Parkowa Drawa

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Drodzy wędkarze, nie martwcie się, że w Informatorze Wód Krainy Pstrąga i Lipienia ZG PZW na lata 2006-2008 nie znajdziecie wymienionego łowiska rzeki Drawy znajdującego się w obrębie Parku. Wędkowanie bowiem na Drawie w granicach Parku nadal jest dozwolone, a gospodarzem wody i całego terenu Parku jest Dyrekcja DPN w Drawnie.

Jednak na opisanym odcinku Drawy oraz pozostałych wodach DPN udostępnionych do wędkowania obowiązują odrębne przepisy i dodatkowe opłaty za wędkowanie. Moim zdaniem, najpiękniejszym i najdzikszym odcinkiem Drawy, zarazem o bardzo bogatej i zróżnicowanej ichtiofaunie, jest właśnie odcinek rzeki od wypływu jej z jeziora Dubie – Adamowo do zapory w Kamiennej. Wypływ Drawy z Adamowa znajduje się w połowie jeziora. Za wypływem rzeka przepływa pod mostem kolejowym oraz dalej pod mostem drogowym w m. Drawnik. Za progiem wodnym prąd rzeki staje się szybszy, a rzeka się wypłyca.

Na dnie zalegają głazy, a w nurcie powalone drzewa. Brzegi są dość wysokie, po prawej stronie zalesione. Za mostem we wsi Barnimie Drawa pędzi po twardym i kamienistym dnie. Od tej miejscowości, aż do Kamiennej Drawa płynie w niezwykle malowniczej dolinie. Miejscami łagodnie meandruje, to znów wrzyna się spienionym nurtem głęboko w teren, tworząc wysokie jary i efektowne przełomy. Dziewiczy, wysokopienny las, porastający całą dolinę, i powalone drzewa dodają jej pierwotnego uroku.

Między stromymi zboczami, dochodzącymi niekiedy do 30 m wysokości, miejscami rozciągają się liczne łączki nadrzeczne. Łączki te umożliwiają wędkowanie nawet metodą muchową. Twarde dno i miejscowe płycizny pozwalają niekiedy na brodzenie w spodniobutach. Szybkość prądu i ukształtowanie koryta przypomina rzekę górską. Również występująca ichtiofauna jest podobna do ichtiofauny rzek górskich, z tym, że ze względu na duże zróżnicowanie rzeki jest tu jeszcze bogatsza.

Obok ryb łososiowatych występują w Drawie także inne ryby reofilne (prądolubne) – duże brzany, klenie i lipienie, a miejscami, gdzie prąd jest nieco wolniejszy – szczupaki, węgorze, jazie, leszcze, płocie i wiele innych gatunków. Pstrąg potokowy i tęczowy oraz sporadycznie troć i łosoś występują głównie na odcinku Barnimie – Stare Osieczno i niżej, aż do Przyborowa.



Parkowa Drawa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Drawa: ujście Złego Łęgu - do Prostyni (obw. 5) »
GPS: N 53o 14' 24" E 15o 46' 15"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gorzów Wlkp. » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gorzów Wlkp. 2025r »)
Noclegi w pobliżu: Drawno - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Gorzów Wlkp.

 

4.3
Oceń
(7 głosów)

Parkowa Drawa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

mietasssmietasss
0
Witam! Jestem na Drawie 6-8 razy do roku ale szczerze mówiąc coś złapać w parku jest bardzo ciężko ja chodzę głownie za pstrągiem i wymiar ciężko złapać, prawde mówiac mam tylko kilka miejscówek w parku gdzie trafi sie 35-40cm pstrąg Więcej wyników mam zaraz za granicą parku od miejsca gdzie wpada Płociczna do mostu w Starym Osiecznie i niżej aż do Krzyża. Oprócz pstrąga zdarzają się okonie, szczupaki można trafić troć. Podobno dobrze gryzie lipień ale ja na muchę nie łapię. (2008-12-06 22:21)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy