Rzeka Odra Miejscowość Kosarzyn Łomy

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć


Odra w miejscowości Łomy

Odcinek odry, który chciałbym opisać znajduje się w okolicy miejscowości Łomy. Aby dojechać do tych terenów należy wyjechać z miejscowości Gubin(miasto graniczne z Niemcami) drogą, ulicą Gen. Sikorskiego kierując się na północ wzdłuż Nysy Łużyckiej. Gdy dojedziemy do miejscowości Łomy należy skręcić przy krzyżu i kierować się w stronę rzeki.
Pierwsze co rzuca się w oczy na tych terenach to jakby wykoszone łąki, jednak nie jest to efekt ludzkiej pracy a… krów. Okazało się, bowiem, że na tych terenach wypasają się krowy, które dbają o łąki wokół tutejszych „główek”. Odnośnie ostróg należy zwrócić uwagę na ich dobry stan tak przynajmniej było przed ubiegłoroczną wysoką wodą. Swoje miejsce tutaj znajdzie zarówno miłośnik połowu ryb spokojnego żeru jak również spinningista. Niedaleko w dół rzeki do odry wpływa Nysa Łużycka, poprzedza to zjawisko długa kamienista opaska. Jest także wiele ostróg z kamienistymi brzegami, są to miejsca warte sprawdzenia przy polowaniu na rzeczne okonie, przy jednej z „główek” przy niższym stanie wody obławiałem kamieniste wysepki w basenie, z niezłym efektem. Oprócz okoni jest sporo szczupaków i oczywiście boleni. Mniej(przynajmniej w moim odczuciu) jest kleni i jazi. Spotkać można w tych okolicach całkiem głębokie miejsca, warte sprawdzenia podczas polowania na suma.
Jeśli chodzi o białą rybę to dominuje leszcz i krąp, sporo jest także płoci. Najlepsze efekty miałem łowiąc na tak zwanym napływie. Łowiąc tyczką na 11m głębokość przy średnim stanie wody waha się od 1.5 do 3m, jest to jednak tylko niewielki punkt odniesienia, bo jak wiadomo odra bywa nieobliczalna, a miejsca zmieniają się wraz ze stanem wody. Dobre efekty można uzyskać również łowiąc feederem. Co do zanęt dobre jest połączenie zanęty lorpio feeder z zanętą np. na leszcza tej samej firmy. Pamiętać należy o odpowiednim doklejeniu i dociążeniu zanęty. Chciałbym również dodać, że te okolice mogą nas obdarzyć braniem ładnej brzany, która swoja walecznością przetestować potrafi umiejętności wędkarza jak i wytrzymałość sprzętu. W nocy warto zasadzić się na węgorza z gruntówką denną i rosówkami na haku. Chciałbym jeszcze wspomnieć, że dobrze jest próbować złowić szczupaka na żywca, to właśnie tutaj przeżyłem hol największego zielonego wojownika w mojej niedługiej karierze wędkarskiej, niestety walkę przegrałem, szczupak wygrał ją imponująco bo przegryzł plecionkę powyżej 20cm stalki…
Mimo, że odra w Łomach nie zachwyca pod względem dzikości i przyrody spotykanej nad odrą na innych odcinkach, jest tam bardzo przyjemnie i miło. Dlatego uważam, że warto odwiedzić to miejsce.
Na koniec jeszcze pragnę dodać, że w Łomach jest sklep "ze wszystkim" gdzie kupimy wszystko potrzebne do biwakowania.
"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"Rzeka Odra Miejscowość Kosarzyn Łomy opis łowiska:

Akwen: Rzeka Odra: od ujścia Ołoboku - do Nysy Łużyckiej (obw. 10) »
GPS: N 52o 3' 60" E 14o 47' 58"
Położenie: Województwo: Lubuskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Zielona Góra » (zobacz porozumienia Okręg PZW Zielona Góra 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Gubin - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Zielona Góra

 

4.2
Oceń
(5 głosów)

Rzeka Odra Miejscowość Kosarzyn Łomy mapa:- opinie i komentarze

artur54321artur54321
0
jadę w lipcu w te strony.może ktos wędkował nad odrą w tych stronach,będę w dzięczny za rady. (2014-03-03 13:32)

skomentuj ten artykuł