Krępsko Długie w dolinie Rurzycy

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Jezioro Krąpsko Długie (zwane również Krępsko Długie) jest drugim z kolei zbiornikiem w dolinie Rurzycy. Posiada kształt mocno wydłużony w kierunku północno-zachodnim. jego wody zalegają w głębokiej rynnie polodowcowej, której obrzeża przechodzą w strome zbocza porośnięte wysokim lasem sosnowym. W kilku miejscach przecinają je utworzone z bijących źródeł drobne cieki wodne niosące czyste wody (przydatne nawet do bezpośredniego picia) i dobrze natlenione.
Bezpośrednio w dolinie, w wielu jej miejscach rosną piękne olchy i buki. Od strony północnej, częściowo zachodniej i południowo-zachodniej do zbiornika przylegają niewielkie bagna. Same zaś jezioro wolne jest od wodorostów. Powierzchnia ogólna Krąpska Długiego wynosi 73,55 ha, długość - 2425 m, szerokość- 335, średnia szerokość- 305, długość obrzeża 5862 m, maksymalna głębokość -1 5, I m, średnia - 7,6 m, rzędna zwierciadła wody 84,5 m n.p.m.
Jezioro prawie całkowicie pozbawione jest pasa roślinności wynurzonej, niewielkie jej skupiska występują jedynie u wlotu i wylotu rzeki Rurzycy. Podobnie jest z roślinnością zanurzoną. Woda w zbiorniku jest czysta o zielonkawym odcieniu. Dno twarde, żwirowo-piaszczyste. Wokół brak jest zabudowań, nie spływają tu więc żadne zanieczyszczenia. Dojazd duktem leśnym, około 200 m od szosy Szwecja-Jastrowie.
W jeziorze Krąpsko Długie występuje głównie: leszcz, płoć, okoń, węgorz, miętus. Trafiają się kilkunasto kilogramowe szczupaki i karpie. Są też piękne okazy kleni oraz pstrągów potokowych, które w tej czystej wodzie znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Krąpskie Długie nie jest akwenem dla wygodnickich. Nie ma tu bowiem miejsc na rozbicie namiotu i zaparkowanie samochodu. Teren jest "dziki", trudno dostępny.

Opis z mojej strony WWW
http://akwenywodne.pl/index.php/jeziora/13-jezioro-krapsko-dlugie

Krępsko Długie w dolinie Rurzycy opis łowiska:

Akwen: Jezioro Krąpsko Długie »
GPS: N 53o 22' 13" E 16o 36' 6"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Drawski » Gmina: Złocieniec
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2024r »)
Regulamin połowu:Dzierżawa
Noclegi w pobliżu: Wałcz - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Piła

 

4
Oceń
(12 głosów)

Krępsko Długie w dolinie Rurzycy mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skysscreamskysscream
0
proszę o info gdzie można wykupić zezwolenia na połowy w tym akwenie. Pilnie jak ktoś może pomoć.  (2013-07-26 16:24)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy