Jezioro Bnińskie

/ 12 komentarzy / 2 zdjęć


Jezior Bnińskie jest typem jeziora rynnowego, jego powierzchnia wynosi 225,9 ha , ale wciąż się zmniejsza. Średnia głębokość wynosi 4,2 m natomiast głębokość maksymalna wynosi 8,5 m. Wody jeziora zaliczono do III klasy czystości czyli nie należy ono do najczystszych. Jezioro położone jest w południowej części gminy Kórnik w woj. Wielkopolskim. Nad jezioro dojedziemy droga krajową nr 5 relacji Poznań – Kórnik, póżniej musimy kierować się do wsi Bnin i jesteśmy na miejscu. Jezioro należy do Gospodarstwa Rybackiego w Miłosławiu.

Brzegi jeziora są niskie ,a linia brzegowa słabo urozmaicona co umożliwia bardzo sprawny dojazd do jeziora. Dno jest bardzo zróżnicowane co daje wiele mozliwości do połowów. Na jeziorze znajduje się jedna mała wyspa, która położona jest w południowej części jeziora. We wsi Błażejewko znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz miejsce gdzie można zwodować łódke. Jedynym minusem jest fakt , że można używać silników spalinowych co niestety w okresie letnim uprzykrza nieco wędkowanie , gdyż ludzie przyjeżdżają tu ze swoimi skuterami wodnymi i dość sporymi motorówkami i robią bardzo dużo hałasu
Występują tu takie gatunki ryb jak : karp, karaś, amur, lin , płoć, leszcz, wzdręga, ukleja, węgorz, szczupak, sum, sandacz, okoń i inne. Jeżeli chcielibyśmy zapolować na drapieżnika bardzo dobrymi miejscami są podwodne górki oraz stoki wyspy, a także największy półwysep zwany „Szyją” który znajduje się we wsi Bnin, jest to bardzo dobre miejsce na sandacza. Oczywiście największe szanse mamy łowiąc z łódki , ale i z brzegu można dobrze połowić. Bardzo dobrą przynetą są wszelkiego rodzaju gumy i wobler oraz obrotówki czy klasyczne wahadłówki , ale martwa czy żywa rybka także zda egzamin zwłaszcza jeżli chodzi o węgorza i sandacza. Jeśli chodzi o białą rybę to można ją poławiać niemalże w każdym miejscu zazwyczaj są to nie duże sztuki nie przekraczajace 1 kilograma , ale trafiaja się leszcze do 4 kg i przepiękne okazy lina i karpia .Jeżeli chodzi o karpia to polecam dłuższą zasiadke. Na Bnińskim występują przepiękne okazy okonia. W latach 80-tych trafiały się okazy nawet do 50 cm niestety odłowy i kłusownicy zmniejszyli populacje tego gatunku , ale rekordy padają do dzisiaj. Ogólnie jezioro można polecic ludziom którzy lubią łowić spod lodu bo idzie tu trafic na prawdziwe „żniwa”. Praktycznie zawsze idzie tu nałowić do upadlego i jest to nie zła frajda. Zimowego okonia znajdziemy na spadkach tuż za trzcinami gdzie woda opada z 0,5 m nawet do 3 m. Najlepsza jest część nie daleko kościoła między Biernatkami , a Bninem możemy tu spokojnie złapać „kilówke” , a nawet pare.

Polecam jezioro zarówno zimą jak i latem. Pozdrawiam i połamania kija!Jezioro Bnińskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Bnińskie »
GPS: N 52o 12' 40" E 17o 6' 34"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznański » Gmina: Kórnik
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Posiadacz zezwolenia jest zobowiązany do wędkowania zgodnie z zasadami RAPR.
Noclegi w pobliżu: Kórnik - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA

 

3.5
Oceń
(11 głosów)

Jezioro Bnińskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Przed laty jeździliśmy na tą wodę z Kolegą na piękne leszcze, leszcze marzenie. Pozdrawiam i do usłyszenia. (2013-02-21 21:42)
kierozkieroz
0
Masz racje Marku, i powiem ci że trafiają się jeszcze takie piękne leszcze. (2013-02-25 12:29)
zwiras77zwiras77
0
Gdzie można kupic zezwolenie na to jezioro (Poznań)? (2013-04-10 14:04)
z-kmieciakz-kmieciak
0
na bnin zezwolenie morzna kupic w kurniku w sklepie wedkarskim (2013-04-16 22:56)
kierozkieroz
0
mozna kupic w sklepie wedkarskim art rod na os. wichrowe wzgorze albo w sklepie mazan na ul.polabskiej (2013-04-23 10:52)
arniearnie
0
Zezwolenia tez można nabyć w Okręgu PZW Poznań. Co do jeziora to wędkuje na nim co rocznie w styczniu-lutym z lodu w okolicach Błażejewka. Trafiają się okonie takie do 30 cm oraz płocie, krapie, leszcze i jazgarze. Płocie średnio mają 15cm, leszcze do 30 cm. (2013-04-25 20:10)
Lukasz-NeklaLukasz-Nekla
0
Fajne wspomnienia. Dużo brań karasi i okoni. (2013-08-04 20:28)
wojciech-zborowskiwojciech-zborowski
0
polecam (2013-09-14 19:29)
wojciech-zborowskiwojciech-zborowski
0
polecam (2013-09-14 19:29)
z-kmieciakz-kmieciak
0
a jaki jest dojazd samochodem i gdzie morzna dojehac od drogi kurnik zaniemysl znam jeden dojazd ele malo stanowisk moze ktos polecic inne miejsce dziekuje (2015-01-20 22:46)
ania1ania1
0
Witam .czy jest możliwość przyjechania na wczasy na 2 tygodnie w czerwcu z własną przyczepą kempingową .Proszę o informację za które z góry dziękuje.Pozdrawiam (2016-05-17 18:49)
JERZYM13JERZYM13
0
Jeśli chodzi o dojazd samochodem to prawie brak . Od strony Biernatek nie ma , cypel tzw. Szyja brak . Może od strony Prusinowa ? Od strony Bnina niby jest ale pełno prywatnych posesji i nie wiadomo czy da radę dojść do wody . Wogóle jeśli chodzi o wodę z dojazdem to w okolicach Poznania jest tragedia . Nie wiem za co PZW i Gospodarstwa Ryb. biorą opłaty . To te organizacje powinny być zainteresowane by wędkarze mogli chociaż zostawiać auta w bezpiecznym miejscu . Czy 2 m między jednym polem a drugim wzbogaci włsciciela albo zostawienie auta w pobliżu posesji i dojście do wody zakłóci spokój . Teoretycznie istnieje przepis o dostępie do wody ale tylko teoretycznie bo nikt nie jest wstanie go wyegzekwować . (2018-10-27 18:49)

skomentuj ten artykuł