Zaloguj się do konta

Rzeka Bolszewka

Bolszewka, znana również pod historyczną nazwą Luzińska Struga, to pomorska rzeka o charakterze górskim i długości 31,4 km. Swój początek ma w Jeziorze Lewinko na Pojezierzu Kaszubskim, zaś ujście w kanale rzeki Redy w miejscowości Bolszewo. Przepływa również przez miejscowości Luzino i Gościcino Wejherowskie, gdzie ma swój dopływ w postaci rzeki Gościnnej (Gościciny).
Rzeka często sprawia wrażenie niepozornej: miejscami płytka z kamienistym dnem i wartkim prądem, w innych miejscach znowu głęboka z dnem mulistym. Brzegi rzeki to istne zadanie z gwiazdką dla wytrwałych, często gęsto można się naciąć i z konieczności wracać po własnych śladach.
Co się tyczy ryb, to oprócz pstrąga potokowego można trafić również pstrąga tęczowego, który oczywiście rejteruje z okolicznych hodowli, a tych jest tu niemało. Niestety w lecie 2021 roku do rzeki w na wysokości Gościcina dostały się zanieczyszczenia, oczywiście niewiadomego pochodzenia, w efekcie czego bardzo dużo ryb padło (okoliczni wędkarze mówili nawet o setkach sztuk).
Z niewędkarskich ciekawostek dodam, że na Bolszewce są organizowane spływy kajakowe i ciężko było mi w to uwierzyć, dopóki sam na własne oczy nie zobaczyłem kajakarzy.
Dojazd samochodem w okolice rzeki drogą krajową 6 od strony Wejherowa lub komunikacją miejską z Wejherowa (najlepiej autobus nr 3 lub nr 4 spod Filharmonii Kaszubskiej). Do Gościcina i Luzina można również dojechać pociągiem SKM lub pociągiem Regio. A dalej to już gdzie nogi i fantazja poniosą...

Opis łowiska

Opinie (1)

arasshater

Zrobiłem naprawdę sporo fajnych zdjęć, ale niestety mają za duży rozmiar dla tego portalu, a ja nie będę ich zmniejszał, żeby nie spikselować, ani nie będę specjalnie robił zdjęć w gorszej jakości. Z sześciu, które tu zaproponowałem, wczytały się tylko trzy najsłabsze. Mówi się trudno i żyje się dalej... Jaby co to więcej moich zdjęć można znaleźć w mapach. [2022-03-12 11:54]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej