Mazowiecka rzeka Liwiec

/ 11 komentarzy / 26 zdjęć
  • konto usunięte

 

Okręg PZW Siedlce
Płoć Okoń Kleń

Liwiec to rzeczka płynąca przez województwo mazowieckie długość tej rzeki to jakieś 142 km. Posiada ona dwa źródła – południowe nieopodal wsi Sobicze i północne na terenie wsi Zawady .Wysokość głównego źródła wynosi 161 m n.p.m., Średni przepływ w miejscowości Łochów wynosi 10,5 m³/s.

Rzeka przepływa przez miejscowości : Wyszków w powiecie węgrowskim , Liw , Węgrów , Mokobody , Pruszyn , Barchów , Urle , Zawiszyn , Starawieś , Łochów i Chodów .

Dopływani tej urokliwej rzeczki są : Stara Rzeka , Helenka , Muchawka , Kostrzyń , Czerwonka , Miedzanka i Osownica .

Ujście Liwca do Bugu znajduje się w pobliżu wsi Kamieńczyk (4 km od miasta Wyszkowa o czym pisałem w innym moim opisie Bug w Kamieńczyku ). Podobnie jak i rzeka Bug również i Liwiec należy do PZW Okręgu Siedleckiego.

Jest typową nizinną rzeką , jak na Mazowsze przystało. Posiada dość urozmaicone brzegi jak na rzekę nizinną, od wysokich skarp po płaskie mielizny. Koryto i zatoczki upodobały sobie coraz liczniejsze tu bobry. Na przeważającym odcinku nieuregulowana, silnie meandrująca rzeka wybudowana została tylko tama z małą elektrownią we wsi Kalinowiec którą ponoć też zasila .

Brzegi tej rzeki są z reguły płaskie częściowo zakrzaczone. Większość doliny, a szczególnie tereny stanowiące bezpośrednią otulinę brzegu to łąki i pastwiska, często zalewane wiosną. Lokalnie występują łęgi olchowe i olchowo - jesionowe. Większe ostoje leśne napotykamy w dolnym biegu rzeki, począwszy od wsi Strachów, aż do samego Bugu.


foto: Łukasz Kurkus
Co do ilości i gatunków ryb raczej nic tu nie opiszę niestety poza tym że kiedy ze 20 lat temu mój tata kupił działkę we wsi Nadkole ryba tu była i to naprawdę zdarzały się duże egzemplarze jak po cichu podeszło się nad rzekę widać było wygrzewające się na słońcu klenie i to naprawdę potężne kluchy , były też jazie , jelce , ukleje , kiełbie , wzdręgi w byle dołku można było połowić płotki i okonie były szczupaczki nie jakieś ogromy ale można było złowić już wymiarowego no i było tam zatrzęsienie jazgarzy zdarzały się tam też choć ja nie złowiłem krąpie ,leszcze , a ponoć i sandacze i wiem że były też karpie wiosenni uciekinierzy z okolicznych stawów .


foto: Łukasz Kurkus
. Były czasy gdzie nad Liwcem można było spotkać muszkarzy którzy chyba przez głębokość wody w tej rzeczce mięli nawet lepsze wyniki od łowiących na spining . Jednak z każdym rokiem było coraz gorzej gdy kiedyś rozmawiałem ze znajomym miejscowym wędkarzem mówił że brak ryb jest spowodowany zatruwaniem i spuszczaniem ścieków do Liwca przez że jedną z Siedleckich fabryk ile w tym prawdy nie wiem jednak brak ryb był naprawdę odczuwalny .


foto: Łukasz Kurkus
Woda w Liwcu jest najgłębsza wiosną i jesienią oraz po dużych parodniowych opadach , latem oprócz dołków głębokich na maksymalnie 2 metry pod zwalonymi najczęściej drzewami czy też wymywanymi zatokami , sięga do kolan, a na wypłyceniach nierzadko tylko do kostek .

No i jak to mówią kropkę nad i postawiła podobnie jak na Bugu przyducha która co jeszcze mogło pływać w tej rzeczce pochłonęła w 2009 r . Słyszałem o zarybieniach połączonych z zarybieniami Bugu po tej masakrze ale na odrodzenie tych rzek potrzeba czasu .

Myślę że jest to piękna i bardzo urokliwa rzeczka którą jako łowisko na parę lat możemy sobie odpuścić jednak warto tu przyjechać z rodzinką jak i na biwak pod namiot .
Foto: Łukasz Kurkus


Mazowiecka rzeka Liwiec opis łowiska:

Akwen: Rzeka Liwiec »
GPS: N 52o 35' 11" E 21o 35' 2"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Siedlce » (zobacz porozumienia Okręg PZW Siedlce 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Brańszczyk - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Siedlce

 

4.8
Oceń
(19 głosów)

Mazowiecka rzeka Liwiec mapa:- opinie i komentarze

DelTor0DelTor0
0
Fajne sa takie rzeczki :) Wbrew pozorom mozna tam cos ciekawego zlowic i z natura lepszy kontakt :) az chce sie chwycic za wedke :D  (2011-03-11 13:36)
ikaryikary
0
Witam pare lat temu (3-4lata temu) można bylo tam fajnie polowić sporo szczupaka  wszelkiego kalibru .Kiedyś czesto tam łowiłem ale teraz juz jeżdże głównie nad Bóg troche większe morzliwości na fajne wyprawy wedkarskie. (2011-03-11 18:21)
mazinho250mazinho250
0
ja tam łapałem kilka razy przed tamą w Kalinowcu całkiem sympatycznie, miejscowi gadali cos o ładnych karpiach i linach w tym rejonie
(2011-03-12 13:59)
FanAtykFanAtyk
0
Kolega ma działkę nad Liwcem (miejscowość Urle albo Iły - nie pamiętam dokładnie gdzie) i opowiadał jak miejscowi tępili ryby prądem i przynosili im wiadrami rybki od 10 do 20-30cm wszelkich gatunków. Odwiedziliśmy działkę 3 lata temu z zamiarem spinningowania na Liwcu. Niestety jedyne żywe stworzenie jakie widzieliśmy w rzece to był monstrualny bóbr. Woda wygląda na prawie martwą, przynajmniej w tamtych okolicach. Szkoda, bo rzeczka sama w sobie bardzo ładna.
(2011-03-14 15:39)
ConquistadorConquistador
0

parę lat temu łowiłem na Liwcu w okolicach Węgrowa i mozna było trafić wymiarowe szczupaki i spore okonie, dodam ze wcale tak mało to ich nie było... łowiłem rowniez na odicnku przed zaporą w Kalinowcu i generalnie mozna tam było dostac spokojnei wymairowe zebate, a słyszałem o złowionym na tym odcinku metrowym okazie...

(2011-03-15 15:57)
karpik15karpik15
0
Nie wiem co państwo wyżej wypisujecie. Ja mam przyjemność łowić na tej rzece co wakacje w okolicach wsi Jarnice lub miasta Węgrów i wyniki są całkiem świetne zarówno na spining jak i spławik. Dla przykładu rok temu złowiono tam szczupaka ktory mial o ile pamiętam 14kg i byl pokazany w "ww"
(2011-03-16 22:00)
Kristof 73Kristof 73
0
To pewnie ostatnia duża sztuka bo po ostatniej katastrofie ekologicznej życie zamarło,a ten narybek napuszczony musi urosnąć,jeżeli oczywiście zdąży :)
(2011-11-29 11:23)
dadas1dadas1
0
Witam ,wspaniała rzeka.Tak jak w życiu do wszystkiego trzeba podchodzić z cierpliwością.Jestem typowym spinningistą,więc tylko szczupak.Norma to 2-3 sztuki dziennie ,w tym jeden około 50-55 cm.Sporo glutów które oczywiście wypuszczam.Największy to całe 72 cm,a około 80-90 cm zwiał.Biorą cały dzień najlepiej 17-19.Znam odcinek 4-5 km,każdy dołek,wyspę,chodzę wodą.To jest to co misie lubią najbardziej.Co do przynęt to jest kilerów dwóch,nie powiem.Co do dalszych opowieści to najlepiej się spotkać w maju nad Liwcem.Pozdrawiam (2012-03-12 16:53)
TomekElmoTomekElmo
0
Rzeka godna uwagi, szczególnie, że rybka chyba się powoli odradza... Dzisiaj na boczny trok złapałem nawet małego sandacza :) (2013-05-28 09:05)
reilanreilan
0
Polecam tą rzekę są w tym roku już spore szczupaki.Choć trafiłem w tym roku na 1 niewymiarowego to inni wędkarze łowili już po 60-70 cm o większych narazie nie słyszałem. (2016-05-08 14:21)
cansa-manocansa-mano
0
Dzisiejszy szczupak koło 70 cm złowiony na Liwcu koło Wyszkowa ma srebrno czerwoną obrotówke https://imgur.com/a/tT7fE  oczywiście wrócił do wody cały i zdrowy.Pamiętajcie żeby wypuszczać żeby złowić jeszcze raz. (2017-10-07 18:03)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy