Osadnik Puławy Azoty - Łowisko Specjalne dla zawansowanych

/ 3 komentarzy / 6 zdjęć


Na wstępie  witam wszystkich kolegów po kiju. Przechodząc do skrobania o następnym ciekawym akwenie do wędkowania nie przypadkiem użyłem słowa "dla zaawansowanych bo sam zbiornik jest bardzo trudnym technicznym akwenem którego wody nie jednego zaskoczą swoją niespotykaną zmienną specyfiką zachowania i łowiskiem bogatym w kapryśne rybki z charakterem.Polecam go szczególnie pod rozwagę kolegom  preferującym  połowy metodę skróconego zestawu oraz dla wędkujących z gruntu. Łowisko  które postaram się przynajmniej w części przybliżyć kolegom z portalu wędkuje.pl znajduje się na obrzeżach miasta Puławy po prawej stronie Wisły. To szczególne miejsce wymagające często od wędkującego sporej wiedzy wędkarskiej pod względem wymogów technicznego wędkowania oraz bardzo dobra szkoła dla nie jednego tyczkarza gdzie zostaną  wytknięte z nawiązko wszystkie błędy podczas sondowania dna, zanęcania, czy samego połowu przez charakterystyczną specyfikę tego akwenu. Łowisko „Osadnik” zlokalizowane jest na trasie Puławy -Dęblin przy ul. Dęblińskiej. Aby dojechać do łowiska należy w Puławach kierować się na ul. Dęblińską. Następnie gdy jedziemy już ulicą Dęblińską po drodze mijamy estakadę skrzyżowania bezkolizyjnego łączącego się z nowo oddanym mostem imienia Jana Pawła II  (pierwszy etap przyszłej Obwodnicy Puław). Mijamy to skrzyżowanie dołem i jadąc dalej na wprost za około 1km powinno ukazać się nam z lewej strony ogrodzony siatką opisywany „Osadnik” Z.A. Puławy. Same łowisko usytuowane jest na płaskim terenie między lewą stroną trasy jadąc od strony Puław w kierunku Dęblina a prawą stroną nabrzeża Wisły, która płynie równolegle do samej trasy Puławy –Dęblin oraz samego łowiska w kilkunastometrowej odległości od Osadnika. Przy łowisku znajdziemy nieduży parking na którym możemy zostawić swój środek lokomocji i kierując się w stronę furtki przejść na teren samego łowiska. Jeżeli będą trudności z dojazdem proszę skorzystać z zamieszczonych do artykułu współrzędnych geograficznych ułatwiających Opisywane łowisko „Osadnik” wybudowano pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku na terenach przylegających do ZA. Puławy jako tzw. zbiornik odszlamiacz wstępny wody na potrzeby technologiczne firmy nawozowej. Właścicielem zbiornika są Z.A. Puławy. Z początkiem 2011r zbiornik poddano gruntownemu remontowi nabrzeży włącznie z ponownym ich ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenów przyległych. Niestety przy okazji zubożono dość znacznie rybostan podczas obniżenie lustra wody do celów remontowych. Ponowną eksploatację przywrócono z końcem 2011r. Zarybianiem i zarządzaniem łowiska od strony rybostanu powierzono kolegom z Koła wędkarskiego działającemu przy Zakładzie - Koło PZW Puławy „AZOTY”.
]Puławski „Osadnik” wraz z kanałami dolotowymi to nic innego jak typowy zbiornik zrzutowy z ciepłą dotlenioną wodą o regularnej linii brzegu w kształcie dość sporego prostokąta. Powierzchnia zbiornika zawiera się w granicac]3h. Długość i szerokość zbiornika (brak oficjalnych danych - podaję wymiary orientacyjne bez pomiaru) w granicach 250-300 m długość i szerokość około 70-100m. Całe łowisko jest ogrodzone, brzeg w około osadnika łatwo dostępny i porośnięty trawą. Pochyłość brzegów zbiornika w kierunku dna wyłożona płytami betonowymi oraz wylanym betonem pod kątem około 45 stopni. Głębokość zbiornika od 1 do 4 - 5m w zależności od wybranego miejsca wędkowania. Z uwagi na popularną nazwę „osadnik” oraz jego przeznaczenie wędkujący na każdym ze stanowisk muszą się liczyć z występowaniem zmiennego niejednorodnego dna. Twardych i mulistych miejsc z miejscowym porośnięciem znikomą roślinnością wodną oraz dużymi połaciami zupełnie czystego dna od strony pomp. W wodach "Osadnika" z względu na duże natlenienie i dość spore niespodziewane ruchy samej wody w przypadku poboru wody możemy się spodziewać różnego rodzaju niespodzianek w postaci rybek olbrzymów (klocków) o bardzo dużej wadze i medalowym wymiarze lub wręcz odwrotnie drobnicy w postaci uklei i bardzo częstych okresów słabego brania w przypadku szybkiego opadu lustra wody w granicach 20-30cm, gdy niespodziewanie zadziałają pompy pobierając wodę w kierunku zakładu. Zbiornik jest co rocznie systematycznie zarybiany zgodnie z polityką opiekującego się koła PZW w postaci takich ryb jak: karp, szczupak, sandacz, lin, karaś w kolorze złota i srebra. Dominującym gatunkiem ryb w zbiorniku jest: karp, płoć, leszcz, krąp, ukleja.
W obrębie całego obrzeża grobli zbiornika od strony Wisły z tyłu za plecami naszego stanowiska mamy w odległości około 4-5m rurę o dość sporym przekroju która będzie nam utrudnić cofanie tyczki do tyłu. Dlatego proponuję zastosować rolki które pozwolą się ustawić dość wysoko tak aby koniec wycofywanej tyczki skierowany był pod kątem w górę i omijał wspomnianą rurę. Drugi ewentualny problem to możliwość osunięcie się kosza do wody w przypadku posadowienia go na pochyłości skarpy z płyt betonowych bez dodatkowego zakotwiczenia samego siedziska na stałe do skarpy.
W przypadku wędkowania na tym akwenie, jeśli chodzi o samą taktykę to należy wziąć pod uwagę częste kaprysy rybek, gwałtowne obniżenie lustra wody, specyficzne ukształtowanie dna od strony brzegów, niespodziewany uciąg wody gdy usytuujemy swoje stanowisko od strony pomp oraz chimeryczność samych brani. Dlatego należy stosować zestawy raczej do wędkowania finezyjnego nie zapominając o potrzebie posiadania na wszelki wypadek pod ręką mocnego topu karpiowego w przypadku brań dużego dwucyfrowego karpia.
Te w/w charakterystyczne uwarunkowania sprawiły, że akwen jest uważany przez wędkujących zestawem skróconym za wybitnie trudny pod względem podania technicznego zanęty ze względu na ukształtowania samego dna ( pochyło-pułkowy) od strony okalającej go grobli. Cała sztuka od strony techniki zanęcania na tym łowisku polega na bardzo dobrym wysondowaniu dna w strefie wędkowania i znalezienie niedużych występów poziomych tzw. popularnie maleńkich półek oraz posadowieniu na nich naszych kul zanętowych w sposób tak precyzyjny aby nie mogły się stoczyły po pochyłości poza obszar naszego wędkowania w muł. Kończąc prezentację łowiska zapraszam wszystkich na "Osadnik" w celu podniesienia swoich umiejętności technicznych i lepszemu opanowaniu samej metody zestawu skróconegoOsadnik Puławy Azoty - Łowisko Specjalne dla zawansowanych opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Osadnik Puławy Azoty »
GPS: N 51o 26' 47" E 21o 56' 50"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Puławski »
Właściciel: Łowisko specjalne
Regulamin połowu:Wypis z regulaminu łowiska:

1. Przez pojęcie "osadnik" rozumie się wszystkie wody i budowle hydro-techniczne znajdujące się w terenie wygrodzonym łącznie z kanałem "dolotowym" do ogrodzenia Z.A Puławy S.A

2. Do połowu ryb w osadniku upoważnia imienna karta wstępu ("ZEZWOLENIE NA POŁÓW....) wraz z opłaconą składką członkowską w PZW.

3. Wędkowanie na terenie osadnika odbywa się zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb z wyłączeniem odnośnie wymiarów ochronnych i limitów ilościowych:

- szczupak - do 50 cm i 2 szt/dobę
- sandacz - do 50 cm i 2 szt/dobę
- karp - do 35 cm oraz powyżej 50 cm i 2 szt/dobę
- pstrąg tęczowy - do 30 cm i 2 szt/dobę
- leszcz - powyżej 50 cm i 5 szt/dobę
- płoć - do 15 cm oraz powyżej 30 cm i 10 szt/dobę

4. Dla szczupaka, sandacza, karpia, pstrąga tęczowego obowiązuje dobowy limit ilościowy 2 szt. łącznie
5. Wprowadza się na terenie osadnika zakaz połowu w kanalikach w terenie wygrodzonym w okresie 1.XII - 30.IV - każdego roku
6. Prawo kontroli kart wstępu mają członkowie zarządu koła "Azoty", Zakładowa Straż Przemysłowa, Policja, Straż Miejska, Społeczna Straż Rybacka oraz Państwowa Straż Rybacka.
Noclegi w pobliżu: Puławy - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE ZALEWY

 

4.6
Oceń
(11 głosów)

Osadnik Puławy Azoty - Łowisko Specjalne dla zawansowanych mapa:- opinie i komentarze

kwaldekkwaldek
0
Roman świetny opis łowiska z komentarzem dla wędkujących. Szkoda, że wstawiłeś go po zawodach. A tak to i ja zapłaciłem frycowe i zaliczyłem połów z punktacją zerową. (2013-06-03 06:41)
krzysiekdankrzysiekdan
0
Gratulacje bardzo dobry opis Osadnika pogromcy nie jednego wędkarza nawet z kadry. Pozdrawiam ***** (2013-06-03 07:00)
szczypiorlukaszszczypiorlukasz
0
Zapraszam na fanpage koła Azoty Puławy, https://www.facebook.com/pages/PZW-Ko%C5%82o-Azoty-Pu%C5%82awy/510762099007220 (2013-09-02 21:11)

skomentuj ten artykuł