Zaloguj się do konta

Rzeka Muszynka

Muszynka - niewielka górska rzeka powstająca z połączenia potoku Mochnaczka oraz Kryniczanka. W pewnych etapach rzeka przebiega w sposób naturalny - nieuregulowany (np. od ujścia do rzeki Poprad do miejsca na wysokości stadionu piłkarskiego LKS Muszynianka) resztę zaś stanowią murowane wodospady - te miejsca to część uregulowana. Dno rzeki kamieniste, miejscami żwirowo piaskowe (ok 20% wraz z rozlewiskami z wodospadów). Głębokość Muszynianki wacha się od 30-50 cm w miejscach płytkich do 70-150cm w miejscach takich jak rozlewiska wodospadów).

Brzegi rzeki zróżnicowane porośnięte wierzbami lub wikliną co czasem stanowi problem w precyzyjnym podawaniu muszki w wybrane miejsce.
Rzeka keidyś była zwana KAMIEŃCEM - od olbrzymich rozlewisk oraz wszechobecnych dużych kamieni. Starsi wędkarze wspominają Muszynkę jako miejsce pełne dorodnych pstrągów oraz lipieni. Dzisiaj dzięki sprawnemu systemowi kanalizacji miejskiej w Krynicy, Mochnaczce, Powroźniku oraz Muszynie (ul. Słoneczna i Polna) w rzece nadal możemy łowić pstrąga oraz lipienia. Przeciętny wymiar pstrąga złapanego na muchę lub nimfę w 2009 od 15 maja do 30sierpnia wynosił 26cm (moje własne statystyki na podstawie złowionych 42sztuk) oraz lipienia 25cm (przy złowionych 17sztukach) nie licząc łamacza wędek który mierzył około 40-45cm - ryba jednak zerwała się w ostatniej chwili tuż przed wyciągnięciem z wody:( Pozostałe gatunki ryb to: ukleja, kleń, świnka(u ujścia do rzeki Poprad) oraz co ciekawe głowacica, która czasami podchodzi z Popradu do miejsc w okolicy mostu kolejowego i samochodowego.
Zapraszamy wszystkich wędkarzy muchowych na Muszynkę! Połamania kija

Opis łowiska

 • Akwen: Rzeka Muszynka
 • GPS: N 49o 21' 36" E 20o 54' 22"
 • Położenie: Województwo: Małopolskie
 • Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Nowy Sącz (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2022r »)
 • Ryby: Kleń» Lipień» Świnka»
 • Regulamin: Rzeka Muszynka włączona jest do "krainy pstrąga i lipienia" i można na niej łowić wyłącznie na SZTUCZNĄ MUCHĘ.
  Szczegółowe granice łowiska :
  1.Od ujścia potoku Mochnaczka w km 12,4 do ujścia potoku Kryniczanka w km 4,8.
  2.Od ujścia potoku Kryniczanka w km 4,8 do ujścia do Popradu
  ZAKAZ POŁOWU 1.01 –15.05.

Mapa

Opinie (1)

góral

Witaj Bartek same piąteczki za łowiska . [2009-12-08 18:56]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.