Rzeka Górna Płociczna

/ 4 komentarzy

Pstrągowa rzeka Płociczna (lewy dopływ Drawy) uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek Pomorza Zachodniego. Do jej niezwykłego uroku przyczyniają się malownicze jeziora, przez które przepływa, otaczające ją rozległe lasy, urozmaicona rzeźba terenu oraz dziki przełom, znajdujący się w dolnym biegu rzeki.

Płociczna wypływa z łąk położonych w odległości około 5 km na południowy wschód od Mirosławca w powiecie wałeckim (województwo zachodniopomorskie). Uchodzi zaś do Drawy w pobliżu m. Przesieki. Całkowita długość rzeki wynosi 51 km. Powierzchnia dorzecza – 440 km kw.

Do Płocicznej uchodzi kilka dopływów pstrągowych, zasilając ją w wodę i pogłębiając koryto oraz szerokość rzeki. Największe z nich to Runica i Cieszynka. Runica (długości 16 km) wpada do Płocicznej na północno-wschodnich krańcach Drawieńskiego Parku Narodowego. Ostatni, prawie 1,5-kilometrowy, odcinek Runicy jest granicą DPN i wędkowanie na nim jest zabronione. Cieszynka natomiast uchodzi do Płocicznej w środkowej części parku przy jego wschodniej granicy. Na biegu Płocicznej leżą 3 piękne jeziora. Pierwsze z nich, Sitno (powierzchnia 71 ha), leży w północno-zachodniej części DPN. Udostępnione jest do wędkowania tylko z północno-zachodniego brzegu. Około 8 kilometrów niżej leży jezioro Płociczno (50 ha), całkowicie zamknięte dla wędkarzy. Tysiąc pięćset metrów niżej leży jezioro Ostrowiec (pow. 388 ha, gł. 19 m). Jezioro to jest jednym z najpiękniejszych jezior Pomorza, otoczonym ze wszystkich stron dziewiczym lasem, zwanym Puszczą nad Drawą. To bardzo rybne jezioro udostępnione jest do wędkowania tylko z zachodniego brzegu.

Dolny, najpiękniejszy i najbardziej pierwotny odcinek rzeki Płocicznej, płynącej bystro przez jar i przełom, otoczonej szczelnie dziewiczym lasem, jest, niestety, dalej niedostępny dla wędkarzy. Opisałem go szerzej w „WW” 8/1999.

Górny odcinek Płocicznej przez kilka kilometrów ma charakter wąskiego i płytkiego rowu. Początkowo rzeka płynie w kierunku południowym, a później południowo-zachodnim przez łąki i pola uprawne. Po drodze uchodzą do rzeki rowy melioracyjne i małe cieki, nieco ją pogłębiając. Brzegi rzeki porastają krzaki i olchy.
Kilkaset metrów za wsią Płociczno rzeka wpływa w tereny leśne i pod względem wędkarskim staje się już interesująca. Głównymi mieszkańcami jej szybkiego nurtu są już pstrągi potokowe oraz małe ryby charakterystyczne dla krainy pstrąga. Rzeka jest dalej wąska i dość płytka, ale ma liczne zagłębienia, zwłaszcza w meandrach. Dno jest przeważnie piaszczyste, miejscami żwirowate i kamieniste. Często w nurcie zalegają powalone drzewa, stanowiące dobre kryjówki dla potokowców.

Kilka kilometrów niżej rzeka zatacza łuk i zmienia kierunek biegu na południowy. W tym miejscu, z prawej strony, uchodzi do Płocicznej malownicza struga o bardzo szybkim nurcie i twardym, piaszczysto-żwirowatym dnie. Struga ta odwadnia dwa leśne jeziora leżące na jej biegu. Nieco wyżej leży pierwsze z nich – Lubicz Mały (pow. 12 ha), a około 1000 m wyżej drugie – rynnowe jezioro Lubicz Wielki (pow. 32 ha, gł. 3 m). W przyujściowy odcinek strugi często wpływają spore pstrągi potokowe z Płocicznej.

Poniżej ujścia strugi Płociczna płynie dwukorytowo przez mniej więcej kilkaset metrów, w otoczeniu śródleśnych łąk. Lewe koryto jest dość wąskie, ale znacznie głębsze od prawego. W kilku miejscach przerzucone są przez rzekę prowizoryczne kładki, umożliwiające przejście na drugą stronę. Na końcu śródleśnej łąki rzeka przepływa pod mostkiem na lokalnej drodze wiodącej ze wsi Jeziorki do Nowej Studnicy. Niżej Płociczna przepływa pod mostem kolejowym. Około 700 m od mostu, na zachód, znajduje się stacja PKP Krępa Krajeńska.

Za mostem nurt rzeki się wzmaga. Uregulowana Płociczna płynie prostymi odcinkami przez wąskie śródleśne łąki. Dalej ponownie otacza ją gęsty las, a dolina rzeki ma charakter jaru. W nurcie zalegają powalone drzewa, a dno miejscami jest kamieniste.

Z lewej strony wpływa do Płocicznej, wspomniana już, pstrągowa Runica, która niekiedy niesie więcej wody niż sama Płociczna. Pogłębiona rzeka wpływa ponownie na śródleśne łąki ciągnące się z lewej strony rzeki. Z prawej Płociczna przyjmuje maleńki ciek odwadniający, leżące kilka kilometrów wyżej leśne jezioro Krępe. Dalej dolina rzeczna znacznie się rozszerza. Płociczna płynie przez podmokłe łąki, zatacza łuk w prawo i wkrótce wpływa do jeziora Sitno.

Ichtiofauna opisanego odcinka składa się głównie z pstrągów. Okonie i ryby białe można złowić zwłaszcza w pobliżu ujścia dopływów prowadzących wodę z pobliskich jezior. Lipienie, trocie wędrowne, klenie i inne ryby prądolubne, licznie występujące w dolnym biegu Płocicznej, do górnego biegu nie docierają ze względu na barierę, jaką stanowią jeziora leżące na biegu rzeki. Natomiast według prof. Romana Sycha („Przegląd Rybacki” sierpień 2000): „W dorzeczu Drawy udokumentowano występowanie troci jeziorowej w dopływach: Płocicznej, Runicy i Korytnicy z jeziorami Ostrowieckie, Płociczno, Sitno. W rzekach stwierdzono bytność narybku i pojedyncze, duże gniazda tarłowe, w jeziorach sporadyczne duże osobniki troci”. A więc oprócz pstrąga potokowego w Płocicznej i Runicy możemy, przy odrobinie wędkarskiego szczęścia, złowić także troć jeziorową.

WARTO WIEDZIEĆ
Górna Płociczna i wymienione dopływy należą do krainy ryb łososiowatych Okręg PZW Piła. Na Płocicznej, od źródeł do granicy DPN, obowiązują przynęty sztuczne. Na Runicy od jeziora Tuczno do granicy DPN – przynęty sztuczne i zakaz spinningowania od 1.09 do 31.12. Na Cieszynce: od źródeł do jeziora Staw Młyński oraz od wypływu z jeziora Dubie do granicy DPN – przynęty sztuczne i zakaz spinningowania od 1.09 od 31.12. Zakwaterowanie w zajeździe w Tucznie i Domu Pracy Twórczej SARP w Tucznie.



Rzeka Górna Płociczna opis łowiska:

Akwen: Rzeka Płociczna »
GPS: N 53o 18' 9" E 16o 7' 39"
Położenie:
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2024r »)
Regulamin połowu:Na Płocicznej, od źródeł do granicy DPN, obowiązują przynęty sztuczne. Na Runicy od jeziora Tuczno do granicy DPN oraz na Cieszynce zakaz spinningowania od 1.09 do 31.12.
Noclegi w pobliżu: Mirosławiec - meteor
Tagi łowiska: RZEKI Okręg PZW Piła

 

4.2
Oceń
(6 głosów)

Rzeka Górna Płociczna mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
Bardzo fajny opis. Niestety nie miałem okazji tam wędkować. Jako początkujący wędkarz wędkowałem na położonym niedaleko jez. Bytyń Wielki. Piekne okonie i węgorze w samo południe. (2009-08-28 11:17)
kastkast
0

Płociczną znam bardzo dobrze z lat poprzedzających powstanie D.P.N.Piękna rzeka z pięknymi pstrągami.Kiedyś.Dzisiaj wędkarzom wstęp wzbroniony.Za to dla kłusowników eldorado.Wiem od znajomego leśniczego-nieliczna straż nie daje rady.Co szkodzi włodarzom Parku wydać limitowaną ilość zezwoleń wędkarzom?!Wydaje mi się,że po prostu chcą mieć święty spokój,no i są niekompetentni.Co świadczą o tym bzdurne przepisy odnośnie wędkowania na Drawie.Zresztą co się dziwić,ten kraj jest chory,przeżarty korupcją i opleciony mafijno-politycznymi mackami.Wodom cześć!

(2010-02-13 14:21)
kardynalkardynal
+1

kast ! Twój wpis popieram w 100%. Na górnej Płocicznej spiningowałem w latach 70-80-90 ubiegłego stulecia, wtedy tez byli kłusownicy! co pobyt nad Płociczna to zdejmowaliśmy po kilkanaście samołówek na odcinku od  Płociczna do Krępy Krajeńskiej, ale pstrągi występowały, lorbasy takie, że aż serce skakało z radości. Będąc w ubiegłym roku przeżyłem szok. Odcinek od Płociczna do wpływu Runicy- jeden niewymiarowy pstrążek. Ten odcinek nigdy nie był zarybiany przez PZW, pstrągi były z naturalnego tarła! O odcinku poniżej jez. Sitno to można tylko powspominać takie były tam pstrągale, kto w latach przed powołaniem tzw. DPN bywał na tym odcinku Płocicznej to wie co mam na myśli. Teraz ta woda jest bezrybna no może okresowo jak płocie płyną na tarło do jez. Sitno. 

Mam uwagę do autora opisu:

cyt. z artykułu"Poniżej ujścia strugi Płociczna płynie dwukorytowo przez mniej więcej kilkaset metrów, w otoczeniu śródleśnych łąk. Lewe koryto jest dość wąskie, ale znacznie głębsze od prawego. W kilku miejscach przerzucone są przez rzekę prowizoryczne kładki, umożliwiające przejście na drugą stronę."

Widać, że kolega był na tym odcinku w latach 70 !!! lub w ogóle.!? Ponadto nie widzę w artykule opisu tak charakterystycznej rzeczy dla górnej Płocicznej jaką są progi na tej rzece, tak drewniane jak i kamienno-betonowe. To w ich pobliżu występowały najczęściej piękne pstrągi.Występowały!!! Teraz to tylko SERCE BOLI!!!

Pisząc o czymś trzeba tam być, zobaczyć, schodzić kilometry po chaszczach, zrobić kilka fotek, złowić-wypuścić kilkanaście ryb, a nie przepisać, powielać dawno opisane łowisko !!!! Pozdrawiam Kardynał.

(2010-02-13 15:58)
kastkast
0
Mam propozycję dla "Kardynała".Widzę,że mamy wspólne tereny łowieckie.Ja pochodzę z Gorzowa,a kiedyś kilka lat pracowałem w Trzciance.Może się spikniemy?! (2010-02-14 13:27)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy