Obra - Kanał Kościański

/ 1 komentarzy / 9 zdjęć


Kanał Kościański Obry (zwany też kanałem Środkowym Obry) jest jednym z głównych kanałów Obry, która swoje początki biegu ma koło Jarocina. W wyniku jej długotrwałych regulacji stworzono wyjątkowo rozbudowany ciek wodny, a powstałe kanały mają za zadanie odprowadzać nadmiar wody do Odry i Warty.

W zależności od pory roku i stanu wody poziom odcinka Kościańskiego waha się od 0,5 m do nawet 3,5 m. Szerokość kanału do średnio 20-25 m. Kanał Kościański określa się na długości biegu od wysokości miasta Krzywiń do węzła Bonikowskiego położonego ok. 3 km za Kościanem. W okresie letnim występuje duże zarastanie kanału roślinnością wodną na sporych odcinkach. Letni niski poziom wody powodował też występowanie przyduch zwłaszcza w okolicach Kościana. Sytuacja diametralnie zmieniała się w "mokrych" porach roku gdzie poziom wody szybko się podnosił i podtapiał tereny przyległe. Z powodu tych kilkuletnich podtopień w okresach zimowo- wiosennym zaczęto miejscami pogłębiać ten urokliwy kanał. Aktualnie buduje sie także jazy zwalniające i regulujące poziom wody w okolicach Kościana oraz odmula się cały jej fragment gdzie problem podtopień był największy. Podnoszenie się poziomu wody oraz pogłębianie odcinków sprzyja powrotowi i bytowaniu ryb przez cały rok, a nie tylko jak miało to miejsce w poprzednich latach sezonowo. Napływają też nowe gatunki ryb zarówno z jezior jak i rzek, które wchodzą kanałami zrzutowymi wody. Tak jest między innymi w rejonie zbiornika retencyjnego Wonieść jaki w przy ujściu Kanału Mosińskiego do Warty.

Rybostan jest urozmaicony i stale się powiększa. Ryby, które tu kiedyś pojawiały się rzadko stają się stałymi bywalcami. Dominującymi gatunkami są płoć, krąp, wzdręga oraz okoń i szczupak. Coraz częściej pojawia się kleń, jaź, leszcz, karaś, karp i lin. Ten ostatni ma tu świetne warunki podczas okresu letniego gdzie kanał zarasta i stwarza idealne warunki do tarła i żerowania. Z relacji miejscowych wędkarzy można dowiedzieć się o złowionych egzemplarzach suma oraz o pojawieniu się bolenia.
Na wędkowanie najlepiej wybrać miejsca o głębszej wodzie i niezarośniętych powierzchniach gdzie można użyć skutecznej przepływanki. Wiosną woda płynie dość bystro i trzeba używać spławiki o większej gramaturze natomiast latem na leniwym uciągu spławiki 1-2g będą optymalne. Miejscowi znawcy wody wolą podawać przynętę na tzw. przystawkę. Łowią rzadziej, ale przeważnie te większe ryby.
Przy użyciu bata lub tyczki można złowić w dobrym miejscu średnio 4-6kg przyzwoitych ryb.

Osiągane wyniki mogą zadziwić, bo w zależności od pory roku pojawiają się sie tu duże stada ryb o całkiem przyzwoitych rozmiarach. Rzadko łowi się ryby niewymiarowe.
Podsumowując opis łowiska i aktualnie panujące na niej sytuacji można śmiało powiedzieć, że powstaje (jest przywracane) nowe/stare łowisko, które będzie miało duże znaczenie sportowe jak i rekreacyjne. Sądząc po ilości ryb już bytujących w tym kanale miejmy nadzieje, że będzie ich jeszcze więcej i tylko większych przedstawicieli gatunków…


Obra - Kanał Kościański opis łowiska:

Akwen: Kanał Kościański »
GPS: N 52o 3' 27" E 16o 39' 46"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2024r »)
Regulamin połowu:Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Noclegi w pobliżu: Kościan - meteor
Tagi łowiska: KANAŁY Okręg PZW Poznań

 

1
Oceń
(1 głosów)

Obra - Kanał Kościański mapa:- opinie i komentarze

FishingAddictFishingAddict
0
Często łowię na kanale mosińskim, jest to chyba ostatni odcinek tego samego kanału. Mój ulubiony fragment jest od cmentarza w Mosinie aż do ujścia, chociaż czasami zapędzam się też nieco wyżej w okolice Borkowic. Muszę przyznać że łowisko to mnie coraz bardziej zaskakuje pod względem rybostanu. Kleni i jazi jest tu jakby więcej niż w samej Warcie a przynajmniej łatwiej go tu trafić. Szczupaków i okoni też miałem dużo i faktycznie niewymiarki rzadko się zdarzają. Miejscowi opowiadają historie o linach, karpiach a nawet brzanach w co jestem wstanie uwierzyć. (2014-03-26 21:59)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy