Ujście- port rzeczny

/ 4 zdjęć


W Ujściu na wylocie do Piły niedaleko drogi krajowej nr 11 znajduje się port rzeczny, który jest połączony z rzeką Notecią. Łowisko jest ciekawe i zasługuje na opisanie.
Niegdyś port w Ujściu był w 100 % wykorzystywany. Jeszcze w latach 70-tych łowiono tam piękne sandacze, szczupaki…jednak to już historia. Obecnie w porcie stacjonuje kilka barek (teraz już tylko jedna), które czekają na złomowanie. Woda w porcie się wypłyciła i straciła charakter żeglugowy.

W okresie późnojesiennym do portu wpływają ławice okoni i białej ryby na zimowisko. Jednak największą atrakcją łowiska są wspomniane okonie, które ganają przy powierzchni drobnicę, a są one nie małe bo takie sztuki po 25, 40cm i wiecej, a jest ich tam sporo największego jakiego złapałem tam osobiście miał 43cm.
Gatunki jakie występują to przede wszystkim okoń, szczupak, płoć, leszcz, bolenie, klenie, wzdręga, ukleja. Sporadycznie na wiosnę bierze lin (znajomy rok temu na wiosne łapał tam piękne liny takie po 1.5 do ponad 2kg), a nawet zdarza się karpik.
Samo łowisko nie jest duże ma może ze 1,5 km. Najlepsze miejsce to tzw. patelnia, czyli sama końcówka portu. Tam właśnie łowi najwięcej wędkarzy z okolicznej Piły.

Na wodzie dominuje spinning, a dokładniej wklejanka i metoda opadu, boczny trok. Najskuteczniejsze są twisterki „paproszki” w całej gamie kolorystycznej. Będąc nad wodą można zauważyć pływające pod powierzchnią bolenie oraz duże klenie które chodzą przy powierzchni niczym torpedy. Jednak ryby te są bardzo nieufne i ciężkie do złowienia.

Od strony elewatorów czyli drogi krajowej łowienie jest utrudnione. Jest to teren prywatny i nie powinno się tam łowić, dlatego większość wędkarzy wybiera brzeg od strony Gwdy (płynie ona kilkanaście metrów dalej). Na wylocie kanału łowienie stało się bardzo kosztowne, a to z tego względu, że lokalny przedsiębiorca robił przycinkę drzew rosnących nad wodą lecz po sobie nie posprzątał i pełno gałęzi zostało w wodzie co powoduje chudnięcie naszego pudełka, ale gdzie patyki tam wyniki :). Jednak jak ktoś chce zaryzykować tam łowić wyniki mogą być obiecujące.
Ujście- port rzeczny opis łowiska:

Akwen: Rzeka Gwda »
GPS: N 53o 3' 51" E 16o 43' 56"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2020r »)
Regulamin połowu:Na łowisku należy mieć wykupioną kartę wędkarską. Wody są w gestii ZO PZW w Pile ul. Browarna 19 tel. (067) 213-18-48. Warto opłacić składkę ponieważ na okolicznych wodach straż rybacka pojawia się coraz częściej.
Noclegi w pobliżu: Ujście - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Piła

 

4.8
Oceń
(18 głosów)

Ujście- port rzeczny mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy