Zaloguj się do konta

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski znany jest także jako Kanał Ostródzko-Elbląski. Kanał ten łączy jezioro Druzno z jeziorem Szeląg.
Łączna długość systemu wodnego wynosi 151,7 km. Szlak wodny składa się z trzech odcinków o łącznej długości 115,6 km oraz z wielu odgałęzień bocznych. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m.

Kanał ten jest unikatem w skali światowej, ponieważ druga podobna droga wodna (Kanał Morissa) jest od długiego czasu nie czynna.

W 1978 r. kanał został uznany za zabytek podlegający ścisłej ochronie prawnej. Kanał Elbląski znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu.

Kanał jest siedliskiem rzadkich gatunków zwierząt. Wiele z nich objęta jest ochroną. Trzęsawiska i szuwary są idealnym schronieniem i miejscem lęgowym ptaków jak również ich odpoczynku w czasie sezonowych wędrówek. Na terenie rezerwatu zaobserwowano 110 gatunków ptaków oraz liczne gatunki żerujące i przelatujące. Łącznie odnotowano 210 gatunków ptaków.

Obecnie dozwolona jest żegluga statków tzw. białej floty w rejsach pomiędzy portami w Elblągu i Ostródzie, a także między Ostródą a Starymi Jabłonkami oraz Miłomłynem.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (2)

janglazik1947

Kanał Elbląski to ciekawe łowisko. Za dawnych lat ( w latach 70-tych) łowiłem z moim wujkiem koło stoczni - na białe robaki- piękne karasie. Myślę, że i teraz powinny tam być ??? Czy ktoś tam jeszcze łowi ?Pływaliśmy jeszcze w kierunku Gdańska, za szczupakami, a zdarzały się piękne okazy. Gdzie te czasy. [2012-07-05 10:00]

trato

Gwoli prawdy prawidłowa nazwa tego kanału jest tylko jedna tj. Kanał Elbląski, za Niemca Oberlandzki. Kanał łączy jezioro Druzno z jeziorem Duckim vel Ruda Woda. [2017-02-06 22:36]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej