Kaczawa koło Nowej Ziemi

/ 4 komentarzy / 13 zdjęć


Kaczawa to największy ciek wodny zaliczany do krainy pstrąga i lipienia, płynący przez teren administrowany przez Okręg PZW Legnica. Rzeka bieg swój rozpoczyna u podnóża Gór Ołowianych / 560 m.n.p.m /, powyżej m. Kaczorów. W celu zapobieżenia powodziom w Kaczorowie wybudowano zbiornik retencyjny, który w okresie wiosennych roztopów oraz silnych opadów deszczu gromadzi nadmiar wód. Kaczawa płynie przez: Wojcieszów, Świerzawę, Złotoryję, Legnicę i Prochowice.

Całkowita długość nitki wodnej wynosi 98 km, przy czym od źródeł do Legnicy to wody górskie, gdzie obowiązuje połów na sztuczną muszkę. Początkowy odcinek rzeki przypomina strumień górski, dno jest kamienisto-żwirowe, woda zimna i czysta. Dominującą rybą jest pstrąg potokowy i lipień, jedynie w głębszych dołkach spotkać można okonia, płoć i kiełbia. W okolicach Złotoryi rzeka jest już na tyle szeroka, że można tu uprawiać dyscyplinę muchową. Dlatego corocznie w tej okolicy odbywają się Okręgowe Zawody Muchowe. Po drodze rzeka Kaczawa wchłania kilka małych strumyków górskich, które są naturalną wylęgarnią narybku pstrąga potokowego, strumyczki te są wyłączone z wędkowania i zakwalifikowane jako rezerwaty.

Większy prawy dopływ rzeki to górskie wody Nysy Szalonej, na drodze której zbudowano zbiornik zaporowy "Słup", do Kaczawy Nysa wpada w m. Dunino. Po połączeniu się tych cieków, nurt rzeki jest nadal rwący i pozostaje jako górski. W Legnicy do Kaczawy wpada największy dopływ nizinna "Czarna Woda", która wcześniej przyjęła wody górskiej rzeki "Skora". Po tej komasacji wód za Legnicą rzeka jest już ciekiem o statusie wody nizinnej, w której bytują: brzana, szczupak, płoć, leszcz, kleń. Na tym odcinku obowiązują już ogólne zasady połowu wg. regulaminu PZW. Od Legnicy do Prochowic rzeka płynie już leniwie, koryto jest dość szerokie. Za Prochowicami rzeka wpada do Odry i tam kończy swój bieg. Reasumując to Kaczawa w 3/4 swej długości to wody górskie. Zaś teren przez który płynie to malownicze Pogórze Kaczawskie, rozciągające się na dolnym śląsku.Kaczawa koło Nowej Ziemi opis łowiska:

Akwen: Rzeka Kaczawa »
GPS: N 51o 6' 26" E 15o 53' 1"
Położenie: Województwo: Dolnośląskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Legnica » (zobacz porozumienia Okręg PZW Legnica 2023r »)
Regulamin połowu:W górnym odcinku połów na sztuczną muszkę, w części nizinnej wg. ogólnych zasad PZW.
Noclegi w pobliżu: Złotoryja - meteor
Tagi łowiska: DOLNOŚLĄSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Legnica

 

4.1
Oceń
(18 głosów)

Kaczawa koło Nowej Ziemi mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik52132u?ytkownik52132
0
witaj kolego.opisujesz naprawde świetne miejsca.mam rodzinę we wrocławiu to może w tym roku się tam wybiorę.podaj mi namiary co do opłat bo ja jestem z okręgu kielc.porozumienie na wrocław mamy tylko nie wiem czy trzeba coś dopłacać do górskich u was.pozdrawiam. (2011-04-08 20:18)
norbert1998norbert1998
0
Witam... na jakim odcinku moge sie nastawic na szczupaka ? (2014-02-02 20:26)
ergie1ergie1
0
Witam Rozumiem,że Kaczawa uchodzi do Odry poniżej ujścia Bystrzycy, zatem okres ochronny strąga kończy się już 31 grudnia i od 1 stycznia można łowić pstrąga ??? Pozdrawiam Ryszard  (2018-01-02 12:51)
KrzychulecKrzychulec
0
Brzana ?! Leszcz ?! Chyba 40 lat temu.Pod Prochowicami jedynie mozna coś złowić tj. płoć, okoń, szczupak, jaż czy tez kleń. Za śluzą czasem przy większej wodzie podchodzi ryba z Odry. Chyba, że ja o czymś nie wiem. (2019-04-06 19:05)

skomentuj ten artykuł