Kanał Mazurski przy jeziorze Mamry

/ 2 komentarzy

Kanał Mazurski.

Pisząc ten artykuł chciałbym pomóc wczasowiczom mazurskim, którzy nie posiadają własnej łódki a chcą po wędkować. Znając mazury każdy wędkarz znajdzie miejsce dla siebie, ale są też tacy, którzy mogą mieć z tym problem. Wiadomo, że mazury a mówiąc dokładniej jeziora są bogato porośnięte, co utrudnia dostęp do nich. Poza roślinnością jest również płycizna przybrzeżna, która często osiąga bardzo duże odległości. A więc gdzie wędkować? Miejsce te leży koło Węgorzewa i jest to 51 kilometrowy kanał o szerokości od 7 do 15 metrów i głębokości około 2 metrów. W tym artykule skupię się na odległości 1 km kanału w miejscowości Mamerki. Kanał ten zaczyna się od jeziora Mamry a kończy poza naszą granicą. Dużo jest też historii na temat tego kanału, ale nie o tym tu mowa. Może jedynie dodam, że żonę można wysłać do oglądania bunkrów powojennych podczas naszego wędkowania.

Kanał ten ma już wielu sympatyków a świadczą o tym organizowane tu dość często zawody wędkarskie organizowane zarówno przez miejscowych wędkarzy jak i komercyjne ogólnopolskie firmy. Łowisko to posiada wiele zalet. Najważniejszym kryterium oczywiście są ryby, których tu nie brakuje. Wielkie ilości uklejek, płotek, wzdręg zachęcają do odwiedzenia miejsca przez drapieżniki. Poza tym w łowisku znajduje się duża populacja lina, dla którego w połowie sezonu są tu znakomite warunki. Tak, więc podsumowując w kanale można znaleźć dużo płoci, wzdręg, uklejek, linów, okoni, szczupaków, węgorzy i mówiąc szczerze nie wiem jeszcze, czego z racji tego, że byłem tam tylko parę razy. Innym kryterium, dla którego łowisko jest atrakcyjne jest dość łatwy dostęp. Nie ma tam lotniska, ale autobusem można tam dojechać. Jest gdzie zaparkować (bezpłatnie), ale nie samochodem o niskim zawieszeniu. Drogi tam chyba nigdy nie wyrównywali. Droga gruntowa (100 m) jest tragiczna. W zasadzie to nawet nie jest droga tylko wyjeżdżona trawa przez samochody wędkarzy, tak wiec dla wędkarzy posiadających dużo sprzętu proponuje taczkę. Dodam, że na mazurach dość często pada deszcz a więc na pseudo drodze tworzy się błoto i kałuże. Polecam w mokre dni kalosze. Wracając do kanału. Łowisko jest dość wąskie tak, więc można łowić tam na spinning bądź spławik. Spinningiści znajdą tam dla siebie miejsca godne uwagi. Dla przykładu: pod mostem, od którego kanał się zaczyna. Jednak uważam to miejsce jako raj dla wędkarzy łowiących na spławik. Na pewno nie będziemy się tam nudzić. Tak naprawdę to każda technika tam zdaje egzamin. Nie ważne czy będziemy łowić batem, tyczką czy odległościówka to odniesiemy sukces. Ja łowię tam batem o długości od 4 do 7 metrów. Zależy to od miejsca, które zajmę. NAJWAŻNIEJSZYM ATUTEM tego miejsca jest to, że to kanał. Mazury oprócz opadów deszczu mają jeszcze jeden problem. Dość często tam wieje. Dla żeglarzy są to wymarzone warunki, ale nie dla nas wędkarzy. Siedzenie ze spławikiem na jeziorze nie zdaje ani egzaminu ani nie należy do rzeczy przyjemnych. W kanale tym w takie dni mamy ciszę i spokój. Żadnych fal i problemów z zakotwiczeniem łodzi itp.

Podsumowując chciałbym polecić to łowisko wszystkim wczasowiczom, którzy nie trafili z pogodą na mazurach w rejonie Giżycka i Węgorzewa.Kanał Mazurski przy jeziorze Mamry opis łowiska:

Akwen: Kanał Mazurski obw. nr 1 »
GPS: N 54o 11' 27" E 21o 39' 3"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Olsztyn » (zobacz porozumienia Okręg PZW Olsztyn 2023r »)
Regulamin połowu:Woda należąca do PZW Olsztyn
Noclegi w pobliżu: Kal - meteor
Tagi łowiska: KANAŁY Okręg PZW Olsztyn

 

4.1
Oceń
(13 głosów)

Kanał Mazurski przy jeziorze Mamry mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik221u?ytkownik221
0
Ciekawe spstrzeżenia choć zawieraja wiele nieścisłości . Kanał Mazurski od jeziora Mamry w Mamerkach jest dostępny z brzegu tylko do nieczynnego mostu kolejowego i to tylko z jednej strony . Dojazd wzdłuż kanału leśna drogą, faktycznie straszna . W kanale jest sporo ryb , ale małych trafiają się czasem liny . Zawody wędkarskie są tam organizowane bo jest to równe łowisko dla wszystkich zawodników i z tego względu często organizujemy tu zawody . Najlepsza pora to wiosna , póżniej to coraz gorzej .
(2008-12-06 18:46)
u?ytkownik12960u?ytkownik12960
0
Rafał opisując Kanał Mazurski i wymieniając jego rybostan zapomniał o leszczu. Ostatnimi czasy jest to podstawowa ryba łowiona na zawodach, oczywiście przez tych , co chcą się liczyć w rywalizacji. Kto nie złowi tam choćby i drobnego leszcza , wyniku nie zrobi. W ubiegłym roku wędkarz z naszego koła wyłowił tam na zawodach 12.230 pkt Oczywiście dzięki drobnemu leszczowi taki wynik. O dużego leszcza trudniej, dominuje leszcz do 0,5 kg. Nie jest to mimo wszystko łatwe łowisko, ze względu na spadzisty brzeg. Trudno tam wygodnie usiąść na płaskim i swobodnie wędkować. Przynajmniej nie na wszystkich stanowiskach. (2009-04-22 09:31)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy