Rzeka Brda od Woziwodzia do Piła Młyn

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Brda na tym odcinku posiada charakter rzeki górskiej przez co jest zaliczana do krainy pstrąga i lipienia. Szerokośc rzeki można określic miejscami do 30m, a głębokośc do 5-6m. W wielu miejscach rzeka płynie w dolinie, co powoduje, że staje się bardzo niedostępna. Ponadto na brzegach występuje bujna roślinnośc, przez co wędkowanie jest utrudnione. Na szczęście możemy znaleśc kilka miejsc, gdzie możemy spokojnie zarzucic nasz sprzęt. Nie ukrywam, że poszukiwanie właśnie takich dostępnych miejsc jest sporą frajdą zwłaszcza, że przy tej okazji możemy poznawac walory przyrodnicze rezerwatu i samej rzeki. Latem rzeka jest oblegana przez kajakarzy, a co za tym idzie szanse na złowienie ryby w ciągu dnia maleją. Na tym odcinku łowic możemy tylko metodą spiningową lub muchową dlatego też możemy liczyc tylko na rybę drapieżną.Rzeka Brda od Woziwodzia do Piła Młyn opis łowiska:

Akwen: Rzeka Brda: od Woziwody - do Szumiącej (obw. 2) »
GPS: N 53o 34' 33" E 17o 54' 35"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Tuchola » Gmina: Tuchola
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Bydgoszcz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Bydgoszcz 2023r »)
Regulamin połowu:Odcinek tej rzeki znajduje się w rezerwacie Dolina Rzeki Brdy, dlatego poniżej zamieszczę specjalny regulamin dla tego odcinka rzeki, zatwierdzony przez PZW.

REGULAMIN
amatorskiego połowu ryb na wodach rezerwatu Doliny rzeki Brdy (odcinek rzeki Brdy od m. Woziwoda do m. Piła-Młyn) użytkowanych przez Okręg PZW w Bydgoszczy.
A. Rzeka Brda na obszarze rezerwatu traktowana jest pod specjalnym nadzorem.
B. Amatorski połów ryb na rzece Brda w obrębie rezerwatu dozwolony jest na podstawie wykupionej składki na ochronę i zagospodarowanie wód rzeki Brdy u uprawnionego do rybactwa(PZW Bydgoszcz) łącznie z kartą wędkarską oraz rejestrem połowu.
C. Ceny za składki na ochronę i zagospodarowanie wód rzeki Brdy na każdy rok ustala PZW w Bydgoszczy jako dzierżawca wody.
D. Wyniki połowów są rejestrowane i zwrot takiego rejestru jest warunkiem wykupienia następnej składki na ochronę i zagospodarowanie wód rzeki Brdy.
E. Generalnie obowiązują zasady regulaminu amatorskiego połowu ryb PZW, jeśli szczegółowe przepisy nie stanowią inaczej.
F. Zastrzega się możliwość okresowych zmian dotyczących dopuszczenia do połowów w określonych odcinkach rzeki, poszczególnych gatunków, wymiaru ryb i limitów dziennych.

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE
1. Zezwala się na wędkowanie na rzece Brda w obrębie rezerwatu od m. Woziwoda do m. Piła-Młyn (prawy, zachodni brzeg rzeki), docelowo na odcinku rzeki od ujścia rzeki Kicz do m. Piła-Młyn zezwolenia imienne.
Na obszarach zalewowych i tzw. „ martwej Brdy” obowiązują takie same zasady jak na rzece Brda.
2. Dozwolone metody amatorskiego połowu ryb to spinning i metoda muchowa(zakaz zbrojenia wędzisk w kulę wodną i spławiki). Od 01.09. do 31.12. zakaz spinningowania.
3.Obowiązujące wymiary ochronne ryb : pstrąg potokowy – 35 cm. , lipień – 33 cm.
4. Łączna ilość złowionych i zabranych ryb z łowiska z gatunku pstrąg potokowy i lipień to 2 sztuki. Najlepiej stosujmy metodę NO KILL.
5. Wędkowanie spod lodu jest zabronione.
6. Podczas wędkowania należy poruszać się wyznaczonymi odcinkami rzeki i omijać obszary ochrony siedliskowej występowania gatunków chronionych (oznakowane niebieską linią lub odrębną tablicą informacyjną).
7. Poruszanie się pojazdami mechanicznymi na terenie rezerwatu wyłącznie drogami publicznymi lub udostępnionymi dla ruchu kołowego. Na terenie rezerwatu zostały wyznaczone miejsca parkingowe dla pojazdów : Woziwoda-parking Nadleśnictwa, Plaskosz-przy moście, Rudzki Most-stary tartak, restauracja pod „Jeleniem”, przy sklepie , na pozostałym obszarze obowiązuje ruch pieszy. Nie dojeżdżamy na łowisko samochodem, zostawiamy go w wyznaczonych miejscach, dalej idziemy pieszo.
8. Rozpalanie ognisk i biwakowanie nad rzeką w miejscach do tego nie wyznaczonych jest zabronione.
9. Wędkowanie ze sprzętu pływającego jest zabronione .
10. Wędkowanie i poruszanie się po terenie rezerwatu dozwolone jest tylko w porze dziennej.
11. Samowolne budowanie kładek, pomostów oraz niszczenie roślinności przybrzeżnej jest niedozwolone.
12. Zabrania się zaśmiecania terenu rezerwatu, wędkarz zobowiązany jest do utrzymania i pozostawienia porządku.
13. W razie wystąpienia zagrożenia pożarowego możliwość wprowadzenia terminowego zakazu wstępu do rezerwatu.
14. Dokumenty uprawniające do połowów tj. kartę wędkarską, aktualną składkę na ochronę i zagospodarowanie wód rzeki Brda, rejestr połowów należy okazywać na żądanie osób posiadających uprawnienia do kontroli, którymi są: Policja, PSRyb. , Społeczna Straż Rybacka Powiatu Tucholskiego, Grupa Interwencyjna Straży Rybackiej przy Okręgu PZW w Bydgoszczy oraz Strażnikom Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
15. Sumiennie wypełnimy rejestr połowów otrzymany przy zakupie składki na wędkowanie prosimy niezwłocznie po sezonie wędkarskim przekazywać do Okręgu PZW w Bydgoszczy(osobiście lub pocztą) lub przy okazji odnowienia licencji na następny rok w macierzystym kole PZW( przekazać skarbnikowi).
Noclegi w pobliżu: Tuchola - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Bydgoszcz

 

3.6
Oceń
(16 głosów)

Rzeka Brda od Woziwodzia do Piła Młyn mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

grisza-78grisza-78
0
Ach ta Brda..... Piękna rzeka ! (2013-12-15 18:57)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy