Rzeka Łyna

/ 4 komentarzy / 4 zdjęć


Łyna – ta najdłuższa rzeka Warmii i Mazur nie płynie w całości w Polsce. Jest to interesujący ciek wodny począwszy od źródeł, które usytuowane są w malowniczym wąwozie. Spacer tam ułatwia znakowany szlak pieszy, pozwalający zwiedzić rezerwat erozji wstecznej.
Łyna to również ciekawy szlak kajakowy o dużej różnorodności i rozmaitym stopniu trudności (między jez. Ustrych a wsią Ruś rzeka ma charakter górski).
Nad tą rzeka położone są miasta Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warminski, Bartoszyce, Sępopol w Polsce i Frydląd ( niem. Friedland, ros. Prawdinsk), Allenburg (ros. Drużba), Welawa (niem. Wehlau, ros. Znamieńsk).
Łyna jest pracowitą rzeka. Po polskiej stronie woda rzeki napędza turbiny pięciu elektrowni. Największa siłownia wodna na tej rzece jest niestety po stronie rosyjskiej we Frydlądzie. Pochodząca z początków XX wieku siłownia wodna wiele lat po wojnie była dewastowana przez Rosjan, lecz ostatnio ponownie ja wyremontowano. Cofka jeziora zaporowego tej hydroelektrowni sięga miasta Sępopol. Muszę tu dodać ,że obfituje ona w różne gatunki ryb z czego najwięcej kleni,boleni szczupaków, leszczy i płoci, bardzo mało jest brzany ale ostatnio odnotowuje się jej powrót 

3.8
Oceń
(13 głosów)- opinie i komentarze

kwiatekkwiatek
0
kolego po kiju !jesli masz jakies wiadomosci o tej pieknej rzece w okolicy wsi Rus To bardzo bym cie prosil bo wybieram sie na pare dni w te okolice ! pozdrawiam !kwiatek kolo nr 13 chodaków (2008-03-29 15:10)
spinningowiecspinningowiec
0
Dziękuje za piękny opis.
(2009-04-08 21:28)
radoslaw-glowacradoslaw-glowac
0
Koledzy wiecie może jak brania miedzy dobrym miastem a Olsztynem , tak za dywitami (2014-01-13 19:04)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Na tej rzece mają jeszcze powstać 2 MEW. Jedyne łowisko w okolicy na której normalnie sum europejski występuje i ma się dobrze.... (nie jak bezmyślne zarybienia tym gatunkiem jezior...) (2014-04-27 13:13)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy