Malowniczo położona w Beskidzie Żywieckim rzeka Koszarawa , należy do mało znanych wędkarzom muchowym . Rzeka ta bierze swój początek u źródeł , które znajdują się na zachodnich stokach Jałowca (1111 Mm n p m ) , masyw ten sąsiaduje z pasmem Babiej Góry ( 1725 Mm n p m ) , która jest najwyższym szczytem Polskich Beskidów . Koszarawa nie należy do rzek długich , gdyż ma zaledwie 30 km , lecz dzięki licznym dopływom , które zasilają jej górny bieg , niesie naprawdę dużo wody . Rzeka łączy się z Sołą niemal w samym centrum miasta Żywiec i wpada do Jeziora Żywieckiego .
Co wolno na koszarawie? Otóż na całym górnym dorzeczu , czyli od źródeł aż do mostu kolejowego w miejscowości Mutne , sztuczna mucha , wędkowanie cały rok. Od Mutnego aż do ujścia do Soły dochodzi spinning przynęty roślinne. Tu też można łowic cały rok . występujące ryby to : pstrąg potokowy , lipień , kleń , jelec , brzanka , ukleja , piekielnica.
Górny odcinek rzeki płynie w bardzo głębokiej dolinie po skalnym dnie . Pierwszą miejscowością jaką napotyka rzeka na swojej drodze jest nosząca tą samą nazwę miejscowośc Koszarawa . W tym miejscu rzeka jest jeszcze niepozorna i jest tarliskiem dla pstrąga . Następnie rzeka przepływa przez Przyborów , gdzie wejście z muchówką jest już mniej kłopotliwe . Jest to odcinek trudny technicznie ale piękny. Poniżej w malowniczej Jeleśni rzekę zasilają potoki Kamienne oraz Sopotnia ( Sopotnianka ) - na której znajduje się naturalny wodospad kamienny mierzący 12m . Od ujścia Sopotni możemy już uznac Koszarawę za rzekę sporej wielkości . Ok. 500m od ujścia rzeki sopotni , zaczyna się już Mutne , od tego momentu można już spinningowac i łowi na przynęty roślinne. Poniżej Mutnego rzeka jest nieco płytsza;jej szerokośc to ok 15-20m. Koszarawa płynie tu u stóp interesującego rezerwatu , chroniącego pierwotny obszar dzikiej puszczy karpackiej - to Gawroniec . Szkoda , że nie rezerwat nie obejmuje ochroną koryta rzeki. Trochę poniżej woda płynie u stóp prawie pionowych skał , w leśnym otoczeniu. to najpiękniejszy odcinek na którym warto powędkowac. Niestety szybko się on kończy i dochodzimy do kolejnych zabudowań . To Pewel Mała - troszkę poniżej mostu rzeka skręca ostro w prawo i później w lewo. Warto tu powędkowac gdyż wezbrana woda powymywała w dnie naprawdę głębokie dziury. Niebawem rzeka dopływa do jazu w Świnnej , nie wolno jednak tam wędkowac ponieważ ma on strefy ochronne . Poniżej jazu rzeka zmienia swoje oblicze. Ciekawostka jest tu troc jeziorowa która podchodzi tu z zalewu Żywieckiego. Na tym odcinku aż do łączenia się z Sołą rzeka poprzedzielana jest betonowymi progami.
Reka jest niezwykle malownicza i ciekawa. Najlepiej wędkuje się na niej na wiosnę , gdy poziom wody jest nieco podwyższony. Powodzenia.


Koszarawa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Koszarawa »
GPS: N 49o 37' 31" E 19o 20' 39"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Żywiecki » Gmina: Jeleśnia
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Bielsko-Biała » (zobacz porozumienia Okręg PZW Bielsko-Biała 2023r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Jeleśnia - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Bielsko-Biała

 

4.8
Oceń
(19 głosów)

Koszarawa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

hubihubi
0
Witam fajnie opisane fajna rzeka no i fotki ładne ze zdjęć widać że okolica ładna za wpis daję ***** gwiazdeczek i pozdrawiam. (2010-03-05 19:03)
spokojnyspokojny
0

Piękna jest Koszarawa, iedyś jak mieszkałem na Śląsku to często jeździłem w Beskidy , a teraz cóż, trochę daleko... szkoda.

Za opis 5*****

Pozdrawiam

(2010-03-06 12:25)
witiakwicol1witiakwicol1
0
Jestem mieszkańcem jednej z wielu malowniczych miejscowości położonych w Beskidzie Żywieckim i mam okazję wędkować na Koszarawie i jej dopływach.Dość często wędruję sobie z muszką po potokach i choć mało można złapać to sam spacer potrafi człowieka odprężyć i uspokoić.Możemy się cieszyć z pięknych terenów,wód które są dość czyste również można w okresie tarła pstrąga trafić na naturalne tarliska(w moim albumie jest takie jedno zdjęcie pokazujące tarlisko).Są też miejscowości w których zamiast pstrąga żyją sobie śmieci i takie widoki są naprawdę przykre bowiem nielegalne śmietniska zajmują duże odcinki. Ludzie zanim zrozumieją co robią naturze będzie po pstrągach i na  pewno nie odrodzą się  bo mieszkańcy wyrzucają nawet stare akumulatory a normalny człowiek wie co jest w nich.Po mimo tego w wielu potokach tętni życie i tam możemy złowić piękne okazy gdyż ja dostąpiłem takiego zaszczytu i wyholowałem po 30 minutowej walce pstrąga potokowego na 58 cm.Nie miałem aparatu by to uwiecznić bo rybka poszła do wody gdyż to było przed tarłem a to była samica.Moim zdaniem na rzece powinny być zrobione odcinki specjalne gdzie zakaz połowu byłby całoroczny.
Pozdrawiam...
(2010-04-04 09:04)
nalepanalepa
0
Szkoda że nie jestem muszkarzem , bo ta rzeka pokazana na tych zdjęciach jest po prostu piękna i ma swój niesamowity urok , tak jak kolega piszę że mimo iż rybostan w tej rzece jest ubogi , to dla samego chociażby spaceru warto odwiedzić ją i rozkoszować się przepięknym jej widokiem i niesamowitym urokiem , a jeśli chodzi o zaśmiecanie naszych rzek jezior i w ogóle całego naszego polskiego środowiska , to w całej zjednoczonej europie niema takiej hołoty jak u nas , bo tak trzeba nazwać takich ludzi którzy świadomie i z całym brakiem odpowiedzialności zaśmiecają i niszczą bezpowrotnie nasze środowisko i naprawdę uwierzcie mi prędko to się nie skończy , bo nasze społeczeństwo jeszcze długo do tego nie dorośnie , co jest naprawdę smutne i przygnębiające !!!!!!!! .
(2010-04-05 21:56)
RobcykRobcyk
0
Wspaniałe zdjęcia i dobry opis . Zazdroszczę pięknych widoczków i fajnej wody. Pozdrawiam. (2010-06-19 15:51)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy