Jezioro Kiersztanowskie

/ 8 zdjęćJest to malownicze jezioro, położone na Mazurach, w powiecie Kętrzyńskim, w miejscowpsci Pożarki. Gospodarzem jest PZW Olsztyn. Jezioro o łącznej powierzchni 16 ha, i prostej linii brzegowej. Jego kształt przypomina wydłużoną nerkę. Maksymalna długość wynosi 600m, a maksymalna szerokość 400m. Południowa część jest wypłacona i z bujną roślinnością podwodną jej średnia głębokość to około 1,5m z przegłębieniem do 2,5m, Zaś północna jest szersza i głębsza, miejscami sięga nawet 6 m. Dno jest gliniasto-iłowe, z kamieniami. Linia brzegowa nie jest rozwinięta, z zazwyczaj płaskimi brzegami. Jedynie w niewielkiej części południowo wschodniej brzegi opadają dość stromo.. Otoczenie jeziora stanowią łąki, pastwiska i nie użytki rolne. W części północnej do linii brzegowej przylegają posesje 3 domostw, ale przejście dla wędkarzy i kąpiących się jest zapewnione. Jezioro jest zasilane ciekami z gruntu, jak i rowem wodą z byłych stawów hodowlanych. W północnej części zbiornika znajduje się rów melioracyjny który w porach deszczowych wode odprowadza do jeziora Tuchel.

Roślinność wynurzona w postaci trzcin porasta sporymi skupiskami głównie brzegi południowe i Południowego wschodnie. Występują też nie duże skupiska turzycy i pałki wodnej oraz małe skupiska olch w części północnej. Roślinność zanurzona to lilie wodne które porastają kępami płytsze miejsca, a towarzyszą im moczarka kanadyjska i roratek sztywny.

Rybostan zbiornika jest dość bogaty. Wstępując tam gatunki ryb takie jak; płoć, leszcz, krąp, okoń, lin, karaś, karp, sandacz, szczupak, jazgarz, krasnopióra. Występuje tam rak szlachetny i błotny.

Mimo iż ryby mają tam dość dobre warunki do rozmnażania się jak i żerowiskowe. To występujące tam zimową porą przyduchy potrafią zdziesiątkować populację ryb. Mimo to łowisko jest dość atrakcyjne dla młodych wędkarzy z powodu ochoczo biorących małych płoci. Można też liczyć na ładnego lina lub leszcza.Jezioro Kiersztanowskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Kierstynówko »
GPS: N 53o 56' 44" E 21o 14' 34"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Kętrzyński » Gmina: Kętrzyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu:RAPR PZW.
Noclegi w pobliżu: Zyndaki - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Olsztyn

 

4.4
Oceń
(7 głosów)

Jezioro Kiersztanowskie mapa:- opinie i komentarze

karol-bienczakkarol-bienczak
0
Witam, wie ktoś może jak jest na tym jeziorze z populacją sandacza? Czy zdarza sie, na co bierze? Dzięki z góry ; ) (2013-12-27 10:53)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Sandacz jest ale nie wiele... Na co go złowisz? łowią na spina na kopytka... (2014-08-22 12:52)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy