Rzeka Gwda

/ 8 komentarzy / 5 zdjęć


Ktoś kto trafi tutaj pierwszy raz, może się zdziwić, że tak piękna i atrakcyjnie wyglądająca woda jaką jest Gwda rzadko jest odwiedzana przez wędkarzy. Gwda jest rzeką nizinną chociaż można w niej zauważyć akcenty wody górskiej. Rzeka meandruje łąkową, miejscami lekko podmokłą doliną. W licznych zakolach znajdują się głębokie doły i rynny omywające burty brzegowe. W nurcie można znaleźć powalone drzewa przez bobry które tutaj licznie występują. Jednak ostatnimi czasy drzew jest coraz mniej bo panowie melioranci zaczęli ”upiększać rzekę”.

Dno miejscami pokrywa żwir oraz drobny piasek, a także kamienie. Woda płynie tutaj dość szybko ale są miejsca w których występują spowolnienia nurtu, a nawet spokojnej wody. Przybrzeżne partie wody miejscami lekko zamulone są porośnięte nieliczną ilością strzałki wodnej, grążela i traw.

Brzegi są twarde i podwyższone, porosłe coraz bujniejszą roślinnością łąkową, kępami wiklin oraz pojedynczymi drzewami w postaci wierzb, topól, osiki i olch.
Jak już wspomniałem rzekę zamieszkują bobry, które drążą dziury i jamy w które nierozważny wędkarz może wpaść. Idąc brzegiem bądźcie ostrożni.
Jakie występują gatunki ryb? W Gwdzie możemy spodziewać się brzan,których jest ich dość dużo i dorastają do ponad 6kg,lecz przeważnie trafiają się na wedkę takie około 2-4kg, ale mogą niekiedy zaskoczyć wędkarza. Ryby te są bardzo mocne i wartki nurt pozwala im wygrać walkę z wędkarzem. W rzece nie brakuje leszczy, trafiają się także pojedyncze karpie, karasie, węgorze i miętusy. Można liczyć na brania płoci i krąpia oraz pięknego klenia. Z drapieżników najwięcej (chociaż też coraz mniej) jest okonia i szczupaka. Zauważyłem że w rzece jest coraz to więcej bolenia sztuki takie po 2-4kg dość często trafiają się na wedkę. Dużo jest też lipienia co świadczy o czystośći rzeki oraz pstrągi. Głowacica, która była tutaj kilka lat temu wpuszczana niestety znikła i nie wiadomo co się z nią dzieje.

Tutejsi wędkarze najczęściej łowią na przepływankę, przystawkę i gruntówkę z koszyczkiem zanętowym. Przynęty które stosują to kukurydza, groch, pszenica, białe robaki i czerwone a na brzany dobry jest żółty ser. Miejscowi także korzystają ze średniego spinningu.

Będąc nad rzeką można zauważyć, że brzegi są zadbane, tylko z rzadka znajdują się śmieci, więc drogi Wędkarzu jeśli odwiedzisz Gwdę w okolicy Piły i Ujścia uszanuj czystość i porządek nad rzeką i nie śmieć ! Jak możesz to wypuść rybę, a na pewno ona odwdzięczy Ci się w przyszłości.Rzeka Gwda opis łowiska:

Akwen: Rzeka Gwda »
GPS: N 53o 5' 9" E 16o 44' 48"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Ujście - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Piła

 

4.8
Oceń
(30 głosów)

Rzeka Gwda mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

minusminus
0
Bywałem nad tą rzeką jako dziecko w okolicach Lędyczka. Pamiętam swoje pierwsze garbusy na bambusa. Mój ojciec często polował w tych okolicach na kaczki i równie często zarzucał gruntówkę na którą udało mu się wyciągnąć pięknego sandacza i to w dzień swoich imienin. Były to lata osiemdziesiąte więc zaopatrzenie sklepów było marne, więc taki sandał jak znalazł na stół imieninowy. Okonie po 30 cm łowiłem w samo południe przy trzcinach na czerwonego robaka, brały jeden za drugim. Piękne czasy. Teraz mam trochę daleko nad tą rzekę ale wspominam ją z wielkim sentymentem. Może się kiedyś wybiorę w rejony mojego dzieciństwa. Dziękuję za fajny artykuł  - normalnie się wzruszyłem. Daję *****
(2010-04-16 12:55)
Mateusz997PilaMateusz997Pila
0
Teraz niestety jest coraz mniej ryb, trudno złapać coś większego.
A co do brzany, macie może jakieś dobre miejsca w okolicach lub w samej Pile?
pozdr :)
(2010-07-11 11:23)
karpiarzpilakarpiarzpila
0
I tutaj się mylisz kolego. Gwda jest piękna, rybna i ma swój niepowtarzalny urok. Jest rzeką niebywale chimeryczną no ale to jest własnie to co mnie motywuje. Ponad 2 kilowe liny, ponad 3 kilowe leszcze piekne kilogramowe plocie, potężne jazie, klenie, brzany oj można by pisać i pisać. Pzdr. (2010-10-20 16:54)
saskloszsasklosz
0
A i pstrą się jeszcze trafi :-) (2013-03-03 13:40)
zbigniew-lopacizbigniew-lopaci
0
No to panowie macie zgryz. Ja nad tą rzeką spędziłem wiele dni i nocy a co za tym idzie troszeczkę ją znam. Znam, ale tylko do tamy w Tarnówce no i w górę do zalewu w Podgajach. Ryby jest tak mało że na palcach możemy policzyć. Ktoś mądry wpuścił suma i o okazach karpiowatych możemy pomażyć. Owszem jest tu płoć wszędobylska, szczupak i okoń. Dawniej było mnóstwo lina, karpia i węgorza a nawet miętusa. Nie mówię że jest to całkowite bezrybie , lecz amur stara się wykosić co się da , więc naturalnych kryjówek jest coraz mniej.Woda jest piękna, ale wiadomo kto zrobił nam wędkarzom pod górkę. Pozdrawiam. (2013-03-07 19:44)
Jelec1983Jelec1983
+1
Z uwagą przeczytałem ten opis a to dlatego ,że w tym sezonie wybieram się właśnie nad Gwdę. Mała uwaga: jeśli tak jak w opisie - wędkarze rzeczywiście stosują przynęty zwierzęce to robią to niezgodnie z przepisami, regulamin PZW Piła wyraźnie mówi przecież , że na Gwdzie dopuszczalne są tylko przynęty roślinne. (2017-01-05 15:10)
Jelec1983Jelec1983
0
Witam. Poszukuję informacji na temat Gwdy w powiecie złotowskim , powyżej Lędyczka i dalej : koło Grudnej, Piecewa itp ... Czy ktoś udzieli mi odpowiedzi w zakresie stosowanych tam metod ( gramatury spławika itd ), głębokości, gatunków ryb najczęściej trafiających na wędkę ? (2017-01-07 19:44)
ArekWawa111ArekWawa111
0
dzisiaj po raz pierwszy byłem nad tą rzeką, urokliwe miejsce (okolice miejscowości Byszki). zgubiłem 3 przynęty spiningowe, ale było fajnie, kilka razy coś stuknęło w kija. na pewno tu wrócę, tylko muszę się dozbroić ;]. (2018-09-19 20:39)

skomentuj ten artykuł