Zaloguj się do konta

Rzeka Krępa

Przeglądając przedstawione na naszej stronie łowiska zaskoczył mnie brak opisu rzeki Krępy, która jest dość często miejscem wypadów wielu wytrawnych wędkarzy. Postanowiłem ten oczywisty błąd naprawić i przedstawić ją szczególnie początkującym wędkarzom bo myślę, że warto. Zwłaszcza, że opisując ostatnio akweny, które zostały zarybione wymieniłem również tą rzekę. Opis rzeki w Wikipedia Wolna Encyklopedia przedstawia się następująco:

„ Krępa również zwana Krempą, rzeka w województwie zachodniopomorskim, powiecie goleniowskim, dopływ Odry / Roztoki Odrzańskiej / o długości ok. 15 km. Rzeka ma swoje źródła w Puszczy Goleniowskiej, w okolicach wsi Kąty, na terenie gminy Stepnica. Następnie przepływa przez osadę Gaje, obok miejscowości Budzień oraz Krępsko i wpływa w podmokłe tereny łąk, torfowisk i lasów olsowych Doliny Dolnej Odry. Dolny odcinek na długości 4,5 km. jest południową granicą rezerwatu przyrody „ Olszanka ”. Część dolnego odcinka Krępej posiada obwałowane brzegi, w większości jest jednak rzeką dziką o znaczeniu jedynie przyrodniczym, wpływa do Odry – Roztoki Odrzańskiej na granicy miasta Police, gminy Goleniów i gminy Stepnica ”.

Dojazd do rzeki jest możliwy drogą nr 112 przez Krępsko, Kąty i Budzień oraz drogą nr 113 w kierunku wsi Święta. Osobiście korzystam z drogi nr 113 dlatego opiszę dojazd do Krępy z tego kierunku. Pierwsza możliwość to w okolicy ostrego zakrętu przy Bolesławicach skręcić w prawo i tzw. „ jumbami ” wzdłuż kanału, a później lasu dojedziemy do miejsca rozwidlenia drogi. Udając się zarówno w prawo jak i prosto dojedziemy do wału, gdzie kończy się jazda i można rozpocząć wędkowanie. Droga szczególnie w okresie deszczów jest okropna i może być miejscami trudno przejezdna, a przy rozwidleniu nawet niemożliwa. W okolicy możemy skorzystać z kilku zbiorników wodnych pozostałych po wyrobiskach potorfowych, np. w okolicach paśnika dla dzikiej zwierzyny.

Druga droga prowadzi do byłego mostu na rzece Krępej. Byłego bo obecnie mostu już nie ma.. Prawdopodobnie został „rozebrany” przez handlarzy złomem. Chcąc dojechać do tego miejsca należy przy ostatnich zabudowaniach w Świętej skręcić w prawo w drogę gruntową, która jest dość długa i trudna do pokonania, przy czym dość łatwo ją pomylić. Najlepiej udać się w to miejsce z kimś kto już tam był. W każdym razie warto poznać te miejsca z szeregu względów. Widoki nad rzeką są naprawdę przepiękne.

Oprócz oznak życia ptaków, ryb i zwierząt nad rzeką panuje cisza, woda płynie leniwie, jakby w zwolnionym tempie. Jeżeli są wędkarze to nie w takich ilościach jak w innych , łatwiej dostępnych miejscach. Teren jest mocno zarośnięty, a stanowiska wędkarskie trzeba sobie uformować. Dużo ptaków i zwierząt, które można w spokoju poobserwować. Jednym słowem raj dla miłośników przyrody. Ze względu na mocno zarośnięte brzegi rzeki wskazane jest wędkowanie przy użyciu sprzętu pływającego. Krępa jest dość często zarybiana różnymi gatunkami. Zarówno wędkarze spławikowcy jak i spinningiści znajdą coś dla siebie. Teren po którym płynie rzeka jest podmokły, a miejscami nawet bagienny.

Trudno jest określić jednoznacznie głębokość Krępej, ale raczej należy ona do rzek płytkich o znacznie porośniętym i zamulonym dnie. Szerokość jej jest różna, ponieważ miejscami jest bardzo zarośnięta. W okresie letnim dostęp do rzeki nie jest trudny, znacznie gorzej jest w pozostałych porach roku. Najczęściej łowionymi rybami są oczywiście okoń, płoć, krąp, leszcz i szczupak, ale występuje również lin, jaż, karaś, miętus, a nawet karp. Rzeka ze względu na opisane powyżej walory jest godna polecenia.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (2)

Kiris

Nie wiem czy to błąd czy celowe ukrycie łowiska przez "wytrawnych wędkarzy" ( ha ha ha). Pozdrawiam [2009-10-16 17:33]

kzaj73@tlen.pl

rzeka faktycznie piękna ,ale dojazd masakra i dobrze bo przynajmniej jest spokój hehehe [2013-10-22 14:09]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.