Zaloguj się do konta

Ujście Rządzy do Zalewu Zegrzyńskiego

Rządza jest małą nizinną rzeczką, która łączy się z zbiornikiem zaporowym, którym jest Zalew Zegrzyński. Sama rzeczka jest bardzo atrakcyjna dla wielu wędkarzy spławikowych oraz spinningowych. Spławikowcy łowią tu na przepływankę najczęściej płocie, wzdręgi i ukleje. Spinningowcy natomiast polują tam na okonie, klenie, jazie, szczupaki i pstrągi, których jest niestety niewiele.

Ja jednak chciałbym się skupić dzisiaj na odcinku najbardziej atrakcyjny dla mnie, czyli miejscu, w którym ta mała rzeczka łączy się z zalewem. Jest to miejsce szczególnie mi bliskie, ponieważ to właśnie tam wyciągałem moje pierwsze większe ryby. Odcinek ten jest szczególnie atrakcyjny ze względu na to, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Łowienie Wiosną:
Wiosną najlepiej jest się tam wybrać ze spławikiem w poszukiwaniu płoci. Najlepszym wędziskiem będzie 7 lub 8 metrowy bat, dzięki któremu sięgniemy akurat do stanowiska płoci i skutecznie będziemy mogli je poławiać. Następnym skutecznym wędziskiem jest 6m bolonka. Zadziej używa się tu tyczki oraz odległościówki. Wiosna jest idealnym czasem połowu linów dlatego czasem warto zrezygnować ze spławika na rzecz lekkiego gruntu. Ogólnie wiosną na tym łowisku trzeba łowić bardzo delikatnie, dlatego nasze zestawy muszą być wychudzone do minimum. Tutaj nie sprawdzą się żyłki główne 0,18 z przyponami 0,16. Tak samo nasz zestaw gruntowy musi być delikatny dlatego, nie stosuje tu standardowego zestawu z rurką antyspalinową tylko zestaw z pętlą.

Lato:
W lecie rezygnuje z tego akwenu, ponieważ jest ona bardzo zarośnięte i przez co staję się ono bardzo trudne pod względem technicznym.

Łowienie Jesienią:
Jesień to na pewno czas płoci, o tej porze roku inne ryby trafiają się na pewno rzadziej. Dlatego standardowo króluje tu spławik. Oprócz białorybu o tej porze roku warto zapolować, na okonie których jest tu sporo. Najczęściej spotyka się tu wędkarzy z bocznym trokiem oraz z ultra lekkim spinem.

Ogólnie akwen jest dość płytki i mulisty dlatego trzeba pamiętać, że nasze zanęty oraz zestawy muszą być tak skonstruowane, aby nie tonęły w mule. Większość wędkarzy o tym zapomina, a potem dziwi się, że sąsiad obok łowi ładne ryb a on nie. Ciekawym miejscem na wyprawy a szczególnie te dłuższe jest okolica wyspy o nazwie Euzebia.

Najczęściej występujący rybami na tym akwenie są: płocie, ukleje, okonie, leszcze, krąpie, wzdręgi, szczupaki, bolenie, liny, jazie natomiast rzadziej trafiają się karpie i karasie.

Większość osób tak jak wcześniej wspomniałem ustawia się na płocie dlatego też pokrótce opisze mój sposób na ryby z tego łowiska:

Do łowienia używam 7 lub 8m bata z pełną, lub wklejaną szczytówka. Zestaw wiąże na żyłce głównej 0,12mm z przyponem 0,10. Owy zestaw pozwoli mi wyholować trochę większą rybę, przy czym jest on na tyle delikatny, aby przechytrzyć te najbardziej płochliwe sztuki. Spławiki których używam są w kształcie wydłużonej kropli (najczęściej w gramaturze 1-2g). Haczyki oczywiście muszą być mała i cienkie, najczęściej w rozmiarach od 14 do 20. Wszystko zależy od wielkości przynęty i poławianych ryb, które wejdą danego dnia w łowisko.

Zanęta:
Do łowienia na tym akwenie używam dobrej jakości mieszanek, ponieważ nie liczy się ilość a jakość. Dlatego na cały dzień łowienia stosuje 1 bądź 1,5 kg zanęty. Którą podaje najczęściej w glinie rozpraszającej oraz ziemi torfowej. Po dokładnym nawilżeniu i przetarciu zanęty mieszam ją z podajnikiem oraz dodaje do niej ćwiartkę jokerse i parzonej pinki. Na wstępie do wody trafia połowa mieszanki. Dla wielu osób taka ilość może wydawać się stosunkowo duża, ale płocie są bardzo płochliwe dlatego donęcenie ich staje się często nie korzystne na rzecz wędkarza. Drugą część zanęty podaje w połowie łowienie, ale konkretny czas donęcania zależy tak naprawdę od zerowania ryb.

Sposób na linka:
Do połowu wiosennych linów używam dwóch pickerów, czyli lekkich wędzisk do metody drgającej szczytówki. Dzięki temu mogę posłać moje zestawy na dalsze odległości. Mój zestaw wiąże na żyłce głównej 0,20mm z przyponem 0,14mm o długości ok. 50cm. Jako podajnika zanęty używam drucianego koszyka, ale nie tylko. Ponieważ na początku łowienia staram się podać w miejsce nęcenia około ośmiu kul zanęty za pomocą procy. Podczas polowań na linki rezygnuje z małych przynęt, ponieważ nimi interesuje się drobnica co sprawia, że zestaw co jakiś czas muszę zwijać po to, aby sprawdzić stan wabika. A sami wiecie jak nadmierne zamieszanie w wodzie może wpłynąć na branie zielono-złotego prosiaczka :)

Pozdro

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej