Rzeka Odra na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu


Na opisywanym odcinku Odra jest niezwykle urozmaicona. Przegradzają ją śluzy i progi wodne, stale zmieniające poziom wody i siłę nurtu. Brzegi co jakiś odcinek rzeki całkowicie się zmieniają - od niedostępnych, ostro wchodzących w wodę pionowych skarp, do płaskich, porośniętych trawą i krzakami nieużytków rolnych. Są także ujścia dwóch rzek: Nysy Kłodzkiej i Stobrawy, a nawet starorzecze.
Dojechać można drogą nr 94 łączącą Opole z Brzegiem, potem we wsi Łosiów skręcić na Kopanie i drogą lokalną nr 462 prosto nad Odrę.
Ujście Nysy znajduje się na lewym brzegu Odry, około 4 km powyżej wsi Kopanie. Ta strona Odry jest trudno dostępna dla wędkarzy. Na tym brzegu rzeki ostrogi są niskie i krótkie, ale głębokie. Tutaj trzeba zapolować na ogromne sandacze. Na prawym brzegu znajduje się wieś Rybna. Od niej nad samą rzekę prowadzi droga, która kończy się przy śluzie. Poniżej śluzy rozpoczyna się wspaniała kamienista prostka. Czają się tu duże sandacze, szczupaki, klenie, jazie i bolenie. Poniżej prostki zaczynają się główki. Tutaj można zasadzić się ze spławikówką lub gruntówką na grube płocie, leszcze i krąpie. Często trafiają się karpie, klenie i jazie. Z drapieżników można liczyć na sandacze, szczupaki i sumy, o których krążą tutaj legendy. Jakieś 4-5 km poniżej ujścia Nysy Odrę przegradza próg wodny. Tam rzeka rozszerza się, a nurt znacznie zwalnia. Poniżej progu wodnego Odra zwęża się, a nurt nabiera impetu. Bardzo skuteczna jest tutaj przystawka ze spławikiem. Łowi się przede wszystkim duże jazie, płocie, krąpie i leszcze. Dużo jest też kleni i sandaczy. Dalej w dole rzeki, na prawym brzegu Odry, znajduje się ujście Stobrawy, które jest świetnym łowiskiem niemal wszystkich gatunków ryb występujących w Odrze. Naprzeciwko ujścia Stobrawy, na lewym brzegu Odry, znajduje się wspaniały zakręt, a poniżej niego niskie ostrogi, które przegradzają rzekę niemal do połowy szerokości. Ten odcinek to raj dla spiningistów polujących na rekordowe klenie i jazie. Są tu też okonie, sandacze, szczupaki i bolenie. Spławikowcy mogą liczyć na płocie, leszcze i krąpie.

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"Rzeka Odra na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu opis łowiska:

Akwen: Rzeka Odra: od ujścia M.Panwi - do ujścia kan. kłodnickiego (obw. 1) »
GPS: N 17o 36' 43" E 17o 36' 43"
Położenie: Województwo: Opolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Opole » (zobacz porozumienia Okręg PZW Opole 2024r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: meteor-turystyka.pl
Tagi łowiska: OPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Opole

 

4
Oceń
(5 głosów)

Rzeka Odra na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł