Jezioro Ziemnickie

/ 3 komentarzy

Jezioro Ziemnice to akwen należy do typu jezior leszczowo-sandaczowych. Powierzchnia zbiornika wynosi 24,3 ha. Maksymalna głębokość - 6,0 m, tworzy płaski głęboczek o powierzchni ok. 2 ha. Dno jeziora, od strony południowo-zachodniej, opada bardzo łagodnie w kierunku głęboczka, położonego w części wschodniej. Posiada ono połączenie z Jeziorem Świerczyńskim Wielkim i Wojnowickim. Niegdyś posiadało połączenie z Jeziorem Górskim. Zbiornik jest w użytkowaniu PZW Okręg Leszno. Cyklicznie zarybiany bywa karpiem, linem, szczupakiem. Obok tych gatunków występują inne rybyz rodziny karpiowatych i nie tylko, jak: amur, leszcz, płoć, wzdręga, krąp, ukleja, karaś. Gatunki drapieżne stają się coraz liczniejsze, a reprezentują je szczupak, sandacz, węgorz oraz spore okazy suma.
W wyniku cyklicznego zarybiania przez PZW kroczkiem karpia, oraz amurem wiele przedstawicieli tego gatunku osiągnęło wymiary znajdujące się w strefach medalowych rekordów Polski.

Roślinność wynurzona zajmuje pas o szerokości nie przekraczającej 15 m.
Tworzą go: trzcina pospolita oraz oczeret jeziorny. W części północno-wschodniej pas ten jest zwarty i gęsty. Brzegi jeziora od strony południowej są częściowo pozbawione roślinności wynurzonej. Znajduje się tutaj wodopój dla zwierząt gospodarskich oraz plaża. W części tej rozprzestrzenia się dywanowo roślinność podwodna taka jak rogatek, rdestnica oraz włosiecznik. Dla wędkarzy znajdują się tu wygodne stanowiska około 35 miejsc oraz kilka pomostów od strony wsi Ziemnice. Od strony plaży zostały również zamontowane ławki i stoły co umila rekreacyjny pobyt oraz rozgrywanie zawodów wędkarskich. Podczas zawodów najczęściej odławia się płocie, ukleje i krąpie. Często bonusami są liny oraz leszcze. Średnie wyniki oscylują tu w okolicach 5 kg.

Dno jest przeważnie twarde, żwirowe zwłaszcza od strony plaży. Jednakże bywają miejsca w zachodniej części zbiornika gdzie warstwa mułu może wynosić nawet 1 m. Woda jest bardzo czysta i nawet w okresie letnim można obserwować majestatycznie pojawiające się ryby w strefie przybrzeżnej. Wymaga to od wędkarzy zachowania większej ostrożności oraz zwiększenia dystansu łowienia. O czystości wody również świadczy również „mieszkaniec” tej wody - rak pręgowaty
Dojazd do jeziorna znajduje się od strony zabudowań (2 zjazdy) oraz od strony zachodniej zbiornika przez łąki. Liczba miejsc parkingowych jest bardzo mała, a dodatkowo wysoki poziom wody uniemożliwia dojazd do samego jeziora (wiosna, jesień)
Jezioro Ziemnickie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Ziemnickie »
GPS: N 51o 56' 29" E 16o 45' 40"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Leszczyński » Gmina: Osieczna
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2022r »)
Regulamin połowu:Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW

Noclegi w pobliżu: Krzywiń - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Poznań

 

3
Oceń
(2 głosów)

Jezioro Ziemnickie mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik152316u?ytkownik152316
0
gdzie mozna kupic zezwolenia, czy wystarczy karta ? (2013-06-20 15:55)
pmr88pmr88
0
Karta PZW (2013-10-03 10:48)
ania1ania1
0
Witam . Czy można nad tym jeziorem przebywać z własną przyczepą kempingową za każdą informacje będę wdzięczna . Szukam z mężem miejsca nad jeziorem na dwa tygodnie w czerwcu. Może być inne jeziorko.Pozdrawiam (2016-05-17 18:37)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy