Rzeka Obra koło Skwierzyny

/ 6 komentarzy / 11 zdjęć


Obra – nizinna rzeka, lewy dopływ warty. Chciałbym przedstawić przyujściowy odcinek Obry. Od miejsca gdzie prowadzi droga wjazdowa do Skwierzyny ze strony Gorzowa Wlkp. (koło zajazdu "Nad Obrą") do samego ujścia. Jest to piękna czysta rzeczka, gdzie przyroda jest wspaniale zachowana (w niektórych miejscach można poczuć sie jak w dżungli:P). Głębokość rzeki jest zmienna (w jednym miejscu wody jest po kolana a pare metrów dalej głebokość wynosi ok 2 metry). Obra ma tutaj około 15-20 metrów szerokości. W poprzek rzeki leży mnóstwo zwalonych drzew. Na dnie widnieją stare konary drzew.

Dno jest pokryte żwirem i piachem na wypłyceniach. Obra jest to rzeka na której każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie, od spławika przez grunt aż po spinning (który akurat ja preferuje)! Obra to rzeka niespodzianka...jednego dnia znajdujemy miejsce gdzie łapiemy rybę za rybą...klenia, okonia, szczupaka...a na drugi dzień w tym samym miejscu nie ma nic... 20 metrów dalej znów znajdziemy wędkarskie eldorado! W tej niesamowitej rzece pływają duże klenie...najwięcej tych ryb można spotkać przy zwalonych drzewach... których w tej rzeczce jest bardzo dużo (duża liczba bobrów). Praktycznie co kilkanascie metrów leży przewrócone do wody drzewo. Wzdłuż brzegu rosną trawy i zwisające gałęzie drzew.

Tam często możemy spodziewać się pięknych jazi. Podstawą nad Obrą jest to że należy poruszać sie jak "KOT" bezszelestnie, co pozowli i ułatwi złapanie dużej sztuki! Szczupak i okoń to ryby dominujące w Skwierzyńskim odcinku Obry. Szczupak nie dorasta do oszałamiających rozmiarów (chociaż ostatnio został złapany szczupak o wadze 7kg) najcześciej łapiemy szczupaczki do 2 kg i mnóstwo "pistoletów". Za to Okoń jest naprawdę piękny (ostatni wypad okoń 37cm i 32 cm)! Okonia można złapać wszędzie przy trawach, drzewach jest go poprostu mnóstwo. W Obrze znajdziemy też pełno płoci które łapie sie na przepływankę.

Zapraszam wszystkich nad tą piękna urokliwą rzeczke która może nam przynieść wiele radości i niespodzianek:)Rzeka Obra koło Skwierzyny opis łowiska:

Akwen: Rzeka Obra od Kościana »
GPS: N 52o 36' 0" E 15o 30' 0"
Położenie:
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gorzów Wlkp. » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gorzów Wlkp. 2023r »)
Regulamin połowu:regulamin PZW Gorzów Wlkp
Noclegi w pobliżu: Skwierzyna - meteor
Tagi łowiska: RZEKI Okręg PZW Gorzów Wlkp.

 

4.5
Oceń
(19 głosów)

Rzeka Obra koło Skwierzyny mapa:- opinie i komentarze

molchowimolchowi
0
wybieram się tam proszę o dane bazy noclegowej
(2010-08-29 18:44)
marcelinho2204marcelinho2204
0
juz wyslalem na priv:) (2010-08-31 13:11)
kastkast
0
Obrę znam od początku lat 70-tych.Każdą wolną chwilę spędzałem nad tą piękną,dziką i bezwstydnie rybną rzeką.Kiedyś.Dzisiaj jest tylko piękna i dzika.Jeszcze na spławik można coś ugryżć rzece,ale spinning to juz tragedia.Nawet przyzwoitego okonia rzadko można trafić.To samo ze szczupakiem.Czasem trafi się jakiś klenik.Cały odcink rzeki od Zalewu do ujścia przedeptałem wielokrotnie,znam tam dosłownie każdy zakamarek brzegu.Kiedyś Obra słynęła z pięknych okazów certy,trafiały się nawet kilówki.Były też tłuste jelce,grube leszcze,brzany,a jakie kleniska!Na własne oczy widziałem klenia,którego na wisnię złowił starszy pan ,już nieżyjący,ze Skwierzyny."Rybka" miała ,bagatela,ponad 4kg!Sam łowiłem klenie 1,5-2kg,widziałem większe,ale na spinning nie udało mi się  ich przechytrzyć.W czasach dzisiejszych problemem jest niski poziom wody w rzece,jeśli lato jest suche to woda ledwie się sączy.Do tego do" pieca" dokłada eletrownia w Bledzewie,która z reguły w niedziele zatrzymuje wodę.Kiedyś presja wędkarska była nikła(zresztą i dzisiaj rzadko można spotkać człowieka),więc wędkowanie nad  brzegami Obry było rozkoszą dla duszy i ciała.Dziś rzadko zapuszczam się w obrzańskie ostępy,mam łódkę na Zalewie,ale też jest bardziej pięknie,niż łownie. (2010-09-06 21:02)
zabol69zabol69
0
ciekawy opis obry. Zawarta jest w nim sama prawda. od trzech lat jezdze nad zalew bledzewski, a na obrze lowie jakies 200 metrow od elektrowni. mozna tam wyholowac naprawde pieknego garbusa. Za artykul oczywiscie piateczka. polamania kija
(2010-09-13 18:47)
u?ytkownik43790u?ytkownik43790
0
Moim zdaniem troszkę mało, oceniam na 3+. Życzę jeszcze większych talentów w przyszłości.
(2010-09-24 15:34)
tygrystygrys
0
Łowiłem na Obrze jak i na Zalewie Bledzewskim w latach 2010 - 2011 ciekawe łowiska u nas takich nie ma, za artykuł piąteczka. (2012-04-12 14:38)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy