieci nie widziałem, nocą nie bywałem. Piotr (2023-05-03 21:30)

skomentuj ten artykuł