Niegdyś Pogoria I była miejscem spędzania urlopów wypoczynkowych. Obecnie jest terenem służącym sobotnio-niedzielnej rekreacji. Jest miejscem odwiedzanym przez spacerowiczów, amatorów sportów wodnych i wędkarzy. Na brzegach jeziora są usytuowane ośrodki wypoczynkowe z domkami kempingowymi, przystaniami żeglarskimi oraz wypożyczalniami kajakowymi, stanica wędkarska oraz plaża miejska.

Ostoja ptactwa wodnego i tarliska ryb.
Występują tutaj leszcze, karpie, szczupaki, sandacze, okonie, węgorze, amury, słonecznice, cierniki, kiełbie. Jezioro i okoliczne są ostoją dla całej gamy gatunków ptaków. Z ptactwa można napotkać: kuliczka piskliwego, zimorodka, mewę śmieszkę, bączka, kaczki krzyżówki, cyranki oraz perkozy. Dla ochrony flory i fauny jeziora władze miejskie objęły jezioro "strefą ciszy"
Młaki, to obszar około 7 ha, w kórym znalazły miejsce dla siebie liczne gatunki roślin chronionych prawem. Reprezentują je kosatka kielichowa, kruszczyk błotny, lipiennik Loesela, wyblin jednolistny, wątlik błotny, rosiczka okrągłolistna, długolistna i pośrednia, kruszczyk rdzawoczerwony i szerokolistny, storczyk szerokolistny, storczyk plamisty, mądziak malinowy.
Ze zwierząt rzadkich i objętych ochroną, należy wymienić: płazy - żaba trawna, żaba moczarowa, a z ptaków: kos, drozd śpiewak, łozówka, trzcinniczek, zaganiacz, pieżga, pokrzewka ogrodowa, pierwiosnek, piecuszek, sikora modra, sikora bogatka, zięba, trznadel, potrzos. Ssaki na tym obszarze to: ryjówka aksamitna i zębiełek białawy, który zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest to stwierdzenie tego gatunku na granicy zasięgu.
W 1928 roku Towarzystwo Francusko-Włoskie, które było właścicielem Huty Bankowej, buduje tutaj kolonię dla swoich robotników. Nosiła nazwę Matheron. Kolonię przyłączono do Dąbrowy Górniczej w 1963 roku. Obecnie dzielnica miasta, która wzięła nazwę od zbiornika wodnego, nad którym jest położona.Pogoria I opis łowiska:

Akwen: Staw Pogoria l »
GPS: N 50o 21' 25" E 19o 14' 19"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Dąbrowa Górnicza »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Katowice » (zobacz porozumienia Okręg PZW Katowice 2023r »)
Regulamin połowu:Według Regulaminu PZW
Noclegi w pobliżu: Dąbrowa Górnicza - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Katowice

 

4.1
Oceń
(9 głosów)

Pogoria I mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

pionazpionaz
0
Bardzo ciekawy zbiornik zwłaszcza wiosną obfituje w piękną płoć,jazia,okonia a i między nimi karpik się trafia główną przynętom dendrobena,pinka,biały, najlepsze łowiska są od strony ośrodków wypoczynkowych choć są trudno dostępne przez prywatną własność ale można się dogadać oraz po przeciwnej stronie plaża i od niej prawa strona brzegu.(polecam) (2009-01-21 13:18)

skomentuj ten artykuł