Bolenie na Noteci

/ 3 komentarzy

Znaczną część wolnego czasu spędziłem nad wodą, sprawdzając pobliskie jeziora, rzeki i wiem gdzie warto udać się z wędką.
Chcialbym omowić miejsca połowu bolenia. Jest to ryba bardzo trudna do złapania, co może potwierdzić 99% wędkarzy i mało, który może pochwalić się tym gatunkiem wśród trofeum.
Boleń zapamiętuję brzeg rzeki i jeżeli zobaczy coś nowego przestaje żerować. Więc jeśli ktoś nad rzeką zobaczy wędkarza „idącego” na kolanach to nie znaczy, że się upił tylko próbuje podejść bolenia. Sam kilka razy tak się zachowałem. Boleń jest rybą, która lubi silny nurt wiec tam trzeba go szukać. Jego główne menu stanowią uklejki więc należy wybierać przynęty zbliżone wyglądem do tej rybki. Osobiście używam popera12-14 cm w kolorach: grzbiet czarny reszta srebrna z domieszką małej ilości czerwonego z przodu. Jest to przynęta pływającą, więc należy otworzyć kabłąk i wypuścić około 100 m żyłki. Boleń z takiej odległości nie jest w stanie niczego zauważyć i nasze szanse znacznie wzrastają. W taki sposób złapałem swojego rekordowego bolenia 3,20kg. Inną przynęta jest wahadło z angielskiego spooin (łyżka). Bardzo dobrze skonstruowana przynęta – leci bardzo daleko ale ma jedna wadę nadaje się tylko do rzeki bo pracuje dopiero w silnym nurcie. Nadmieniam, że obie przynęty dostępne są za około 5 zł. Dodam, że na popera oraz wahadło z powodzeniem można łapać także okonie i szczupaki.
Miejsca w których można złapać srebrną torpedę opisze chyba z dokładnością co do metra. Pierwsze miejsce to odcinek rzeki Gwdy idący przy ul. Walki Młodych w kierunku Kaliny. Bezpośrednio za mostem idacym na obwodnice drogi krajowej. Tuż za mostem można pozostwiac pojazd i tu zaczyna się kraina bolenia. Gdy pierwszy raz tu byłem a dopiero co wykupilem karte i chyba nigdy nic wczesniej nie złapalem , podszedl do mnie wedkarz i mówi "i jak złapal pan dziś już bolenia" . Powiedzialem, że nie a pięć minut później wyciągnąlem sztukę 3.20. Na poczatku zastanawialem sie co to za ryba bo troche inaczej wygląda na zdjęciach a inaczej na żywo. Za mostem w dól rzeki jest prosty odcinek jakieś 200 m i na calym tym terenie stoją bolenie. Połów w tym miejscu jest ułatwiony gdyż jest tam wysoka roślinność i nie musimy aż tak mocno się chować. Jeżeli tu nic nie złapiemy, przemieszczamy się dalej. Warto jednak obłowić dokładnie to miejsce, ponieważ występuje tu również bardzo ładny okoń.
Idąc dalej w kierunku Kaliny około 100 m przed „smokiem” jest parking dla wędkarzy po kilku metrach znajdziemy się nad urwistym brzegiem po jego prawej stronie mamy dość duże rozlewisko a po lewej usytuowana jest wyspa. Z lewej strony wyspy jest miejsce żwirowe, występuje tam lipień. Sama wyspa jest bardzo trudnym miejscem do połowu z uwagi na gąszcz roślinności. Kolejnym miejscem boleniowym jest teren rzeki nad łąkami. Wystarczy cofnąć się jakieś 100 m w stronę Piły od parkingu. Mamy tu długi prosty odcinek rzeki. Na końcu jest zakręt a w nim powalone duże drzewo, to za nim widziałem największe bolenie. Jeżeli opisuje Gwdę chce powiedzieć amatorom lipienia gdzie łatwo go złapac. Za tamą na Zielonej Dolinie przy ul Wyzwolenia wystarczy zejść nad rzekę z mostu i po obu stronach na zwirowisku latwo złapac lipienia, wystepuje tu też brzana.Bolenie na Noteci opis łowiska:

Akwen: Rzeka Noteć: od Nakla- do ujścia Drawy »
GPS: N E
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2022r »)
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Piła

 

2.8
Oceń
(6 głosów)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

kardynalkardynal
0
Witam! Rzeka Noteć koło Wałcza ??? Kuba kup sobie mapę!
(2011-12-28 20:32)
xkuba8111xkuba8111
0
Przepraszam pomyliłem się z Czarnkowem. (2011-12-30 12:54)
ukyuky
0
Tytul Rzeka Notec, a opowiadanie jest o Gwdzie??????????????????????????????
(2012-02-02 14:07)

skomentuj ten artykuł