Pilica w gminie Grzmiąca

/ 6 komentarzy / 9 zdjęć


Odcinek rzeki, który opisuję znajduje się miedzy Białobrzegami a Nowym Miastem. Rzeka w tym miejscu jest nieuregulowana, meandrując tworzy szerokie zakola, liczne płycizny oraz wyspy. Jej woda jest bardzo czysta a przy niskim stanie jej przezroczystość daje możliwość podglądania ryb na głębokości do 1,5 metra. Najlepszy dojazd nad samą rzekę jest od strony Białobrzegów w kierunku na Wyśmierzyce aż do miejscowości Grzmiąca. W Grzmiącej kierujemy się na miejscowość Górki i tam kierujemy się nad rzekę.

Nad wodą staramy się poszukać wąskiego odcinka rzeki z dość silnym nurtem i wysoką burtą. (W górę rzeki od Górek). Tam szukamy granicy nurtu ze spokojną wodą i jeśli głębokość jest wystarczająca (1,5 - 2,5 metra) nęcimy. Ja łowię na bolonkę 7 metrów ze spławikiem 3-4 gram w zależności od uciągu. Znęcam 5-6 kulami wielkości mandarynki z domieszką żwiru, kleju i pinki. Oczywiście wcześniej zanęta przetarta przez sito ! Od czasu do czasu podsypuję kukurydzy z puszki. Łowię na pinkę lub kukurydzę. Brania praktycznie następują zaraz po wrzuceniu zanęty i są dość gwałtowne. Polecam od razu rozłożyć podbierak :). Biorą głównie jazie wielkości 0,5 - 1,5 kg oraz klenie i ładne płocie. Sporo rzadziej trafia się leszcz i krąp. Jednak przy odrobinie szczęścia (szczególnie sierpień) można zmierzyć się z brzaną. Nie raz miałem z nią do czynienia ale w wartkim nurcie jest na prawdę trudnym przeciwnikiem. Największa przeze mnie złapana miała około 1 kg. Dla lubiących polowy z gruntu polecam mocnego feedera (do 120 gram wyrzutu). Na kukurydzę, szczególnie na wiosną potrafią wziąć kapitalne klenie (do 2 kg) oraz jazie. W tym przypadku szukamy jakiegoś spowolnienia (najlepiej przykosa) z twardym dnem (nie może sypać piachem pod wodą z przykosy).

Amatorom spiningu polecam spróbować połowu szczupaka. Jest go dość sporo i grasuje przy wysokich burtach na spokojniejszej wodzie. Koniecznie musi mieć jakieś ukrycie (głównie rośliny). Tu polecam kopytka białe i perłowe z czarnymi grzbietami długości 7-8 cm z główkami około 8 gram. Czasem można trafić ładnego okonia. Woda obfituje też w pokaźnego bolenia który z racji czystej i płytkiej wody jest bardzo trudny do złowienia. Na spinning można też złowić jazia, zwłaszcza na wiosnę. Tu polecam małe obrotówki i małe woblery o agresywnej akcji.

Na koniec chcę dodać, że Pilica w tym miejscu jest dość specyficzna i mało jest miejsc atrakcyjnych wędkarsko. Jednak jak już trafimy dołek możemy być mile zaskoczeni. Nie warto też się szybko zniechęcać. Ryby w Pilicy często są chimeryczne i nie raz wędkując nad nią zaobserwujemy leniwie pływające jazie lub leszcze. Proponuję też każdą złowioną rybkę wypuścić bo rybostan rzeki z roku na rok jest coraz mniejszy :( Gorąco pozdrawiam i do zobaczenia nad Pilicą !Pilica w gminie Grzmiąca opis łowiska:

Akwen: Rzeka Pilica: od ujścia Drzewiczki - do Białobrzegów (obw. 5) »
GPS: N 51o 37' 13" E 20o 45' 37"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Radom » (zobacz porozumienia Okręg PZW Radom 2022r »)
Noclegi w pobliżu: Nowe Miasto nad Pilicą - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Radom

 

4.6
Oceń
(28 głosów)

Pilica w gminie Grzmiąca mapa:- opinie i komentarze

dany21dany21
0
Bardzo dużo czasu spędzam nad Pilicą. Na tym odcinku jest też dużo świnki. Często obserwuje wąski kawałem rzeki o szybkim nurcie, w letnie wieczory świnki i brzany spławiają się w głównym nurcie.
(2009-12-12 22:25)
GBHGBH
0

Jest to jeden z nielicznych opisó łowiska, który przeczytałem z przyjemnością. Zawarte rady są konkretne, rzeczowe i napisane przez prawdziwego wędkarza. Czyta się bez bólu zębów. Na pewno się wybiorę - choć pewnie na spinning. Pozdrawiam.

Ps. Dopisz tylko, gdzie można zostawić autko, żebym nie przeszkadzało (nie musi być nad samą wodą).

(2009-12-31 09:20)
hubihubi
0
Witam opis dobry tylko mało fotek ,tak jak mój poprzednik mam pytanie gdzie można zostawić auto i czy auta z obcą rejestracją nie są dewastowane daje5 gwiazdek i pozdrawiam. (2010-01-02 21:54)
grisha grisha
0
Witam i obiecuję, że w najbliższym czasie postaram się dodać troszkę więcej fotek znad Pilicy :) Co do pozostawiania samochodów to muszę Was wszystkich pocieszyć, że samochód praktycznie w każdym miejscu w którym chcemy łowić stoi 5-10 metrów od nas. Sam nawet z racji posiadania kombiaka nie wyjmuję całego sprzętu z bagażnika tylko w nim np. montuję zestawy czy trzymam zanętę :> Pozdrawiam i zapraszam na wiosnę nad Pilicę -> Mega jazie gwarantowane ;)
(2010-01-05 08:43)
pilrospilros
0
     Chciałbym w roli sprostowania dodać że opisywany odcinek znajduje się na terenie gminy Wyśmierzyce. Ktoś kiedyś w internecie zadał pytanie o suma w Pilicy. Więc chciałbym dodać ze sum w Pilicy jest i to na opisywanym odcinku. Osobiście nie złapałem ale widziałem na własne oczy, nie są to duże ryby w okolicach kilograma najczęsciej. Ale jestem niemal pewny że sum grasuje i to taki w okolicach 10 kilo na terenie przykosy na wysokości Górek znak rozpoznawczy stroma burta brzegowa. Również tam siedzą brzany. Tylko co z tego jak są prawie nie do złowienia, łowie tam już od dawna ale najwieksza złowioną rybą był 30 cm kleń z napływu głowki zlowiony na grunt. A pozatym to same płotki i krąpie. Ogólnie to co pisał grisha rzeka trudna do łowienia nurt jest naprawde szybki szczegolnie co dziwne przy dnie, 100 gramowe obciazenia nie daja gwarancji na utrzymanie gruntowego zestawu ze spręzyną w jednym upatrzonym miejscu co przecież jest wazne w metodzie gruntowej. Rapa tutaj bije częściej niż szczupak hehe ale nigdy nie widzialem zeby ktos ja zlapał. Warto iść na ryby dla samego widoku i dla zimorodków oczywiście ;)
(2010-10-21 14:57)
u?ytkownik65321u?ytkownik65321
0
super opis i bardzo mnie zachęcił by w tym sezonie odwiedzić te miejsca :) (2013-03-13 19:28)

skomentuj ten artykuł