Łowisko Szachty

/ 3 komentarzy / 16 zdjęć


Szachty są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Wielkopolski. Ten piękny teren położony w południowo-zachodniej części Poznania, poza niezwykłymi widokami zachwyca również różnorodnością tutejszej fauny i flory.

Ten unikatowy ekosystem rozwinął się na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, które dostarczały glinę do pobliskiej cegielni jeszcze w XX w. Stąd też inna nazwa Szacht – Glinianki.
Szachty to nie tylko same stawy, to także roślinność wokół tych zbiorników, to ścieżki, dróżki i przesmyki „przebijające się” przez gęstwiny drzew, krzewów i trzcin. Wszystko to stanowi ważną częścią lokalnego ekosystemu oraz jest ostoją dla ptactwa i innej drobnej zwierzyny.

W dniu 30 maja 2015 r na największym akwenie Szacht – piętnasto hektarowym Stawie Nowakowskiego powstało łowisko. Staw ten ma nieregularny kształt z maksymalną długością ponad 600m i osiąga szerokość prawie 350m. Jego głębokość jest zróżnicowana od 0,8m do 6,5 m. Woda ta nie należy do łatwych wędkarsko. Nieregularne pofałdowane dno, roślinność podwodna, liczne wysepki trzcinowe, stare pomosty, urozmaicona linia brzegowa i przybrzeżne konary są sprzymierzeńcem czających się tu okazów ryb. Warto mieć ze sobą ponton lub łódkę. Staw jest wyzwaniem dla najbardziej doświadczonych wędkarzy. Brzeg tego zbiornika to trawy, krzewy, drzewa liściaste oraz wysokie trzciny. Wielokrotne zarybienia zwłaszcza karpiem spowodowały że populacja tego gatunku jest spora. W 2014 i 2015 r do stawu wpuszczono ok. 5 ton karpi w przedziale od 6 do 19 kg. Na bieżąco dopuszczane są ryby powyżej 12 kg. Aktualny rekord łowiska to karp o wadze 25,6 kg. Staw ten jest bogaty również w inne gatunki ryb takie jak: amur, leszcz, okoń, lin, szczupak, sum, tołpyga, wzdręga, karaś i płoć.

Gospodarz Stawu Nowakowskiego chcąc uatrakcyjnić Państwu obcowanie z tym wyjątkowym miejscem zadbał o jego czystość, bezpieczeństwo oraz komfort wypoczynku:
• straż łowiska mająca całodobową pieczę nad całym obiektem,
• w pełni opłotowany teren by zapewnić jak największą ochronę i bezpieczeństwo dla wszystkich przebywających na obiekcie,
• opiekun łowiska, który służy pomocą w każdej sytuacji
• możliwość wypożyczenia łódki, maty karpiowej
• 30 dużych stanowisk o minimalnej szerokości 4 metrów, profesjonalnie przygotowanych i przystosowanych do zasiadki w minimum 2 osoby. Przy każdym ze stanowisk jest miejsce i możliwość do postawienia namiotu.
• przystań na łódki,
• toaletyŁowisko Szachty opis łowiska:

Akwen: -
GPS: N E
Położenie:
Właściciel:
Regulamin połowu:Wyciąg z regulaminu:
§3 Wędkowanie
1. Zezwala się na wędkowanie wyłącznie metodą spławikową i gruntową. Zakaz spinningowania, używania jako przynęty żywej i martwej ryby, bez zgody Opiekuna Łowiska.
2. Zabrania się nęcenia zanętami na bazie chleba oraz surowym ziarnem. Prosimy również o zachowanie umiaru w ilości stosowanej zanęty. Zabrania się wyrzucania pozostałych na koniec łowienia zanęt do zbiornika!
3. Każdy wędkujący zobowiązany jest do posiadania maty z bokami uniemożliwiającymi wysunięcie się ryby poza jej obręb (typu kołyska lub wanienka), odpowiedniej wielkości podbieraka oraz płynu dezynfekującego rany ryb (np. po haczyku). Do lądowania ryb należy używać podbieraka.
4. Karpie, szczupaki, sandacze o wadze równej lub wyższej od 3 kg mają być natychmiast, po ewentualnym sfotografowaniu, wypuszczone z powrotem do wody. Ponadto każda inna ryba (za wyjątkiem suma) o wadze równej lub wyższej od 2 kg ma być natychmiast, po ewentualnym sfotografowaniu, wypuszczona z powrotem do wody. Karaś pospolity (złoty) objęty jest całkowitą ochroną.
5. W przypadku złowienia ryby z oznakami choroby lub która ucierpiała w trakcie połowu należy powiadomić Opiekuna Łowiska i przetrzymać ją w specjalnym worku do czasu jego przybycia.
6. W przypadku złowienia suma należy powiadomić Opiekuna Łowiska i przetrzymać go w specjalnym worku do czasu jego przybycia.
7. Dozwolone jest korzystanie ze środków pływających. Korzystanie ze środka pływającego odbywa się na własną odpowiedzialność użytkownika.
8. Używanie środka pływającego od zmierzchu do świtu wymaga jednej latarki oświetlającej środek pływający i kamizelek ratunkowych lub asekuracyjnych z atestem dla każdej osoby znajdującej się na wodzie.
9. Dozwolone jest korzystanie z łódek zdalnie sterowanych.
10. Zakaz używania plecionki jako linki głównej.

Cały regulamin: http://lowisko-szachty.pl/regulamin_wedkarski.php
Cennik: http://lowisko-szachty.pl/cennik.php
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska:

 

5
Oceń
(5 głosów)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

karwos33karwos33
0
Byłem, łowiłem, polecam :) Piękna, tak naprawdę dzika woda, obfitująca w piękne karpie i inne gatunki ryb. Wszystko to tak naprawdę w centrum dużego miasta. Obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika wędkarstwa nie tylko karpiowego. (2016-03-02 21:30)
okonek1235okonek1235
0
Piękne ryby i piękne łowisko. Zazdroszczę Wam takiego rybnego łowiska. (2016-03-03 18:31)
dendrobenadendrobena
0
Byłam kilka lat temu u koleżanki na działce. Łowisko było dziewicze.Teraz okolica nie do poznania.Ale podobno wyniki super.Połamanie kija na olbrzymach.Pozdrawiam. (2016-03-13 16:20)

skomentuj ten artykuł