Zaloguj się do konta

Jezioro Jemieliste

Jezioro położone jest wzdłuż drogi Suwałki- Filipów. Leży na wysokości 205,9 mnpm. Jest to typowy zbiornik rynnowy, bezodpływowy. Jego powierzchnia wynosi 67 ha, ma 2,3 km długości i 350 m szerokości, czyli jest to jezioro wąskie i stosunkowo długie. Maksymalna głębokość to 23,2 m.

Linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Wysokie brzegi miejscami tworzą strome skarpy, a na południu przechodzą w podmokłe torfowiska. Brzegi zarośnięte są trzciną, sitowiem oraz pałką. Lilie wodne występują ale jest ich niewiele. Na brzegach znajduje się wiele kładek ale dostęp jest do nich utrudniony ogrodzone pola pastewne oraz podmokły teren. Czystych brzegów na wędkowanie jest niewiele, ale są i można tam sobie całkiem przyzwoicie powędkować. Najlepszym rozwiązaniem jest połów ze sprzętu pływającego. Np. ja łowię z pontonu. Co prawda nie jest tak wygodny jak łódka, ale daje sobie też nieźle radę.

Woda jest czysta i przejrzysta, bogate w ryby, m.in. leszcze, liny, płocie, szczupaki, okonie, wzdręgi, krąpie, karpie i węgorze. Północne oraz południowe rozległe podwodne łąki obfitujące w roślinność tj. wywłócznik kłosowy, moczarka kanadyjska oraz rogatka przyciąga liny oraz dużo drobnicy, która zwabia szczupaki. Zębate preferują tutaj praktycznie każdy rodzaj sztucznej przynęty, który najlepiej jak jest wyposażony w anty- zaczep. Jeżeli chcemy połowić złote piękne leszcze proponuję środkową część jeziora, która zawiera liczne głębokie spady. Najlepszą przynętą na leszcza jest tutaj czerwony robak z mocną ciężką odległościówką. Lin świetnie bierze z gruntu na kukurydzę, a okonia łowię na niedużego twistera motor-oil. Jedna z najpiękniejszych ryb naszych jezior, czyli wzdręga, występuje tutaj bardzo licznie. Latem przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie można ją łatwo zauważyć w trzcinowiskach. Warto również tutaj zapolować na węgorza, co prawda nie występuje on tak licznie jak kiedyś, ale jego populacja nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Aby go złowić proponuje noc i świeży filet na mocnym kutym haku.

Jemieliste dzięki swoim położeniu oraz nierozwiniętej linii brzegowej nie przyciąga zbyt wielu turystów- amatorów, chcących pochlupać się w wodzie, albo urządzić sobie grilla. Przez to jest to doskonałe miejsce dla wędkarzy, którzy chcą sobie w ciszy i spokoju powędkować.

Aby dojechać do jeziora musimy kierować się z Suwałk drogą nr 652 w kierunku Gołdapi. Po przejechaniu około 17 km możemy skręcić przed jeziorem w lewo w kierunku Nowo Dębszczyzny, albo pojechać dalej (łatwiejsza opcja dostania się do brzegu) za jezioro i jak pokazuje drogowskaz skręcić do wsi Jemieliste. We wsi możemy znaleźć sklep oraz ewentualne zakwaterowanie. Znajdują się tam również miejsca do zwodowania łodzi oraz pozostawienia auta.Opis łowiska

Mapa

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.