Kwadraty

/ 5 komentarzy / 7 zdjęć


[p]Witam,

Dlaczego ,,kwadraty"" - Kamienne lub betonowe umocnienia biegnące równolegle do nurtu noszą nazwę „opasek”. Główki spięte opaską zamykają kawałek wiślanej wody, tworząc zastoisko, czyli „klatkę”. Pomiędzy główkami niespiętymi opaską powstały „cichacze”, będące odpowiednikiem pierwotnych łach i starorzeczy, których większość wyschła. Pomimo wyraźnej ingerencji człowieka, po latach wytworzyła się na powrót równowaga. Pozwala to odbywać tarło licznym gatunkom ryb i na egzystencję stworzeń wodnych i tych bytujących nad wodą.
Pierwotne ostrogi budowano według następującego schematu. Bito w dno rzeki rzędy pali, sypano pomiędzy nie kamienne głazy, układano faszynowe materace i taką konstrukcję obsypywano drobniejszym kruszywem. Podobnie budowano kamienne opaski. Takie budowle, pomimo iż stworzone dla ujarzmienia rzeki, dobrze komponują się z jej dzikim charakterem, są również korzystne dla fauny i flory.
Podwodne partie kamienno-faszynowych główek bardzo szybko zasiedlają rzeczne żyjątka. Do takiego spichlerza kiełży, pijawek, larw owadów i raków ciągną ryby. Wiele gatunków wykorzystuje zalane kamienie i faszynowe materace jako tarliska, a narybek, oprócz schronienia, znajduje tam mnogość pokarmu. Wiślany nurt potrafi porozrywać kamienne ostrogi, a takie chronione pasmem wody wysepki-rafki ptaki wykorzystują na lęgowiska.
Złotym okresem dla sypania główek były powojenne lata odgruzowywania miast - właśnie z pozostałościami ostróg i klatek mamy do czynienia, twory te z lotu ptaka wyglądają jak kwadraty.
Jest to jedno z naszych http://www.milosnicykija.wedkuje.pl/media/index.php?MediumID=996, ulubionych łowisk. Niestety łowisko ma też pewien wiosenny feler. W zależności od wiosennych roztopów, deszczu (ogólnie zagrożenia powodziowego na Wiśle) stan łowiska, wysoka woda, zalane ostrogi, rwący nurt, potrafi znacznie opóźnić rozpoczęcie sezonu. Gdy woda opada w klatkach (kwadratach) tworzą się super łowiska do wyczerpania zapasów. Woda obfituje w leszcze, krąpie, płocie czy karpie, szczupak czy boleń też nie należą do rzadkości. Inną sprawą jest szczęście, z efektami po nawet obfitym nęceniu bywa różnie. [/p]
jeżeli chodzi o miejscówki to generalnie najlepiej łapie się z ostróg ale tylko do czasu aż woda nie opadnie. Później lepsze miejscówki są z dość wysokiego brzegu, jest dostęp do wody więc nie jest to wielki problem. Ogólnie jest to bardzo popularne łowisko więc wypad na nockę trzeba starannie zaplanować, liczy się każda godzina. Jeżeli chodzi o metody połowy to generalnie grunt oraz spinning, na spławik mało. ja sam próbowałem odległościówką ale efekty marne. Jeżeli chodzi o obozowanie to widziałem w tym roku całe rodziny na kilkudniowych wypadach. Z ogniskiem na brzegu może być problem drzewa już konkretnie przetrzebione. Jakiś miesiąc temu jakieś stado baranów podpaliło całe drzewo (była piękna dziupla więc jakiś nieokrzesany prostak zrobił z dziupli ,,użytek"". Ale tego się nie można nauczyć z tym się trzeba urodzić!. Reasumując nasze największe tegoroczne leszczyki pochodzą właśnie z kwadratów. Bywało ze przyjeżdżaliśmy ostatni i na najgorszej miejscówce wyciągaliśmy leszcza za leszczem a wszyscy dookoła mizeria lub też przyjeżdżaliśmy pierwsi i patrzyliśmy się jak inni łapią. Cecha charakterystyczna, nad ranem na gruncie zapinaja się małe sumy (takie paklczaki), ale taki kilkadziesiat cm potrafi wziąć z gruntu na białe.Kwadraty opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wisła- Antoniówka Świerzowska »
GPS: N 51o 40' 5" E 21o 30' 8"
Położenie: Województwo: Mazowieckie » Powiat: Garwolin » Gmina: Maciejowice
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Radom » (zobacz porozumienia Okręg PZW Radom 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Łuczynów - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Radom

 

3.6
Oceń
(8 głosów)

Kwadraty mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

hellboy12hellboy12
0
Witam. Wszystko się zgadza miejsce fajne. Jedyna wada jest to że jest zbyt popularne i przyjeżdża tam masa ludzi. jak zaczyna się sezon jest tam straszne targowisko i las wędek. W sumie ciągnie się to aż za elektrownie do ostatniej opaski choć dalej jest trochę mniej wędkarzy bo dojazd gorszy i trzeba na plaży siedzieć a na "kwadratach" jest zielona trawka (2014-01-02 13:55)
TomazoTomazo
0
Fajnie....szkoda ze daleko :( (2014-01-02 19:17)
TomazoTomazo
0
Fajnie....szkoda ze daleko :( (2014-01-02 19:18)
onradom84onradom84
0
jak tam dojechać z Radomia ? (2014-02-20 11:54)
krisbeerkrisbeer
0
Kieruj sie na Kozienice, przez Wisłę i na Maciejowice z Maciejowic do miejscowości Antoniówka. Na zumi.pl albo googlemaps pokaze Ci dokładny dojazd (2014-02-21 08:29)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy