Zaloguj się do konta

Rzeka Gwoźnica

Gwoźnica wypływa ze źródeł na terenie miejscowości o tej samej nazwie. Jej główny bieg znajduje się na terenie gminy Niebylec, a końcowy odcinek wraz z ujściem do rzeki Wisłok w miejscowości Wyżne - gmina Czudec. Dojazd od strony Rzeszowa drogą krajową w kierunku na Barwinek. Gwoźnica należy do wód krainy pstrąga i lipienia a dozwolone metody to spinning (zakaz stosowania od 01.09 do 31.01) i sztuczna mucha. Moim zdaniem najciekawszy odcinek tej rzeczki biegnie od miejscowości Niebylec do jej ujścia. Głównym gatunkiem w górnym i środkowym biegu jest pstrąg potokowy a w dolnym odcinku pojawia się kleń, jelec i płotka. 

Brzegi są gęsto porośnięte olchą, wierzbą, czarnym bzem i leszczyną a w sezonie letnim dochodzi do tego zestawu (tak ukochana przez pstrągarzy) ściana pokrzyw poprzeplatana wszelkiego rodzaju powojami i roje wygłodniałych komarów. Słowem istny raj. Dlatego mniej odpornym na takie niedogodności polecałbym wyprawę na początku sezonu. Dzięki regularnemu zarybianiu populacja pstrąga jest dość liczna. Większość łowionych ryb nie przekracza 30cm jednak spotkanie z okazem przekraczającym 40cm nie należy do rzadkości. 

Pstrągi powyżej 50cm to już rarytas ale w pobliżu ujścia co roku trafia się jakiemuś szczęśliwcowi kaban powyżej magicznej sześćdziesiątki (zazwyczaj samiec) Z przynęt polecałbym przede wszystkim woblery . Ze względu na zmienny charakter rzeczki (dołki, wypłycenia, podmycia) stosuję wobki w różnej wielkości i o odmiennej pracy.Kolory to głównie imitacje kiełbi, pstrągów, strzebli i kleni. Czasami sięgam po wahadełka i jigi. Inne rodzaje przynęt i ich wybór pozostawiam w gestii każdego chętnego do odwiedzenia Gwoźnicy. Życzę połamania


Opis łowiska

Mapa

Czytaj więcej