jezioro Mleczarskie

/ 2 komentarzy / 13 zdjęć


Dziś opowiem Wam troszkę o małym przyjemnym łowisku jakie mają do dyspozycji wędkarze w Bartoszycach. Opowiadanie te sporządzone jest na podstawie ich opowiadań. A jest nim Jezioro Miejskie zwane „Mleczarskim”. Potoczna nazwa wzięła się od tego że w latach 80 ubiegłego wieku znajdowała się przy nim mleczarnia. Ten nieduży akwen wodny ok 3 ha wody i głębokości około 2-3 m, powstał na rzece wypływającej z J. Kinkajskim „Suszyca” po zbudowaniu jazu piętrzącego wodę. Wypływająca woda dalej rzeczką Suszycą trafia do Reki „Łyny”
Na akwenie tym powstał pomost i obecnie nie strzeżone kąpielisko, oraz zamontowania w maju 2016r fonntanna.
Kiedyś jeziorko to było górnym stawem młyńskim i zbiornikiem przeciwpożarowym, z którego wypływała młynówka płynąca wzdłuż ulicy Kętrzyńskiej aż do młyna przy dzisiejszej ulicy Młynarskiej 9, młynówka pokonując młyn uchodziła do Łyny. Młynówka została zlikwidowana podczas przebudowy jeziora i budowy nowego jazu na rzeczce Suszycy. Zdaniem wędkarzy ostatnia przebudowa nie była do końca przemyślana, gdyż odgrodzono ciek od zbiornika co wpłynęło też na warunki bytowania ryb, gdyż woda stała się ospała i mniej dotleniona.
Tak więc jest to sztucznie utworzone jeziorko które swoim wdziękiem cieszy nie tylko wędkarzy, a też i spacerowiczów, z myślą których dookoła zbiornika biegnie utwardzona ścieżka a przy niej są usytuowane ławeczki. Znajdziemy tam też boisko do grania w piłkę i narzędzia do ćwiczeń.
Z punktu wędkarskiego łowisko to też jest dość atrakcyjne, słyszałem opowieści o karpiach ponad 20 kg i dużych tołpygach ok 10 kg, ponadto znajdziemy tam takie ryby jak: okoń, szczupak, płoć wzdręga, karaś, lin którego od czasu zapuszczenia suma jest coraz mniej, zapuszczony też został sandacz. Tak więc rybostan jest dość bogaty i w miarę systematycznie uzupełniany zarybieniami. Sam robiąc zdjęcia do tego artykułu myślałem że mam szczęście takowe zaobserwować, ale jak się szybko okazało byłem tylko świadkiem montażu przepięknej fontanny, jednej z wielu jakie w tym okresie miasto postawiło na wodach swojego powiatu.
Przechodząc się wzdłuż brzegów z wędką zaobserwujemy ślady świadczące o sztucznym pochodzeniu akwenu w postaci betonowych ujść i zasileń, jak też wzmocnień brzegu betonową trylinką.
Jeziorko to znajduje się w miejscowości Bartoszyce, przy ulicy Kętrzyńskiej, jak sama nazwa wskazuje jest to droga wylotowa na Kętrzyn i Korsze. Tam też przy samym łowisku znajduje się niewielki parking, który pomieści około 20 osobowych samochodów, więc wygodnie nad samą wodę możemy dowieźć nasze tobołki ;-)jezioro Mleczarskie opis łowiska:

Akwen: Staw Bartoszyce »
GPS: N 54o 14' 39" E 20o 49' 15"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Bartoszycki » Gmina: Bartoszyce
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu:RAPR PZW
Noclegi w pobliżu: Bartoszyce - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Olsztyn

 

4.7
Oceń
(12 głosów)

jezioro Mleczarskie mapa:- opinie i komentarze

Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=933194200165151&id=100004237398120 (2017-09-27 11:35)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Jak widać koledzy po kiju, dobrze się na tym akwenie bawią organizując wszelakie zawody wędkarskie :-D http://ciernik.pl/iv-matchowe-zawody-klubu-bartoszyckiej-wodzie/ (2017-09-27 11:38)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy