Piękne Jezioro Łebsko

/ 2 komentarzy

[strong]Jezioro Łebsko[/strong] to jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Łebsko jest największym jeziorem przybrzeżnym i trzecim jeziorem w Polsce pod względem powierzchni, bowiem łączna powierzchnia wynosi 7142 ha (długość 16,4 km, szerokość 7,6 km).

Zbiornik oddzielony jest od morza mierzeją czyli jest jeziorem przybrzeżnym. Cechą wyróżniającą jezioro jest słonawy charakter. [strong]Jezioro Łebsko[/strong] jest płytkie - maksymalna głębokość wynosi 6 m.

Od północy graniczy z Mierzeją Łebską z ruchomymi piaskami. Wydmy wsypują się bezpośrednio do jeziora, co stanowi przyczynę zmniejszania się powierzchni lustra wody, nawet do 1m w ciągu roku.
Od strony wschodniej, południowo i zachodniej rozciąga się Nizina Gardeńsko-Łebska z mokradłami i torfowiskami. W sąsiedztwie brzegów jeziora wystęuje wiele prawnie chronionych gatunków roślin.

Jezioro powstało w wyniku podniesienia poziomu morza i zalania łąk. Ma charakter umiarkowanie przepływowy. Przez [strong]Łebsko[/strong] przepływa rzeka Łeba. Akwen połączony jest także z jeziorami Gardno i Sarbsko.

Dno jeziora urozmaicone jest przez ciągnące się głębokie, równoleżnikowe rynny.
Brzeg południowy przeważnie jest podmokły a część przybrzeżna wód silnie zarośnięta szuwarami. Jezioro udostępnione jest tylko wzdłuż wytyczonego szlaku ze względu na ochronę miejsc lęgowych ptactwa wodnego.Piękne Jezioro Łebsko opis łowiska:

Akwen: Jezioro Łebsko »
GPS: N 54o 42' 52" E 17o 23' 47"
Położenie: Województwo: Pomorskie » Powiat: Słupski » Gmina: Główczyce
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:z łodzi:
południowa część jeziora ograniczona linią prostą, łączącą ujście rzeki Łeby do jeziora Łebsko na wschodzie do wieży widokowej w miejscowości Kluki na zachodzie.
Obowiązuje zakaz połowu ryb w 300m pasie wody przylegającym do brzegu jeziora na odcinku od wieży widokowej w Klukach do miejscowości Lisia Góra.

wschodnia część jeziora ograniczona linią prostą, łączącą wieżę widokową w Rąbce na północy i wierzchołek płw. Żarnowskiego na południu, w terminie od 1 czerwca do 15 października.
Obowiązuje zakaz połowu w 300 m pasie wody przylegającym do płw Żarnowskiego, a na pozostałym akwenie zakaz wpływania w pas trzcin i oczeretów.

z brzegu:
- rzeka Łeba od granicy Parku w górnym jej biegu do mostu na trasie Izbica-Gać,
- lewa strona rzeki Łeby od mostu na trasie Izbica-Gać do ujścia do jeziora Łebsko,
- rzeka Stara Łeba, od mostu drogowego przy miejscowości Izbica do ujścia do jeziora Łebsko,
- odcinek brzegu jeziora pomiędzy ujściem rzeki Łeba i ujściem rzeki Stara Łeba,
- lewy i prawy brzeg rzeki Łeba od wypływu z jeziora Łebsko do granicy Parku,
- kanał Gardno-Łebsko od przepompowni obok miejscowości Przybynin do wału ochronnego przy kanale melioracyjnym, biegnącym wzdłuż jeziora Łebsko,
- kanał Łupawa-Łebsko od granicy Parku do punktu oddalonego 100 m za ostatnim przepustem w kierunku jeziora Łebsko,
- odcinek brzegu jeziora Łebsko od ujścia rzeki Pustynki do kanału przy przepompowni w Klukach.
Noclegi w pobliżu: Żarnowska - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE JEZIORA

 

4
Oceń
(5 głosów)

Piękne Jezioro Łebsko mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

sledziwidzsledziwidz
0
W latach 50 mieszkałem w Łebie jak ojciec miał wolne a pełnił funkcje komendanta posterunku MO jeździliśmy rowerami na ryby do miejscowości Rąbka względnie Żarnowskie ,złowić kilkanaście węgorzy nie było problemem większość terenu dla obywatela była niedostępna piecze sprawowało wojsko jakieś poniemieckie wyrzutnie V-1 i nikt nie wymagał zezwoleń dużo ryb i to jakich pozdrowienia. (2015-02-27 00:52)
Ghostsenior67Ghostsenior67
0
Do regulaminu wypadało by doadać ten punkt "j) stosowania jako przynęty żywych lub martwych ryb, części ryb w tym również fileta;" na drapieżnika tylko Spinning (2022-05-15 21:40)

skomentuj ten artykuł