Potok Prusicki - woda chroniona - obręb hodowlany.

/ 2 komentarzy / 10 zdjęć


Potok Prusicki to ciek wodny płynący na terenie gminy Złotoryja - dolnośląskie. Bieg swój rozpoczyna jako dwa źródełka wypływające u podnóży wzniesień leśnych: Kościelna - 442 m npm i Rosocha - 464 m npm, powyżej wsi Leszczyna. Z uwagi na wartki nurt, czystą i zimną wodę oraz żwirowo-kamieniste dno, w wody potoku na tarło wstępuje, zasiedlony w górskiej rzece Kaczawa - pstrąg potokowy.

Fakt ten przyczynił się do wydzielenia jego wód jako obręb chroniony - rezerwat - z całkowitym, całorocznym zakazem połowu ryb. Po okresie godowym tarlaki i ikrzaki, wraz z prądem powracają do rzeki głównej Kaczawy. Wylęgły narybek w licznych dołkach i zagłębieniach podrasta w potoku do kilku centymetrów i wraz z wiosennym przyborem wody zostaje zniesiony do wód swoich rodziców. W żerowaniu małych rybek nie ma konkurentów, gdyż w wodzie nie występuje żadny inny gatunek ryb, jedynie rybki narażone są na ataki nielicznie występującego tu zimorodka. Trudny dostęp do potoku, krzaki i zarośla, głazy i zapadliny czynią go uciążliwą pokusą dla kłusowników.

Długość strumienia wynosi od 8 do 12 km w zależności od intensywności opadów atmosferycznych. W latach suchych nitka strumienia skraca się o 1/3 swej długości, gdyż źródełka giną / wsiąkają / w podziemne korytarze po byłej kopalni miedzi w Wilkowie. Początkiem potoku staje się wtedy wypływ z kolektora wodnego z chodnika kopalnianego, a tu woda nigdy nie wysycha. Strumień przepływa przez m. Leszczyna, Prusice, Łaźniki i w Rzymówce wpada do Kaczawy. Przed zimą podczas jesiennych przyborów wody, dorosłe pstrągi znowu wracają na tarlisko i tak opisany cykl powtarza się corocznie.Potok Prusicki - woda chroniona - obręb hodowlany. opis łowiska:

Akwen: Rzeka Potok Prusicki »
GPS: N 51o 4' 36" E 15o 58' 37"
Położenie: Województwo: Dolnośląskie » Powiat: Złotoryja »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Legnica » (zobacz porozumienia Okręg PZW Legnica 2020r »)
Regulamin połowu:Obręb hodowlany - całoroczny całkowity zakaz połowu.
Noclegi w pobliżu: Złotoryja - meteor
Tagi łowiska: DOLNOŚLĄSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Legnica

 

4.2
Oceń
(30 głosów)

Potok Prusicki - woda chroniona - obręb hodowlany. mapa:

Dołączone pliki (1)

  • - Potok Prusicki. - 136 kb

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

XX
+1
Kolego Stanley skoro Prusicki Potok jest wodą na której obowiązuje całoroczny zakaz połowu pstrąga bo jest to matecznik to PYTAM po co wstawiłeś tu ten opis!!! (2010-04-07 10:29)
ramonesramones
+1
Ciekawy opis. Gdy wędkowałem na Kaczawie zastanawiałem się nad tym, żeby pójść w górę potoku aż do źródeł i zrobić fotki ale jednak nie zdecydowałem się na to. (2019-12-19 21:46)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy