Koprzywianka

/ 2 zdjęć


Koprzywianka – lewostronny dopływ Wisły, o długości 66 km, której źródło znajduje się na południowym stoku Wesołówki (Pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich), na wysokości 380 m n.p.m., a ujście w Sandomierzu na wys. 141 m n.p.m.
Dorzecze Koprzywianki leży na obszarze południowo-wschodniego fragmentu Wyżyny Kieleckiej (Góry Świętokrzyskie, Pogórze Szydłowskie, Wyżyna Sandomierska), wschodniej części Niecki Nidziańskiej (Niecka Połaniecka), oraz Niziny Nadwiślańskiej.

Od Koprzywnicy rzeka płynie sztucznym korytem, wykorzystując dolny bieg Gorzyczanki i Wisełki. Od Sośniczan do ujścia jest obwałowana.

Od wielu lat rzeka zarybiana jest pstrągiem potokowym oraz lipieniem, oprócz tych dwóch gatunków ryb można spotkać w jej nurcie klenie, płocie, okonie, jelce, kiełbie, strzeble potokowe a nawet karasie srebrzyste i słonecznice.


Na odcinku będącego pod opieką Koła nr 27 w Klimontowie, we wsi Rybnica jej bieg zakłóca próg wodny, a na wysokości wsi Szymanowice dwie tamy wybudowane na potrzeby zalewu Szymanowice.Koprzywianka charakteryzuje się zróżnicowaną głębokością, wartkim nurtem tworzącym dość ciekawe stanowiska pstrągowe. Rzeka na tym odcinku nie jest szeroka, w wielu miejscach występują żwirowo-piaszczyste wypłycenia umożliwiające w miarę swobodne przemieszczanie się jej korytem, zmianę stanowiska i ewentualne uwolnienie przynęty z zaczepu. Warto wziąć z sobą spodniobuty lub przynajmniej wodery ułatwi to znacznie pene-trację spotykanych ciekawych stanowisk ryb. Dwumetrowy spinning to minimum, które umożliwia swobodne wędkowanie.

Wzdłuż rzeki praktycznie na całym odcinku będącym pod opieką Koła w Klimontowie biegnie asfaltowa lub przynajmniej utwardzona droga, umożliwiająca przejazd samochodem.

Wędkarz korzystający z tego łowiska winien posiadać znaczek uprawniający do wędkowania w rzekach górskich!Koprzywianka opis łowiska:

Akwen: Rzeka Koprzywianka obw. nr 1 »
GPS: N 50o 35' 48" E 21o 34' 40"
Położenie:
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Tarnobrzeg » (zobacz porozumienia Okręg PZW Tarnobrzeg 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Tarnobrzeg - meteor
Tagi łowiska: RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Tarnobrzeg

 

4.4
Oceń
(7 głosów)

Koprzywianka mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy