Zaloguj się do konta

Jezioro Łobez-Biały Bór.

Jezioro Łobez – dobre łowisko wśród lasów, ale z dostępem do
cywilizacji.Podstawowe dane:
Równina Charzykowska
Dorzecze: Biała, Czernica, Gwda
Powierzchnia: 48,70 ha
Głębokość max. – 17 m
Długość max. – 1650 m
Szerokość max. – 450 m


W Białym Borze są dwa jeziora w samej miejscowości: Ławiczka (Białoborskie Małe) i Łobez. W obu można łowić już 5 min po przebudzeniu. Ławiczka jest mała – 6 ha – otoczona domami. Łobez jest już solidnym jeziorem. I choć widać, że z podwórka każdego domu prowadzi kładka do wody jeziora Ławiczka, opuścimy w naszych opisach ten akwen z dwóch powodów.
Pierwszy jest taki, że w moich opisach staram się omawiać wody raczej dziewicze. Drugi powód – prawdziwy łowca lubi czasem coś samemu odkryć, a nie przychodzić na gotowe. Jako ciekawostkę dodam, że obiecujący jest łącznik między obydwoma jeziorami!!!!
Łobez jest akwenem polodowcowym z bardzo stromymi brzegami. W lekkim oddaleniu od wody zastaniemy lasy sosnowe. Natomiast nad samą wodą jest trochę ogromnych buków i olszyn.
Woda jest tu czysta, więc nie lekceważmy podstawowych zasad wędkarskiej ostrożności. Dno piaszczyste, często kamieniste. Tylko w północnej części jeziora – muliste. Miłośnik ciszy znajdzie tu swoją niszę. Bo mimo położenia na skraju Białego Boru to otacza je las i spokój.
Można nawet powiedzieć, że to świetne miejsce dla leniuszków lub wędkarzy, którzy na wypoczynek przyjeżdżają z rodzinami. Rodzina opala się, gra w tenisa (piękny kort nad samym jeziorem), kąpie się na plaży, strzela z łuku na pięknej strzelnicy, gra w siatkówkę albo przygląda się ćwiczącym kajakarzom i kanadyjkarzom, a wędkarz łowi piękne ryby.
Łobez zasiedlają: okonie, płocie, szczupaki, leszcze, węgorze, miętusy, liny, ukleje, krąpie i wzdręgi.

Płoć, ukleja i leszcz

Wiele lat temu wędrując wiosną wzdłuż brzegów jeziora usiadłem nad kanałkiem między Łobzem, a Cieszęcinem. Kiedy zerknąłem na wodę zobaczyłem setki tysięcy ryb. Były to płocie wędrujące na tarło. Jest ich tam do dziś bardzo dużo. Choć nie często łowi się okazy, to wprawni wędkarze mogą się nieźle ubawić. Płocie od 15 do 25 cm biorą często i są bardzo waleczne. Czasem trafi się płoć 60 – 70 dag, ale bywa tak wiosną lub w ciepłe dni października.
Dobrym miejscem i zawsze pewnym jest pomost w ośrodku. Zaraz za pomostem jest 3 – 5 m głębokości. Oczekiwać więc możemy ryb większych, które tak łatwo się nie spłoszą. Niezłe miejsca są też po zachodniej stronie jeziora.
Najskuteczniej zanęcić gotowymi zanętami lub swoimi ulubionymi. Ryby tu nie są wybredne bądź przekarmione. Kto liczy na więcej niech pokombinuje z costerami, ochotką i konopiami. Jako przynęta dobre są białe robaki, ochotka, ciasto lub na większe sztuki ziarenka kukurydzy. Przy okazji połowów płoci częstym przyłowem będą ukleje. Te jasne, podłużne rybki biorą często na ciasto lub białe robaczki. Czasem w 2 godz. można złowić nawet 60 –70 sztuk.
Leszcze z Łobza nie są wymagające, biorą często i na różne przynęty. Najlepiej je łowić od maja do końca września. Najczęściej poławia się ryby o wadze od 0,5 kg do 1,5 kg. Jednak po zanęceniu makaronem, pszenicą lub łubinem możemy liczyć na sztuki do 2,5 kg. Uważajmy bo leszcze tutejsze trą się często dopiero w czerwcu. Po złowieniu leszcza z wysypką tarłową wypuśćmy go i nie przeszkadzajmy mu w godach. Za (x) lat może złowimy w nagrodę jakiś duży okaz. Dobrze łowić na drgającą szczytówkę lub sprężynę.

Drapieżniki

Zacznijmy od szczupaka. Występuje licznie i osiąga niezłe rozmiary. Esoxy tutejsze nie odbiegają zwyczajami od swoich braci z innych akwenów w Polsce. Spotkamy je w strefie przybrzeżnej wśród roślinności podwodnej i zwalonych ogromnych drzew na zachodniej stronie jeziora. Jeśli jesteśmy cierpliwi to na duże przynęty takie od 10 cm wzwyż możemy poszukać szczupaków również na plosie.
Z racji długiej i często mroźnej zimy szczupak w dzień wielkich łowów 1 maja potrafi być jeszcze bardzo osłabiony tarłem i w ogóle nie reagować na podrzucane mu kąski. Dlatego jego połowy bezpiecznie jest rozpocząć po 15 maja. Jeśli już znajdujemy się nad Łobzem 1 maja lepiej spróbujmy łowić na żywca. Najlepsze będą okonki i płotki.
Następnym drapieżnikiem z tej wody jest okoń. Bierze cały rok. Dobrze jest znaleźć się podczas tarła płoci w opisanej na początku artykułu zatoce na północy jeziora. Wówczas to okonie przypływają tam całymi stadami by posilić się bez wysiłku na płociowej ikrze. Wystarczy wtedy podejść lub podpłynąć z odległościówką mając za przynętę czerwonego robaka, a okonie na pewno się skuszą. Okonie biorą oczywiście wszędzie czyli: tam gdzie są małe żywczyki, w konarach zatopionych drzew i w przybrzeżnych zaroślach. Jednak na Łobzie jest jeszcze jedno miejsce okoniowe. Bardzo łatwo je znaleźć ponieważ środkiem tego jeziora biegną pływaki toru kajakowego. Najlepiej ustawić łódź przy końcu toru gdzie stoją słupy mocujące pływaki. Szczególnie latem skoro świt przypływają tam stada wypasionych okoni. Najlepiej łowić je na małe karaski lub płotki. Często też można połowić na twistery biało-czerwone ok. 5 cm. Bywają takie poranki, że garbusy biorą nieźle i zejść można z 10 – 15 okoniami od 30 do 60 dag.
Nieźle okoń bierze na żywca z pomostu przy ośrodku. Pod pomostem zawsze kręcą się jakieś małe rybki więc i okonie zaglądają tam dość często.
W ostatnich latach ciekawym sposobem jest po zacumowaniu łodzi łowić wręcz stacjonarnie na boczny trok lub na drop shota. Cierpliwie czekając przy dobrym dniu przeżyjemy parę najazdów okoniowych zbójców.
Węgorze biorą rzadko, najczęściej są to sztuki 60 – 80 dag. Zdarza się, że wędkarze złowią je nawet z pomostu w ośrodku. Latem czasem zdarzają się brania węgorzy na ukleję (martwą lub żywą) szczególnie przed burzą.
Miętus najlepiej bierze w październiku, listopadzie, marcu i kwietniu na martwe i żywe rybki. Zdarza się złowić miętusa latem na pęczek czerwonych robaków położonych na grunt. Dobrym miejscem jest zatoka gdzie jezioro Łobez łączy się z jeziorem Ławiczka.. Ostatnio w 2017 roku poprawił się dostęp do jeziora bo w ramach nowych krótko istniejących znanych wszystkim przepisom wycięto dużo nadbrzeżnych drzew i krzewów.
Łowcy, którzy są cierpliwi złowią w Łobzie liny i to wcale niemałe. Trafiają się okazy 1,50 – 1,70 kg. Najlepiej zanęcić w jakimś spokojnym miejscu po zachodniej stronie jeziora. Najlepiej nęcić zanętami z dużymi ilościami kukurydzy, ziemniaków, siekanych rosówek czy kompostowych robaczków. Nęcić małymi porcjami i nie rozrzucać zanęty na dużej przestrzeni. W trakcie łowienia raczej nie donęcajmy aby nie spłoszyć ryb.
W czasie wielkich upałów gdy nie bierze „nic” możemy połowić krąpi i wzdręg. Wystarczy lekka firmowa zanęta smużąca i stadka krąpi czy krasnopiórek podpłyną ochoczo w każde miejsce. Zapewne mimo niewielkiej wielkości ryb zabawa będzie znakomita.
Zapraszam nad Łobez, a gdy nic nie będzie brało wyprawcie się na Cieszęcino, Bielsko lub tuzin innych okolicznych jezior.

Należy też pamiętać o nieco zmienionym regulaminie połowów zresztą dla członków PZW raczej korzystnym. Warto przeczytać by nie być zaskoczonym np.: brak wymiaru okonia, wymiar szczupaka do 45 cm i tak dalej i tak dalej…. .
Informacje praktyczne

Jezioro należy do Gospodarstwa Rybackiego w Szczecinku.
ZEZWOLENIE NA WĘDKOWANIE MOŻNA WYKUPIĆ:
- w biurze Spółki przy ul. Koszalińskiej 84 w Szczecinku ( obok stacji benzynowej Shell)
od poniedziałku do piątku od 8 do 16
w soboty od 8 do 14
lub poprzez wpłatę na rachunek bankowy
nr rachunku 44 1090 1711 0000 0001 1619 1900
Odbiorca wpłaty:
Przedsiębiorstwo Rybackie sp. z o.o.
ul.Koszalińska 84,78-400 Szczecinek
Wpłata na rachunek powinna zawierać:
- imię i nazwisko wpłacającego (wędkarza)
- serię i nr Karty Wędkarskiej
- nazwa jeziora, jezior lub w przypadku opłaty za 36 jezior i rzekę Gwdę "jeziora udostępnione"
- okres wędkowania "sezon letni 2018" lub "sezon zimowy 2017/2018"
W przypadku zezwoleń okresowych należy wpisać datę wędkowania od dnia ... do dnia ...Noclegi:
• "MAGICZNA DOLINA" Gospodarstwo Agroturystyczne
• Ośrodek Wypoczynkowy "Na Plaży"
• Hotelik "U Michasia"
• Dom Rekolekcyjny Parafii Greckokatolickiej
• Gospodarstwo Agroturystyczne "Leśny Dworek"
• Gospodarstwo Agroturystyczne "Karolewko"
• Gospodarstwo Agroturystyczne "Larix"
• MANUFAKTURA u Romeckich
• Kwatery Agroturystyczne W.T.Osieccy.
• Internat Zespołu Szkół im. T.Szewczenki
• Szkolne Schronisko Młodzieżowe OSKAR przy Zespole Szkół im.O.Langego w Białym Borze
• Ośrodek Kolonijno-Obozowy Zespołu Szkół Nr 1
• Ośrodek Wypoczynkowy "Biały Bór"
• "Noclegi" Grażyna Niebora
• Agroturystyka Biskupice "Aurorahusky"


Wypożyczanie łodzi ostatnio wręcz niemożliwe , minus dla władz Białego Boru– 8-15 zł za 1 h, kajaki, rowery wodne.
Sklep wędkarski na miejscu, choć ceny bardzo wysokie.
Kort tenisowy, plaża, kąpielisko, parking, pole namiotowe, strzelnica łucznicza, ścieżka piesza wokół jeziora, ścieżki rowerowe, kompleks bunkrów poniemieckich opisanych do zwiedzania.
Opis łowiska

  • Akwen: Jezioro Łobez
  • GPS: N E
  • Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie Powiat: Szczecinecki
  • Właściciel: Łowiska komercyjne
  • Ryby: Leszcz» Okoń» Szczupak»
  • Regulamin: http://www.rybactwo.webd.pl/rybactwo/
  • Kontakt: http://www.rybactwo.webd.pl/rybactwo/
  • WWW: http://www.rybactwo.webd.pl/rybactwo/

Opinie (1)

hakon

Fajny opis. Dziś oplacilem zezwolenie i jutro rano wybieram się nad wodę. [2022-08-22 16:43]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.