Kanał Bydgoski
kasiaa (kasiaa)
2012-05-30
Kanał Bydgoski jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanalem wodnym. Kanal liczy blisko 25 km. Rozpoczyna się w dzielnicy Okole. Na całej swej długości posiada sześć śluz żeglugownych – komorowych. Wysokości spadów na śluzach wahają się od 1,81 do 7,58 m.
Kanał Bydgoski jest dwustopniowy, szczytowe stanowisko zasilane wodami Kanału Górnonoteckiego zamykają śluzy: od wschodu – Osowa Góra, a od zachodu – Józefinki.
W zależności od poziomu piętrzenia głebokość wody w kanale wynosi od 1,60 m do 2,00m. Zaliczany jest do II klasy drogi wodnej. Brzegi kanału są płytą potulicką, ścianką palisadową drewnianą i narzutem kamiennym.
Kanał zasilany jest z dwóch źródeł (z niewielkich cieków i potoków w obrębie Bydgoszczy i Doliny Bydgosko- Nakielskiej oraz z kanału zasilającego).
Wody Kanału Bydgoskiego posiadają V klasę czystości. Można w nim złowić leszcza, krąpia, płoć, jazia, lina, ukleję czasem karasia lub karpia a z drapieżników przede wszystkim okonia, rzadziej szczupaka i sandacza.
Opis łowiska
- Akwen: Kanał Bydgoski
- GPS: N 53o 8' 20" E 17o 45' 34"
- Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie Powiat: Bydgoski
- Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Bydgoszcz (zobacz porozumienia Okręg PZW Bydgoszcz 2025r »)
- Ryby: Jaź» Karp» Okoń» Sandacz»