Raba - Bochnia Kanał

/ 3 komentarzy

Miejscówka „Kanał” najprawdopodobniej bierze swą nazwę od znajdującego się tutaj kanału zrzutowego wody z oczyszczalni Stalproduktu. Dojazd do tej miejscówki jest wprost wymarzony, pozostaje jedynie kwestia odpowiedniego parkowania pojazdów.

Jadąc ulicą Wygoda w kierunku Smykowa, po minięciu skrzyżowania ulic Wygoda / Hutnicza około 100 m dalej po lewej stronie widać uliczkę asfaltowaną /ulica Graniczna wg mapy Bochni/ która poprowadzi nas na wał, za którym jest budowla ujęcia wody dla Stalproduktu. Już z wierzchołka wału zaskoczy nas piękna perspektywa, gdzie na pierwszym planie mamy spienioną i wspaniale natlenianą wodę Raby /jest to efekt „tamki” z kamienia wielkogabarytowego który tutaj został nawieziony aby zabezpieczyć koryto Raby przed zbytnim w tym miejscy oddziaływaniem wód wpadającej tutaj Babicy oraz tzw.„kanału ulgi „ /burzowego/ zbierającego również wody z terenów północnych Bochni. Spiętrzenie to ma ma na celu również podniesienie poziomu lustra wody dla stacji ujęcia wody Stalprodukt. W dalszej perspektywie widać łąki i pola rolne w okolicach Proszówek. Po zejściu z wału usłyszymy szum wody. To Babica, która znalazła sobie miejsce gdzie może pozbyć się wszystkiego tego, czego pozbywają się „myślący inaczej” mieszkańcy Bochni.

Specyficzny zapaszek który jest w miarę uciążliwy, z dodatkiem różnych „atraktorów” w jakie „uzdatniana” jest Babica, tworzy swoisty mikroklimat tej miejscówki szczególnie w upalne dni i wieczory.

Dobrze natleniona woda Raby w połączeniu z wpływającymi wodami Babicy która niesie różne atrakcyjne dla ryb składniki (atrakcyjne ??) powoduje że można tutaj spotkać dużo narybku oraz ukleje, jelce i inne mniej wybredne gatunki ryb.

Dno jest tutaj miejscami muliste /tuż przy Babicy/ piaszczyste wzdłuż burty od strony miasta po kanał zrzutowy Stalproduktu, a żwirowe od nurtu po przeciwległy brzeg. Wyraźnie ukształtowały się tuż poniżej „tamki” dwie rynny, w których buszuje brzana i kleń oraz na brzegach rynien trafiają się świnki. Przy brzegu /mulistym i piaszczystym/ szczególnie wiosną oraz po większych opadach pojawiają się karasie i to o znacznych wymiarach. Były przypadki odłowu tutaj karpi ale raczej podyktowane to było ingerencją ludzi na niższych odcinkach Raby podczas prac przygotowawczych do budowy autostrady. Na wprost kanału zrzutowego Stalproduktu rozpoczyna się kolejna rynna która zakończona jest zatopionym karczem drzewa. W tej rynnie również często złowić można brzany, klenie, ale największą niespodzianką jest w tym miejscu certa. Poniżej Raba łagodniej toczy swe wody pomiędzy drzewami które ocieniają wodę. Spotkać się tutaj można z leszczem i czasami z karpiem, płociami i krąpiami.

Nad całym tym terenem króluje majestatyczny boleń. Jest tutaj tych ryb kilku sporych przedstawicieli, ostrożnych i trudnych do złowienia. Drobnica często płoszona przez drapieżniki wskaże nam ich rewiry. Sandacze i szczupaki również mają tutaj swoje Eldorado z powodu gromadzącego się przy Babicy narybku i drobnej niedoświadczonej ryby…

Gdyby i tutaj nasi Włodarze poprzez podległe sobie organa /Straż Miejska i Policja/ bardziej nadzorowali teren to zanieczyszczenie wody i brzegu było by minimalne a nam wędkarzom, naszym dzieciom i wnukom dane by było spędzać wolny czas blisko miasta nad wodą.

Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl


Raba - Bochnia Kanał opis łowiska:

Akwen: Rzeka Raba:od Dobczyc -do Wisły »
GPS: N 20o 26' 18" E 20o 26' 18"
Położenie: Województwo: Małopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Kraków » (zobacz porozumienia Okręg PZW Kraków 2024r »)
Regulamin połowu:Zgodny z aktualnym regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Kraków

 

3.8
Oceń
(12 głosów)

Raba - Bochnia Kanał mapa:

Dołączone pliki (1)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

zawerzawer
0
Fajnie opisana miejscówka daje 5:). (2011-01-19 13:35)
pawelek250683pawelek250683
0
napisane na ***** :-) (2011-01-19 18:25)
mackomacko
0
daje 5, moze się tam kiedys wybiore :)
(2011-01-26 19:56)

skomentuj ten artykuł