Jezioro Gardzinowo


Jezioro Gardzinowo.

            Jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, gmina Więcbork. Poruszając się drogą nr 189 z Sypniewa w kierunku Więcborka mijamy dwa zbiorniki. Po lewej stronie znajduje się jezioro Ostrów (dla miejscowych Wyspa), po prawej wspomniane jezioro Gardzinowo. Gospodarzem akwenów jest koło wędkarskie 142 w Sypniewie. 

            Dojazd do jeziora mamy od strony drogi wojewódzkiej 189, gdzie nowo wybudowany parking zapewni miejsce na pojazd. Na wprost zobaczymy malowniczo położone jezioro z pięknie wkomponowanymi pomostami wędkarskimi, które wybudowane przez wędkarzy ciągną się po zachodniej linii brzegowej. Zaczynając od tzw. "prezesowskiego" poprzez nazwane od nazwisk lub imion budowniczych ustawione są aż do zakola zwanego "u Buławy". Jedenaście pomostów robi wrażenie zwłaszcza podczas zawodów wędkarskich, które organizuje miejscowe koło wędkarskie. W 2013 roku powstał także pomost w kształcie litery T w pobliżu parkingu. Zbudowany ze środków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Nasza Krajna i Pałuki" pełni rolę turystyczno-wędkarską. 

             Zbiornik o powierzchni 23,29 ha położony na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego jest częścią około 50 zespołów rzek i jezior. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, na której nie wolno używać silników spalinowych. Wędkarz ma do wyboru połów z pomostu lub z łodzi. Jeżeli chodzi o pomosty możemy spotkać kilka gatunków ryb i tak od wczesnej wiosny ukleja, krąp, płoć, wzdręga, okoń i szczupak. Wraz z ogrzewaniem się wody dochodzą do tego zestawienia leszcz, lin i karp. W sezonie letnim można natknąć się na wędkarzy robiących "weekendowe zasiadki", szczególnie w czerwcu i lipcu. Linia brzegowa jest położona nisko, obrośnięta trzciną nie wychodzącą poza linię pomostów. Posiadacze łodzi lub pontonów mogą je spławić przy pomoście w okolicy parkingu lub dojechać do kanału łączącego jez. Gardzinowo z jez. Ostrów. Miejscowi wędkarze posiadający łodzie operują na tych wodach wybierając wschodni brzeg porośnięty trzciną, grzybieniem białym i żółtym albo płyną na przeciwległy brzeg, który jest płytszym akwenem. Mijając przesmyk wpływamy na tzw. "łąkę", jest to małe eldorado linowe uwielbiane przez amatorów moczenia kija. Obszar ok.1/4 powierzchni jeziora porośnięty moczarką, rdestnicą i grzybieniami chowa wiele gatunków ryb.

             Przynęta którą można skutecznie używać to głównie kukurydza,rosówki, dendrobena, gnojaczki, mady i pęczak. Chcąc mieć wyniki na tym łowisku musimy zastosować zanętę. Dobrze kiedy regularnie podrzucamy naszym smakoszom kukurydzę, pęczak, pszenicę jak i zanęty dostępne w sklepach wędkarskich. Warto dbać o łowisko, które odwdzięczy się nam podczas wypadów nad wodę.

             Polecam Gardzinowo wszystkim wędkarzom lubiącym obcowanie z naturą, poranki ze wschodem słońca, świergotem ptaków i majestatycznie pływającymi łabędziami.

              Życzę wszystkim dobrej zabawy i połamania kija.

                                                                     bart-olliniJezioro Gardzinowo opis łowiska:

Akwen: Jezioro Gardzinowo »
GPS: N 53o 21' 33" E 17o 22' 48"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Sępoleński » Gmina: Więcbork
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Bydgoszcz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Bydgoszcz 2023r »)
Regulamin połowu:Na zasadach regulaminu PZW Bydgoszcz
Noclegi w pobliżu: Więcbork - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Bydgoszcz

 

3.9
Oceń
(7 głosów)

Jezioro Gardzinowo mapa:

Dołączone pliki (1)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy