Nysa Łużycka.
Nysa łużycka jest największym lewobrzeżnym dopływem Odry.
Długość Nysy to około 254 km, z czego pierwsze 50 km znajduje się w Czechach.
Opis dotyczy odcinka Nysy łużyckiej od tzw,trójstyku, czyli granicy Polski,Czech i Niemiec do miejscowości Toporów.
Jest to długość około 75 km biegu rzeki.
Nysa Łużycka na tej długości jest bardzo zmienna.Niektóre odcinki są charakterystyczne dla rzek górskich.
Opis zacznę od Nysy w okolicach Miejscowości Koźlice.Jest tam kilka progów, co powoduje, że powyżej progu jest woda głębsza a poniżej są rynny, w których można z powodzeniem połowić.W głębszych partiach można złowić leszcze,płocie,karpie.Z drapieżników trafi się szczupak i okoń. W bystrzach można upolować klenia, brzanę,pstrąga.Następnie zbliżamy się do Zgorzelca.Na wysokości wodociągów jest kilka dołków gdzie można połowić białą rybę.Ujście rzeki Czerwona woda do Nysy to świetna miejscówka.Woda w tym miejscu jest dość głęboka 1,5 do 3 m głębokości.Można złowić ładne Leszcze,Karpie,Sandacza,Szczupaka,Bolenia.W Zgorzelcu poniżej wiaduktu kolejowego są wymyte rynny o głębokości nawet powyżej 3 metrów.Świetne łowisko wielkich Leszczy,sa Karpie,Klenie,Bolenie,Sandacz,Szczupak a ostatnio również sum.Między Zgorzelcem a Jędrzychowicami jest kilka długich odcinków głębszej wody o średnim uciągu,typowe łowiska leszczowe.Odcinek Jędrzychowice ,Pieńsk to kręte płytkie wody,dużo żwiru i kamieni.Rybki tam występujące to głównie Kleń, ale można upolować też pstrąga.Odcinek Pieńsk-Bielawa jest dla mnie mało znany i pominę jego opis. Nysa Łużycka na docinku Bielawa- toporów to niezła mięszanka.Na wysokości Bielawy znajdują się piękne długie przelewy i dużo progów, woda raz płytka raz głębsza, dobre łowiska Klenia i pstrąga. Potem znajduje się kilka odcinków bardzo płytkiej i piaszczystej nysy. Pomiędzy Bielawą a Toporowem znajduje się długi odcinek Nysy o wolnym nurcie, głębokość 1,5 do 2 ,2,5 metra. Na jednym z zakoli szerokim na jakieś 50 metrów znajduje się podmycie brzegu głębokie na 5 m. Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze tego miejsca dobrze nie spenetrowałem, ponieważ prowadzą tam tylko drogi leśne a co za tym idzie zakaz wjazdu wszelkich pojazdów.
Przynęty na białą rybę to głównie czerwone robaki, rosówki, białe robaki,kukurydza.
Częste zmiany poziomu wody powodują, że ryba jest kapryśna a wędkarze nie zawsze potrafią się dopasować do panujących warunków. Łowienie utrudnia również często mocne zanieczyszczenie wody zawiesiną błota wpompowywaną z zalewanej kopalni turów.Rzeka Nysa Łużycka opis łowiska:

Akwen: Rzeka Nysa Łużycka Kopaczów - Zgorzelec (obw. 1) »
GPS: N E
Położenie: Województwo: Dolnośląskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Jelenia Góra » (zobacz porozumienia Okręg PZW Jelenia Góra 2023r »)
Regulamin połowu:RAPR
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: DOLNOŚLĄSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Jelenia Góra

 

4.2
Oceń
(5 głosów)- opinie i komentarze

lesniok41lesniok41
0
Witam, a w tym roku juz ktos cos polowil na Nysie? (2014-04-01 18:01)
DawidJaroDawidJaro
0
Ja byłem w sobotę .. Płotka .. Leszcz (ok 45 cm ) .. i coś dużego zerwanego .. Łowiłem w okolicy Radomierzyc .. Na robaki czerwone i białe (2014-04-10 22:05)
RoyuRoyu
0
Koledzy taka mała prośba... nigdy nie łowiłem na nysie a chciałbym spróbować, byłby ktoś chętny na wspólną wyprawę? (2016-11-22 18:51)
Olek Zg-cOlek Zg-c
0
Kiedy w końcu pojawia się rybyyyy wrrrr (2017-03-23 16:32)
lesniok41lesniok41
0
Nysa sie budzi trafily mi sie klenie 50cm i 37 ,a tak to ktos cos lowi? (2019-04-01 20:11)

skomentuj ten artykuł