Jezioro Krzywińskie

/ 5 zdjęć


Jezioro KRZYWIŃSKIE to mały, urokliwy i zadbany akwen należący do typu jezior leszczowych. Jego dno jest twarde i piaszczyste miejscami pokryte drobną warstwą mułu.
Dzierżawcą jeziora jest PZW Okręg Leszno i znajduje się w odległości 24km od miejscowości Leszna
Dane morfometryczne, a zwłaszcza mapa batymetryczna są niezgodne z zapisami, które napotkałem w książkach oraz w opisach internetowych. Dotyczy to zwłaszcza głębokości, którą to szacowano na maksymalną 6m i średnią 4m. W dobie elektroniki jezioro zostało dokładnie przeskanowane metodami elektronicznymi jaki manualnymi przez miejscowych wędkarzy i zgodnie twierdzą, że maksymalna głębokość jeziora wynosi nawet 11m a średnia 4,5-5m.

Jezioro ma budowę zbliżoną do leja i najgłębszy punkt znajduje się w centralnej części jeziora. Spady dna zaczynają się już bardzo blisko brzegu przez co szerokość roślinności wynurzonej wynosi ok 2-3m. Od strony zachodniej spady są łagodne natomiast od strony przeciwnej za pasem trzcin głębokość może wynosić już 2-2,5m Powierzchnia zwierciadła wynosi ok 7,3 ha. Długość maksymalna akwenu to 330 m, a szerokość ok: 220 m. Jezioro posiada połączenie z Kanałem Obry
Charakterystyka rybostanu:

Licznie występują tu: leszcz, płoć, wzdręga, krąp. Jako przyłów często trafiają się są duże okazy karasia, lina oraz karpia.
Gatunki drapieżne reprezentują: szczupak, sandacz i okoń oraz sum. Ten ostatni osiągnął tu spore rozmiary i według naocznych świadków odłowione tu okazy przekraczające 20kg. Sum zdaje się też wyrządzać duże straty w rybostanie ponieważ zauważono jego zmniejszenie oraz wiele dużych ryb spokojnego żeru jak i drapieżnych nosi znamię ataku tych ryb.

Podczas zawodów wędkarskich osiąga się tu średnio wyniki 5kg, a dominującą rybą jest płoć i krąp. Często trafiają się na tzw. bonusy czyli większe okazy poszczególnych gatunków jak lin, karp, leszcz, wzdręga, okoń. Stanowiska są bardzo wygodne z dobrym dostępem do wody. Licznie są też pobudowane kładki. Ilość stanowisk można określić na ponad 40 dogodnych miejsc. Dojazd znajduje się z strony jeziora (od drogi) schodząc z skarpy lub wjeżdżając w boczną drogę za jeziorem.
W sezonie letnim jest tu kąpielisko oraz punkt gastronomiczny. W sąsiedztwie znajdują się również sklepy spożywcze oraz stacja benzynowa.Jezioro Krzywińskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Krzywińskie »
GPS: N 51o 58' 5" E 16o 49' 35"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Kościan » Gmina: Krzywiń
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2022r »)
Regulamin połowu:Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb - PZW
Noclegi w pobliżu: Krzywiń - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Poznań

 

3
Oceń
(2 głosów)

Jezioro Krzywińskie mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy